Satorious AB
Satorious AB har organisationsnummer 559033-2473 (5590332473)
Aktiebolag • Org.nr: 559033-2473
Om företaget
Satorious AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Linköping. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2 procent till 2 107 448 kr räkenskapsåret 2025 (2 056 735 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Satorious AB 2 107 448 kr och redovisade ett resultat på 375 449 kr. Rörelsemarginalen var 26,4 procent, över branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 25,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 579,6 procent, över branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 26,4 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 26,3 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 25,4 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 579,6 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 40,9 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 2,5 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 107 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 160 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 099 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 41 av 474 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Linköping.
- Plats 982 av 4 391 aktiebolag med säte i Linköping.
- Plats 3 115 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 80 833 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 32,0 procent | 16,9 procent | 32,9 procent | 26,4 procent |
| Vinstmarginal | 32,0 procent | 17,3 procent | 33,4 procent | 26,3 procent |
| Soliditet | 33,7 procent | 29,1 procent | 27,3 procent | 25,4 procent |
| Kassalikviditet | 664,6 procent | 614,3 procent | 598,6 procent | 579,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 43,4 procent | 27,3 procent | 53,1 procent | 40,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 0,9 procent | -1,4 procent | 2,5 procent |
| Omsättning per anställd | 2 067 000 kr | 2 087 000 kr | 2 057 000 kr | 2 107 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 1 278 000 kr | 1 478 000 kr | 1 108 000 kr | 1 160 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Slaka Prästgård58337 Linköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall på konsultbasis och i egen verksamhet bedriva verksamhetsutveckling, projektledning, förändringsledning, friskvård och coaching av grupper och individer, samt placera kapital i tillväxtbolag, fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 067 238 kr | 2 086 863 kr | 2 056 735 kr | 2 107 448 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 157 750 kr | 0 kr | 577 kr | 537 kr |
| Övriga externa kostnader | 278 457 kr | 242 831 kr | 248 161 kr | 376 659 kr |
| Personalkostnader | 1 277 656 kr | 1 478 318 kr | 1 107 617 kr | 1 160 458 kr |
| Avskrivningar | 7 700 kr | 13 200 kr | 14 708 kr | 14 423 kr |
| Rörelseresultat | 661 175 kr | 352 514 kr | 676 026 kr | 556 445 kr |
| Ränteintäkter | 267 kr | 10 078 kr | 13 117 kr | 1 527 kr |
| Räntekostnader | 537 kr | 742 kr | 1 507 kr | 2 716 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 660 905 kr | 361 850 kr | 687 636 kr | 555 256 kr |
| Bokslutsdispositioner | 21 000 kr | 15 000 kr | -10 000 kr | -39 000 kr |
| Skatt | 171 385 kr | 108 053 kr | 174 858 kr | 140 807 kr |
| Årets resultat | 510 520 kr | 268 797 kr | 502 778 kr | 375 449 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 1 782 700 kr | 1 879 500 kr | 2 037 929 kr | 2 153 506 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 062 700 kr | 1 049 500 kr | 1 087 929 kr | 1 073 506 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 720 000 kr | 830 000 kr | 950 000 kr | 1 080 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 702 892 kr | 1 497 425 kr | 1 426 304 kr | 1 464 569 kr |
| Kortfristiga fordringar | 778 516 kr | 758 447 kr | 686 440 kr | 766 616 kr |
| Kassa och bank | 924 376 kr | 738 978 kr | 739 864 kr | 697 953 kr |
| Summa tillgångar | 3 485 592 kr | 3 376 925 kr | 3 464 233 kr | 3 618 075 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 1 175 376 kr | 984 173 kr | 946 951 kr | 917 400 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 614 856 kr | 665 376 kr | 394 173 kr | 491 951 kr |
| Årets resultat | 510 520 kr | 268 797 kr | 502 778 kr | 375 449 kr |
| Obeskattade reserver | 1 334 000 kr | 1 319 000 kr | 1 329 000 kr | 1 368 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 256 216 kr | 243 752 kr | 238 282 kr | 252 675 kr |
| Leverantörsskulder | - | 14 354 kr | 6 246 kr | 15 100 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 158 572 kr | 113 270 kr | 115 909 kr | 148 415 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 485 592 kr | 3 376 925 kr | 3 464 233 kr | 3 618 075 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet är verksamhetsutveckling, projektledning och förändringsledning på konsultbasis samt bedriva friskvård och coaching av grupper och individer, samt placera kapital i tillväxtbolag, fastigheter och värdepapper. Verksamhetsgrenen med kapitalplacering och värdepapper har hittills varit vilande. Så har även friskvård och coachning. Företagets säte är Linköping.
Företrädare
- Eric E (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Satorious AB för organisationsnummer?
Satorious AB har organisationsnummer 559033-2473 (5590332473).
Var ligger Satorious AB?
Satorious AB har sin registrerade adress Slaka Prästgård, 58337 Linköping.
Vilken bransch är Satorious AB verksamt i?
Satorious AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Satorious AB?
Satorious AB hade en nettoomsättning på 2 107 448 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Satorious AB?
Satorious AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Satorious AB någon utdelning?
Styrelsen i Satorious AB föreslog en utdelning på 430 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Linköping
- Län
- Östergötlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-11-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.