
Hemfix och Försäljning i Eksjö AB
Hemfix och Försäljning i Eksjö AB har organisationsnummer 559031-2293 (5590312293)
Aktiebolag • Org.nr: 559031-2293
Om företaget
Hemfix och Försäljning i Eksjö AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Eksjö. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som tryckning av böcker och övriga trycksaker enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 18122). Sidoverksamheter inkluderar detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder och detaljhandel via internet eller postorder med kläder. På Google Maps är verksamheten listad som custom t-shirt store. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 20 procent till 161 763 kr räkenskapsåret 2025 (134 544 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hemfix och Försäljning i Eksjö AB 161 763 kr och redovisade ett resultat på 1 444 kr. Rörelsemarginalen var 1,1 procent, under branschens median (median 4,1 procent). Soliditeten var 80,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 50,3 procent). Kassalikviditeten var 49,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 179,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,1 procent | 4,1 procent | -1,1 procent till 11,9 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,1 procent | 3,4 procent | -1,5 procent till 10,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 80,6 procent | 50,3 procent | 27,6 procent till 76,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 49,3 procent | 179,1 procent | 111,0 procent till 363,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 0,8 procent | 4,8 procent | -9,4 procent till 28,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 20,2 procent | 1,0 procent | -13,4 procent till 18,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 367 av 509 aktiebolag inom tryckning av böcker och övriga trycksaker.
- Plats 299 av 394 aktiebolag med säte i Eksjö.
- Plats 6 401 av 8 640 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 234 740 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,2 procent | 1,8 procent | 1,1 procent | 2,9 procent | 1,1 procent |
| Vinstmarginal | 2,2 procent | 1,8 procent | 1,2 procent | 2,9 procent | 1,1 procent |
| Soliditet | 92,4 procent | 84,7 procent | 89,1 procent | 95,9 procent | 80,6 procent |
| Kassalikviditet | 334,8 procent | 165,7 procent | 208,7 procent | 487,8 procent | 49,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 4,4 procent | 3,1 procent | 1,5 procent | 1,8 procent | 0,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -6,2 procent | -29,6 procent | -48,7 procent | 20,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Blåsippevägen 957537 Eksjö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom rot och rut sektorn så som byggarbete och trädgårdsarbete med företagsnamnet Hemfix och försäljning i Eksjö AB. Bolaget ska bedriva verksamhet inom tryck på kläder samt försäljning av profilkläder med namnet särskilt företagsnamn Textshirt och Hemfix och försäljning i Eksjö AB
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 397 697 kr | 373 056 kr | 262 470 kr | 134 544 kr | 161 763 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | -1 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 131 511 kr | 132 829 kr | 92 832 kr | 52 272 kr | 99 826 kr |
| Övriga externa kostnader | 135 097 kr | 146 775 kr | 146 960 kr | 70 774 kr | 77 254 kr |
| Personalkostnader | 110 745 kr | 100 978 kr | 19 703 kr | 4 695 kr | 4 333 kr |
| Avskrivningar | 4 000 kr | 2 000 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 8 901 kr | 6 753 kr | 2 975 kr | 3 953 kr | 1 820 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 147 kr | 0 kr | 6 kr |
| Räntekostnader | - | 194 kr | 0 kr | - | 10 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 8 901 kr | 6 559 kr | 3 122 kr | 3 953 kr | 1 816 kr |
| Skatt | 1 833 kr | 1 429 kr | 642 kr | 813 kr | 372 kr |
| Årets resultat | 7 068 kr | 5 130 kr | 2 480 kr | 3 140 kr | 1 444 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 56 563 kr | 54 563 kr | 54 563 kr | 54 563 kr | 76 312 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 56 563 kr | 54 563 kr | 54 563 kr | 54 563 kr | 76 312 kr |
| Omsättningstillgångar | 117 481 kr | 141 522 kr | 134 464 kr | 124 382 kr | 139 421 kr |
| Varulager | 73 350 kr | 91 650 kr | 91 650 kr | 88 800 kr | 118 808 kr |
| Kortfristiga fordringar | 3 387 kr | 8 522 kr | 11 461 kr | 22 076 kr | 18 164 kr |
| Kassa och bank | 40 744 kr | 41 350 kr | 31 353 kr | 13 506 kr | 2 449 kr |
| Summa tillgångar | 174 044 kr | 196 085 kr | 189 027 kr | 178 945 kr | 215 733 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 160 862 kr | 165 992 kr | 168 510 kr | 171 650 kr | 173 906 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 103 794 kr | 110 862 kr | 116 030 kr | 118 510 kr | 122 462 kr |
| Årets resultat | 7 068 kr | 5 130 kr | 2 480 kr | 3 140 kr | 1 444 kr |
| Kortfristiga skulder | 13 182 kr | 30 093 kr | 20 517 kr | 7 295 kr | 41 827 kr |
| Leverantörsskulder | 10 120 kr | 3 487 kr | 4 161 kr | 781 kr | 604 kr |
| Skatteskulder | -7 358 kr | 38 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 10 420 kr | 26 568 kr | 16 356 kr | 6 514 kr | 41 223 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 174 044 kr | 196 085 kr | 189 027 kr | 178 945 kr | 215 733 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget med säte i Eksjö är ett textiltryckeri som bedriver försäljning av t-shirts med tryckta motiv på marknader och internet.
Företrädare
- Eric Denny O (styrelseledamot och verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hemfix och Försäljning i Eksjö AB för organisationsnummer?
Hemfix och Försäljning i Eksjö AB har organisationsnummer 559031-2293 (5590312293).
Var ligger Hemfix och Försäljning i Eksjö AB?
Hemfix och Försäljning i Eksjö AB har sin registrerade adress Blåsippevägen 9, 57537 Eksjö.
Vilken bransch är Hemfix och Försäljning i Eksjö AB verksamt i?
Hemfix och Försäljning i Eksjö AB är registrerat i branschen tryckning av böcker och övriga trycksaker enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hemfix och Försäljning i Eksjö AB?
Hemfix och Försäljning i Eksjö AB hade en nettoomsättning på 161 763 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Hemfix och Försäljning i Eksjö AB (Företagsnamn)
- Höglandets Hemfix (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser hantverk, trädgårdsarbete och övrigt underhållsarbete i hemmiljö. - Textshirt (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser försäljning av kläder.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Eksjö
- Län
- Jönköpings län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-10-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.