Trumpet Fastigheter AB
Trumpet Fastigheter AB har organisationsnummer 559032-4694 (5590324694)
Aktiebolag • Org.nr: 559032-4694
Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdragMölndal
Om företaget
Trumpet Fastigheter AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mölndal. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68320).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 29 procent till 864 000 kr räkenskapsåret 2025 (668 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Trumpet Fastigheter AB 864 000 kr och redovisade ett resultat på 135 521 kr. Rörelsemarginalen var 67,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 15,7 procent). Soliditeten var 1,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 55,9 procent). Kassalikviditeten var 85,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 259,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 67,5 procent | 15,7 procent | 0,3 procent till 44,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 43,5 procent | 13,7 procent | 0,0 procent till 42,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 1,3 procent | 55,9 procent | 19,0 procent till 85,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 85,9 procent | 259,6 procent | 108,5 procent till 747,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 119,8 procent | 4,2 procent | -3,0 procent till 31,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 29,3 procent | 0,4 procent | -21,8 procent till 17,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 561 av 1 490 aktiebolag inom annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag.
- Plats 42 av 113 aktiebolag inom annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag med säte i Göteborg.
- Plats 10 496 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 25 953 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 156 537 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,1 procent | 9,7 procent | 21,6 procent | 46,9 procent | 67,5 procent |
| Vinstmarginal | -17,4 procent | -28,6 procent | -30,6 procent | -42,4 procent | 43,5 procent |
| Soliditet | 6,2 procent | 4,5 procent | 2,7 procent | -0,2 procent | 1,3 procent |
| Kassalikviditet | 136,6 procent | 121,3 procent | 123,1 procent | 90,2 procent | 85,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -10,3 procent | -43,4 procent | -70,6 procent | - | 119,8 procent |
| Omsättningstillväxt | -22,5 procent | -18,7 procent | -10,7 procent | 11,0 procent | 29,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Alfhöjdsgatan 12c/o Fredrik Wistrand
43138 Mölndal
Bolag på samma adress
13 andra bolag har Alfhöjdsgatan 12 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 256 966 kr | 1 068 514 kr | 829 196 kr | 673 650 kr | 602 101 kr | 668 353 kr | 864 111 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 62 362 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 612 797 kr | 159 714 kr | 557 415 kr | 387 027 kr | 255 037 kr | 205 583 kr | 131 647 kr |
| Avskrivningar | 220 991 kr | 220 991 kr | 220 991 kr | 220 991 kr | 217 195 kr | 149 631 kr | 149 631 kr |
| Rörelseresultat | 485 540 kr | 687 809 kr | 50 790 kr | 65 632 kr | 129 869 kr | 313 139 kr | 582 833 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 3 kr | 80 kr | 85 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 245 587 kr | 236 141 kr | 194 654 kr | 259 015 kr | 314 364 kr | 596 657 kr | 206 812 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 239 953 kr | 451 668 kr | -143 864 kr | -193 380 kr | -184 415 kr | -283 433 kr | 376 021 kr |
| Bokslutsdispositioner | -204 108 kr | -419 218 kr | 78 326 kr | 0 kr | - | - | -240 500 kr |
| Skatt | 8 108 kr | 7 158 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | 27 737 kr | 25 292 kr | -65 538 kr | -193 380 kr | -184 415 kr | -283 433 kr | 135 521 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 8 232 346 kr | 8 011 355 kr | 8 305 979 kr | 8 108 988 kr | 7 891 793 kr | 7 742 162 kr | 7 599 422 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 8 232 346 kr | 8 011 355 kr | 8 305 979 kr | 8 108 988 kr | 7 891 793 kr | 7 742 162 kr | 7 599 422 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 132 612 kr | 1 359 991 kr | 2 078 011 kr | 1 887 564 kr | 1 849 839 kr | 1 397 713 kr | 1 294 061 kr |
| Kortfristiga fordringar | 883 041 kr | 1 359 990 kr | 1 591 099 kr | 1 688 562 kr | 1 746 804 kr | 1 395 311 kr | 1 221 816 kr |
| Kassa och bank | 249 571 kr | 1 kr | 486 912 kr | 199 002 kr | 103 035 kr | 2 402 kr | 72 245 kr |
| Summa tillgångar | 9 364 958 kr | 9 371 346 kr | 10 383 990 kr | 9 996 552 kr | 9 741 632 kr | 9 139 875 kr | 8 893 483 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 679 108 kr | 704 400 kr | 638 862 kr | 445 481 kr | 261 067 kr | -22 366 kr | 113 155 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 583 727 kr | 629 108 kr | 654 400 kr | 588 861 kr | 395 482 kr | 211 067 kr | -72 366 kr |
| Årets resultat | 27 737 kr | 25 292 kr | -65 538 kr | -193 380 kr | -184 415 kr | -283 433 kr | 135 521 kr |
| Obeskattade reserver | 4 108 kr | 78 326 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 460 078 kr | 1 516 772 kr | 1 521 686 kr | 1 556 373 kr | 1 502 154 kr | 1 549 760 kr | 1 507 313 kr |
| Leverantörsskulder | 43 121 kr | 33 683 kr | 1 653 kr | 0 kr | 60 866 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 7 757 kr | 11 589 kr | 31 633 kr | 15 914 kr | -6 751 kr | 873 kr | 1 412 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | - | 16 900 kr | 29 475 kr | 34 625 kr | 92 486 kr | 92 486 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 9 364 958 kr | 9 371 346 kr | 10 383 990 kr | 9 996 552 kr | 9 741 632 kr | 9 139 875 kr | 8 893 483 kr |
Företrädare
- Johan W
Undertecknad i Göteborg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Trumpet Fastigheter AB för organisationsnummer?
Trumpet Fastigheter AB har organisationsnummer 559032-4694 (5590324694).
Var ligger Trumpet Fastigheter AB?
Trumpet Fastigheter AB har sin registrerade adress Alfhöjdsgatan 12, 43138 Mölndal.
Vilken bransch är Trumpet Fastigheter AB verksamt i?
Trumpet Fastigheter AB är registrerat i branschen annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Trumpet Fastigheter AB?
Trumpet Fastigheter AB hade en nettoomsättning på 864 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-10-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.