Om företaget
SubZero Stockholm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som scenkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 132 procent till 4 467 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 929 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte SubZero Stockholm AB 4 467 000 kr och redovisade ett resultat på 1 717 069 kr. Rörelsemarginalen var 64,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 14,1 procent). Soliditeten var 47,6 procent, under branschens median (median 65,8 procent). Kassalikviditeten var 281,2 procent, under branschens median (median 333,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 64,4 procent | 14,1 procent | -0,4 procent till 39,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 64,4 procent | 14,8 procent | 0,0 procent till 41,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 47,6 procent | 65,8 procent | 44,8 procent till 83,8 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 281,2 procent | 333,2 procent | 177,8 procent till 667,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 97,1 procent | 19,2 procent | -3,1 procent till 49,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 131,6 procent | -3,5 procent | -29,3 procent till 30,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 84 av 2 441 aktiebolag inom scenkonst.
- Plats 44 av 910 aktiebolag inom scenkonst med säte i Stockholm.
- Plats 7 721 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 12 511 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 40 654 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 27,7 procent | 32,0 procent | 1,2 procent | 48,1 procent | 64,4 procent |
| Vinstmarginal | 27,7 procent | 31,9 procent | 1,2 procent | 48,1 procent | 64,4 procent |
| Soliditet | 4,6 procent | 6,2 procent | 2,9 procent | 8,6 procent | 47,6 procent |
| Kassalikviditet | 104,9 procent | 107,9 procent | 103,4 procent | 109,4 procent | 281,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 1,4 procent | 43,4 procent | 25,2 procent | 0,7 procent | 97,1 procent |
| Omsättningstillväxt | -12,4 procent | -38,5 procent | - | -34,0 procent | 131,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Norrskogsvägen 9bc/o Leino
11264 Stockholm
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Norrskogsvägen 9b som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva management, förlag och skivbolag inom musikbranschen och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 90200ScenkonstHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 237 161 kr | 2 835 176 kr | 1 742 745 kr | 2 923 384 kr | 1 929 139 kr | 4 466 793 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 8 320 kr | 22 230 kr | 3 044 kr | 3 946 kr | 1 794 kr | 731 kr |
| Övriga externa kostnader | 125 973 kr | 63 381 kr | 51 231 kr | 1 364 544 kr | 134 843 kr | 431 276 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - | 463 149 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - | 29 758 kr |
| Rörelseresultat | 1 287 115 kr | 786 062 kr | 557 265 kr | 34 830 kr | 927 272 kr | 2 877 378 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | - | 78 kr | 141 kr | 162 kr |
| Räntekostnader | 52 kr | 245 kr | 1 102 kr | 385 kr | 333 kr | 294 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 287 063 kr | 785 817 kr | 556 163 kr | 34 523 kr | 927 080 kr | 2 877 246 kr |
| Bokslutsdispositioner | -1 285 000 kr | -785 000 kr | -514 000 kr | 0 kr | -926 000 kr | -734 880 kr |
| Skatt | 451 kr | 194 kr | 8 750 kr | 7 181 kr | 276 kr | 425 297 kr |
| Årets resultat | 1 612 kr | 623 kr | 33 413 kr | 27 342 kr | 804 kr | 1 717 069 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 302 387 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 119 034 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 183 353 kr |
| Omsättningstillgångar | 773 791 kr | 940 975 kr | 1 240 308 kr | 3 696 902 kr | 1 272 660 kr | 3 415 745 kr |
| Kortfristiga fordringar | 738 263 kr | 814 855 kr | 1 210 250 kr | 3 070 114 kr | 1 114 348 kr | 1 322 092 kr |
| Kassa och bank | 35 528 kr | 126 120 kr | 30 058 kr | 626 788 kr | 158 312 kr | 2 093 653 kr |
| Summa tillgångar | 773 791 kr | 940 975 kr | 1 240 308 kr | 3 696 902 kr | 1 272 660 kr | 3 718 132 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 42 915 kr | 43 538 kr | 76 951 kr | 108 512 kr | 109 316 kr | 1 768 386 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -8 697 kr | -7 085 kr | -7 085 kr | 31 170 kr | 58 512 kr | 1 317 kr |
| Årets resultat | 1 612 kr | 623 kr | 33 413 kr | 27 342 kr | 804 kr | 1 717 069 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 14 000 kr | 14 000 kr | 0 kr | 734 880 kr |
| Kortfristiga skulder | 730 876 kr | 897 437 kr | 1 149 357 kr | 3 574 390 kr | 1 163 344 kr | 1 214 866 kr |
| Leverantörsskulder | 31 662 kr | 12 176 kr | 37 723 kr | 9 561 kr | 33 993 kr | 69 157 kr |
| Skatteskulder | 8 566 kr | 0 kr | 6 820 kr | - | - | 405 281 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | -190 kr | - | - | 194 817 kr | 0 kr | 138 799 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 773 791 kr | 940 975 kr | 1 240 308 kr | 3 696 902 kr | 1 272 660 kr | 3 718 132 kr |
Företrädare
- Tommy L
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har SubZero Stockholm AB för organisationsnummer?
SubZero Stockholm AB har organisationsnummer 559029-0945 (5590290945).
Var ligger SubZero Stockholm AB?
SubZero Stockholm AB har sin registrerade adress Norrskogsvägen 9b, 11264 Stockholm.
Vilken bransch är SubZero Stockholm AB verksamt i?
SubZero Stockholm AB är registrerat i branschen scenkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter SubZero Stockholm AB?
SubZero Stockholm AB hade en nettoomsättning på 4 467 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår SubZero Stockholm AB någon utdelning?
Styrelsen i SubZero Stockholm AB föreslog en utdelning på 161 200 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-10-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.