Rehn Studios AB
Rehn Studios AB har organisationsnummer 559029-1901 (5590291901)
Aktiebolag • Org.nr: 559029-1901
Om företaget
Rehn Studios AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som webbportaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 63910). Företaget bedriver även verksamhet inom ljudinspelning och musikutgivning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 40 procent till 4 518 kr räkenskapsåret 2025 (7 592 kr föregående år).
Bolagets drivs numera som ett holdingbolag. Då rörelseomsättningen är låg ger små absoluta förändringar i försäljning stora utslag relativt sett. Detta förklarar att nettomsättningen sjunkit med mer än 30 %
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Rehn Studios AB 4 518 kr och redovisade ett resultat på 186 658 kr. Soliditeten var 100,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100,0 procent | 67,5 procent | 33,7 procent till 92,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 5,1 procent | -0,5 procent | -35,9 procent till 31,3 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 5 000 kr | 783 000 kr | 213 000 kr till 1 437 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 344 av 489 aktiebolag inom webbportaler.
- Plats 112 av 166 aktiebolag inom webbportaler med säte i Stockholm.
- Plats 52 831 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 93 711 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 279 864 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 94,9 procent | 99,5 procent | 100,0 procent | 100,0 procent | 100,0 procent |
| Kassalikviditet | 1382,0 procent | 9627,8 procent | - | - | - |
| Avkastning på eget kapital | 1,4 procent | 18,5 procent | 96,3 procent | 18,6 procent | 5,1 procent |
| Omsättningstillväxt | -63,6 procent | - | - | - | - |
| Omsättning per anställd | 96 000 kr | 72 000 kr | 25 000 kr | 8 000 kr | 5 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 40 000 kr | 5 000 kr | 0 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Nina Einhorns gata 10c/o C/o Ruben Rehn
11366 Stockholm
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Nina Einhorns gata 10 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Att skapa och upprätthålla e-marknadsplatser för låtskrivare, musikproducenter och musikartister att sälja och köpa musikproduktionstjänster av varandra. Verksamheten ämnar att göra det enkelt och effektivt för producenter, musiker, låtskrivare och artister att finna varandra antingen lokalt eller globalt såväl som att erbjuda en säker och effektiv e-miljö för dessa att utföra sina tjänste- såväl som ekonomiska transaktioner.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 479 030 kr | 262 647 kr | 95 733 kr | 72 026 kr | 25 098 kr | 7 592 kr | 4 518 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | - | -32 kr |
| Övriga externa kostnader | 271 410 kr | 169 944 kr | 103 923 kr | 106 256 kr | 74 181 kr | 4 343 kr | 26 365 kr |
| Personalkostnader | 127 026 kr | 68 662 kr | 40 043 kr | 5 000 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 80 594 kr | 24 041 kr | -48 233 kr | -39 230 kr | -49 083 kr | 3 239 kr | -21 879 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 31 kr | 73 kr | 75 697 kr | 116 406 kr | 68 027 kr |
| Räntekostnader | 240 kr | 69 kr | 32 kr | 48 kr | 16 kr | 10 kr | 8 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 125 354 kr | 68 972 kr | 5 811 kr | 95 795 kr | 3 911 884 kr | 941 919 kr | 196 140 kr |
| Skatt | 17 693 kr | 5 604 kr | 0 kr | - | - | 13 651 kr | 9 482 kr |
| Årets resultat | 107 661 kr | 63 368 kr | 5 809 kr | 95 795 kr | 3 911 884 kr | 928 268 kr | 186 658 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 7 002 kr | 7 002 kr | 129 552 kr | 277 969 kr | 289 862 kr | 1 329 956 kr | 2 249 956 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 002 kr | 7 002 kr | 129 552 kr | 277 969 kr | 289 862 kr | 1 329 956 kr | 2 249 956 kr |
| Omsättningstillgångar | 404 912 kr | 421 831 kr | 314 632 kr | 241 755 kr | 3 774 234 kr | 3 662 409 kr | 1 429 532 kr |
| Kortfristiga fordringar | 57 213 kr | 17 258 kr | 46 729 kr | 26 495 kr | 24 240 kr | 9 887 kr | 14 207 kr |
| Kassa och bank | 347 699 kr | 307 073 kr | 75 872 kr | 124 261 kr | 3 658 995 kr | 3 561 523 kr | 1 324 326 kr |
| Summa tillgångar | 411 914 kr | 428 833 kr | 444 184 kr | 519 724 kr | 4 064 096 kr | 4 992 365 kr | 3 679 488 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 352 241 kr | 415 609 kr | 421 418 kr | 517 213 kr | 4 064 096 kr | 4 992 365 kr | 3 679 488 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 194 580 kr | 302 241 kr | 365 609 kr | 371 418 kr | 102 212 kr | 4 014 097 kr | 3 442 830 kr |
| Årets resultat | 107 661 kr | 63 368 kr | 5 809 kr | 95 795 kr | 3 911 884 kr | 928 268 kr | 186 658 kr |
| Kortfristiga skulder | 59 673 kr | 13 224 kr | 22 766 kr | 2 511 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Leverantörsskulder | 6 500 kr | 0 kr | 0 kr | 365 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 6 360 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 40 824 kr | 13 224 kr | 22 766 kr | 2 146 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 411 914 kr | 428 833 kr | 444 184 kr | 519 724 kr | 4 064 096 kr | 4 992 365 kr | 3 679 488 kr |
Ur årsredovisningen
Styrelsen och verkställande direktör i Rehn Studios AB, med säte i med org.nr: 5590291901 och säte i Stockholm avger härmed årsredovisning för verksamhetsåret, 2025-01-01 - 2025-12-31.
Företrädare
- Carl Ruben Quintus R (styrelseledamot och verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Rehn Studios AB för organisationsnummer?
Rehn Studios AB har organisationsnummer 559029-1901 (5590291901).
Var ligger Rehn Studios AB?
Rehn Studios AB har sin registrerade adress Nina Einhorns gata 10, 11366 Stockholm.
Vilken bransch är Rehn Studios AB verksamt i?
Rehn Studios AB är registrerat i branschen webbportaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Rehn Studios AB?
Rehn Studios AB hade en nettoomsättning på 4 518 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Rehn Studios AB?
Rehn Studios AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-10-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.