Interiör & dd-sign AB
Interiör & dd-sign AB har organisationsnummer 559032-8687 (5590328687)
Aktiebolag • Org.nr: 559032-8687
Om företaget
Interiör & dd-sign AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Södertälje. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 3330 procent till 1 646 318 kr räkenskapsåret 2025 (47 999 kr föregående år).
Nettoomsättningen har ökat jämfört med tidigare år då flera projekt har påbörjats under året.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Interiör & dd-sign AB 1 646 318 kr och redovisade ett resultat på 4 368 kr. Rörelsemarginalen var 0,3 procent, under branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 10,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 94,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,3 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,3 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 10,9 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 94,6 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 2,9 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 057 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 58 av 121 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Södertälje.
- Plats 931 av 2 682 aktiebolag med säte i Södertälje.
- Plats 33 143 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 101 801 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | - | 0,3 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | - | 0,3 procent |
| Soliditet | 34,6 procent | 44,9 procent | 48,9 procent | 39,5 procent | 10,9 procent |
| Kassalikviditet | 3447,3 procent | 684,0 procent | 852,2 procent | 878,6 procent | 94,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 50,0 procent | 3,4 procent | 15,5 procent | 2,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Morabergsvägen 33C15242 Södertälje
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Morabergsvägen 33C som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva entreprenad inom bygg, mark och anläggning, uthyrning och förvaltning av fastigheter och lokaler, byggarbete, golvläggning och renovering samt nybyggnation, måleri, rivning, byggstädning, snickeri, uthyrning av personal inom bygg och industri. Import, export och handel med byggmaskiner, byggutrustning och byggmaterial samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 41000Byggande av bostadshus och andra byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 97 598 kr | 18 913 kr | 47 999 kr | 1 646 318 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 20 259 kr | 9 000 kr | 15 002 kr | 1 633 634 kr |
| Övriga externa kostnader | 0 kr | - | - | 1 450 kr | 4 312 kr | 4 106 kr | 7 460 kr |
| Rörelseresultat | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 75 889 kr | 5 601 kr | 28 891 kr | 5 224 kr |
| Ränteintäkter | - | 113 kr | 0 kr | - | 18 kr | 390 kr | 219 kr |
| Räntekostnader | - | 113 kr | 0 kr | - | 213 kr | 391 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 75 889 kr | 5 406 kr | 28 890 kr | 5 443 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | 15 631 kr | 1 153 kr | 5 951 kr | 1 075 kr |
| Årets resultat | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 60 258 kr | 4 253 kr | 22 939 kr | 4 368 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 231 961 kr | 173 848 kr | 173 848 kr | 268 286 kr | 255 144 kr | 373 903 kr | 1 396 193 kr |
| Varulager | - | - | - | - | 69 133 kr | 218 856 kr | 218 856 kr |
| Kortfristiga fordringar | 159 416 kr | 102 053 kr | 102 053 kr | 100 000 kr | 115 427 kr | 134 022 kr | 1 156 019 kr |
| Kassa och bank | 72 545 kr | 71 795 kr | 71 795 kr | 168 286 kr | 70 584 kr | 21 025 kr | 21 318 kr |
| Summa tillgångar | 231 961 kr | 173 848 kr | 173 848 kr | 268 286 kr | 255 144 kr | 373 903 kr | 1 396 193 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 60 156 kr | 60 156 kr | 60 156 kr | 120 414 kr | 124 667 kr | 147 607 kr | 151 975 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 10 156 kr | 10 156 kr | 10 156 kr | 10 156 kr | 70 414 kr | 74 668 kr | 97 607 kr |
| Årets resultat | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 60 258 kr | 4 253 kr | 22 939 kr | 4 368 kr |
| Kortfristiga skulder | 6 156 kr | 5 043 kr | 5 043 kr | 39 223 kr | 21 828 kr | 17 647 kr | 1 244 218 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | - | 5 500 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | 15 631 kr | 16 784 kr | 7 104 kr | 7 026 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 406 kr | 43 kr | 43 kr | 18 592 kr | 44 kr | 43 kr | 21 543 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 231 961 kr | 173 848 kr | 173 848 kr | 268 286 kr | 255 144 kr | 373 903 kr | 1 396 193 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget, med säte i Södertälje, arbetar med inredningsdetaljer och import av inredningsdetaljer.
Företrädare
- Daniela D (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Interiör & dd-sign AB för organisationsnummer?
Interiör & dd-sign AB har organisationsnummer 559032-8687 (5590328687).
Var ligger Interiör & dd-sign AB?
Interiör & dd-sign AB har sin registrerade adress Morabergsvägen 33C, 15242 Södertälje.
Vilken bransch är Interiör & dd-sign AB verksamt i?
Interiör & dd-sign AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Interiör & dd-sign AB?
Interiör & dd-sign AB hade en nettoomsättning på 1 646 318 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Södertälje
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-11-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.