C Bruhn Miljökonsult AB
C Bruhn Miljökonsult AB har organisationsnummer 559029-7577 (5590297577)
Aktiebolag • Org.nr: 559029-7577
Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknikFalun
Om företaget
C Bruhn Miljökonsult AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Falun. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71124). Sidoverksamheter inkluderar all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik och sanering, efterbehandling av jord och vatten samt annan verksamhet för föroreningsbekämpning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 4 procent till 8 720 000 kr räkenskapsåret 2026 (9 070 000 kr föregående år).
Bolaget utför konsulttjänster åt industrin kopplade till miljötekniska undersökningar och utredningar.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte C Bruhn Miljökonsult AB 8 720 000 kr och redovisade ett resultat på 1 182 546 kr. Rörelsemarginalen var 15,8 procent, under branschens median (median 19,1 procent). Soliditeten var 61,6 procent, under branschens median (median 69,9 procent). Kassalikviditeten var 251,3 procent, under branschens median (median 408,4 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,8 procent | 19,1 procent | 3,7 procent till 35,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 15,4 procent | 21,3 procent | 6,2 procent till 40,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 61,6 procent | 69,9 procent | 49,2 procent till 89,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 251,3 procent | 408,4 procent | 211,1 procent till 891,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 30,3 procent | 18,3 procent | -0,2 procent till 45,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -3,9 procent | 0,3 procent | -30,0 procent till 16,6 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 907 000 kr | 1 184 000 kr | 496 000 kr till 1 633 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 967 000 kr | 603 000 kr | 163 000 kr till 865 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 113 av 2 315 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik.
- Plats 1 av 13 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik med säte i Falun.
- Plats 138 av 1 802 aktiebolag med säte i Falun.
- Plats 682 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 22 392 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,4 procent | 25,4 procent | 19,7 procent | 15,4 procent | 15,8 procent |
| Vinstmarginal | 17,4 procent | 25,4 procent | 19,4 procent | 14,9 procent | 15,4 procent |
| Soliditet | 63,3 procent | 63,8 procent | 56,1 procent | 52,6 procent | 61,6 procent |
| Kassalikviditet | 320,9 procent | 294,0 procent | 282,0 procent | 216,5 procent | 251,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 33,0 procent | 50,7 procent | 33,3 procent | 35,4 procent | 30,3 procent |
| Omsättningstillväxt | 28,1 procent | 126,9 procent | 37,5 procent | 32,2 procent | -3,9 procent |
| Omsättning per anställd | 2 198 000 kr | 1 995 000 kr | 2 287 000 kr | 3 023 000 kr | 2 907 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 866 000 kr | 601 000 kr | 638 000 kr | 943 000 kr | 967 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
engelbrektsgatan 2579160 Falun
Bolag på samma adress
27 andra bolag har engelbrektsgatan 25 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget skall bedriva konsultverksamhet inom miljöteknik. Företaget ska erbjuda konsulttjänster inom miljöutredning och fältprovtagning. Företaget ska utföra och förmedla provanalyser, riskbedömningar, miljösaneringar och projektering av dessa. Huvudfokus kommer ligga inom områdena mark, grundvatten, ytvatten, sediment och biota. Företaget riktar sig mot privatpersoner, företag och myndigheter och ska, förutom ovanstående områden, erbjuda konsulttjänster inom kemikalie och miljörättsliga frågor. Företaget kommer i viss mån bedriva utbildning inom ovanstående områden såsom till exempel provtagningsstrategier och miljötekniska utredningar samt uthyrning av provtagningsutrustning. Utöver nämnda tjänster kopplade till miljöteknik kommer företaget även att bedriva konsultverksamhet inom ekonomi och administration.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 830 354 kr | 1 716 275 kr | 2 197 809 kr | 4 987 750 kr | 6 859 529 kr | 9 070 434 kr | 8 720 354 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 28 048 kr | 0 kr | - | 181 635 kr | 0 kr | - | 750 kr |
| Övriga externa kostnader | 365 170 kr | 393 226 kr | 416 470 kr | 752 791 kr | 931 242 kr | 1 125 975 kr | 980 818 kr |
| Personalkostnader | 723 553 kr | 714 290 kr | 866 487 kr | 1 502 621 kr | 1 912 761 kr | 2 827 763 kr | 2 900 163 kr |
| Avskrivningar | 16 772 kr | 0 kr | - | 18 454 kr | 162 974 kr | 307 617 kr | 343 534 kr |
| Rörelseresultat | 268 208 kr | 118 521 kr | 383 308 kr | 1 268 632 kr | 1 354 020 kr | 1 393 106 kr | 1 373 677 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 328 kr | 3 747 kr | 3 701 kr | -3 192 kr |
| Räntekostnader | 1 776 kr | -622 kr | 773 kr | 1 363 kr | 24 146 kr | 42 610 kr | 28 256 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 266 432 kr | 119 143 kr | 382 535 kr | 1 267 597 kr | 1 333 621 kr | 1 354 197 kr | 1 342 229 kr |
| Bokslutsdispositioner | -26 845 kr | 0 kr | - | -75 688 kr | -254 232 kr | -31 805 kr | 161 611 kr |
| Skatt | 51 802 kr | 27 134 kr | 79 470 kr | 249 023 kr | 228 725 kr | 281 567 kr | 321 294 kr |
| Årets resultat | 187 785 kr | 92 009 kr | 303 065 kr | 942 886 kr | 850 664 kr | 1 040 825 kr | 1 182 546 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | 273 983 kr | 1 522 529 kr | 1 670 564 kr | 1 644 432 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | 273 983 kr | 1 322 529 kr | 1 230 564 kr | 924 432 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 200 000 kr | 440 000 kr | 720 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 934 860 kr | 996 797 kr | 1 449 351 kr | 2 640 273 kr | 3 021 752 kr | 3 927 285 kr | 4 697 833 kr |
| Kortfristiga fordringar | 345 214 kr | 598 217 kr | 488 146 kr | 1 267 115 kr | 1 202 991 kr | 2 004 851 kr | 1 989 675 kr |
| Kassa och bank | 589 646 kr | 398 580 kr | 861 205 kr | 1 273 158 kr | 1 718 761 kr | 1 782 434 kr | 1 968 158 kr |
| Summa tillgångar | 934 860 kr | 996 797 kr | 1 449 351 kr | 2 914 256 kr | 4 544 281 kr | 5 597 849 kr | 6 342 265 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 692 677 kr | 634 686 kr | 917 750 kr | 1 860 636 kr | 2 551 301 kr | 2 942 126 kr | 3 904 672 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 454 892 kr | 492 677 kr | 564 685 kr | 867 750 kr | 1 650 637 kr | 1 851 301 kr | 2 672 126 kr |
| Årets resultat | 187 785 kr | 92 009 kr | 303 065 kr | 942 886 kr | 850 664 kr | 1 040 825 kr | 1 182 546 kr |
| Obeskattade reserver | 80 000 kr | 80 000 kr | 80 000 kr | 155 688 kr | 409 920 kr | 441 725 kr | 280 114 kr |
| Kortfristiga skulder | 162 183 kr | 282 111 kr | 451 601 kr | 897 932 kr | 1 071 495 kr | 1 814 044 kr | 1 869 139 kr |
| Leverantörsskulder | 9 530 kr | 145 577 kr | 159 405 kr | 397 252 kr | 95 538 kr | 596 280 kr | 717 475 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 4 kr | 42 671 kr | 109 979 kr | 267 810 kr | 187 277 kr | 133 279 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 80 641 kr | 64 519 kr | 171 274 kr | 207 906 kr | 223 214 kr | 534 357 kr | 428 354 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 934 860 kr | 996 797 kr | 1 449 351 kr | 2 914 256 kr | 4 544 281 kr | 5 597 849 kr | 6 342 265 kr |
Företrädare
- Christoffer B
Undertecknad i Falun 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har C Bruhn Miljökonsult AB för organisationsnummer?
C Bruhn Miljökonsult AB har organisationsnummer 559029-7577 (5590297577).
Var ligger C Bruhn Miljökonsult AB?
C Bruhn Miljökonsult AB har sin registrerade adress engelbrektsgatan 25, 79160 Falun.
Vilken bransch är C Bruhn Miljökonsult AB verksamt i?
C Bruhn Miljökonsult AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter C Bruhn Miljökonsult AB?
C Bruhn Miljökonsult AB hade en nettoomsättning på 8 720 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har C Bruhn Miljökonsult AB?
C Bruhn Miljökonsult AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår C Bruhn Miljökonsult AB någon utdelning?
Styrelsen i C Bruhn Miljökonsult AB föreslog en utdelning på 220 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Falun
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-10-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.