Hammar Kompetens AB
Hammar Kompetens AB har organisationsnummer 559033-5856 (5590335856)
Aktiebolag • Org.nr: 559033-5856
Om företaget
Hammar Kompetens AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% uppdrag inkommit.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hammar Kompetens AB 20 000 kr och redovisade ett resultat på 45 934 kr. Soliditeten var 71,9 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 3425,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 71,9 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 3425,2 procent | 324,5 procent | 160,1 procent till 783,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 2,6 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 26 041 av 35 590 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 551 av 742 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Täby.
- Plats 2 646 av 3 442 aktiebolag med säte i Täby.
- Plats 90 643 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 271 285 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 94,3 procent | 88,8 procent | - | - |
| Vinstmarginal | - | 94,3 procent | 96,5 procent | - | - |
| Soliditet | 47,4 procent | 54,5 procent | 63,6 procent | 68,6 procent | 71,9 procent |
| Kassalikviditet | 3387,5 procent | 719,6 procent | 1780,3 procent | 2997,1 procent | 3425,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 37,1 procent | 50,3 procent | 16,3 procent | 3,2 procent | 2,6 procent |
| Omsättningstillväxt | -96,7 procent | - | -65,2 procent | -100,0 procent | - |
| Omsättning per anställd | 20 000 kr | - | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 5 000 kr | - | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Järngränd 318744 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom Management och HR. Bland annat verksam som interim HR chef och projektledare i större HR projekt och i olika branscher med förändringsledning som integrerad del av uppdraget. Handel med värdepapper
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 602 705 kr | 19 997 kr | 1 028 466 kr | 358 041 kr | 0 kr | 20 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 44 732 kr | 36 827 kr | 58 848 kr | 40 003 kr | 42 822 kr | 40 094 kr |
| Personalkostnader | 225 736 kr | 4 717 kr | 0 kr | - | - | 9 717 kr |
| Rörelseresultat | 332 237 kr | -21 547 kr | 969 618 kr | 318 038 kr | -42 822 kr | -29 811 kr |
| Ränteintäkter | 92 kr | 0 kr | 82 kr | 27 714 kr | 20 040 kr | 8 688 kr |
| Räntekostnader | 436 kr | 0 kr | 35 kr | 65 kr | 2 857 kr | 218 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 331 893 kr | -21 547 kr | 969 665 kr | 345 687 kr | -25 639 kr | -21 341 kr |
| Bokslutsdispositioner | 61 000 kr | 354 000 kr | -83 000 kr | 0 kr | 104 000 kr | 84 000 kr |
| Skatt | 87 444 kr | 75 908 kr | 187 371 kr | 74 436 kr | 22 752 kr | 16 725 kr |
| Årets resultat | 305 449 kr | 256 545 kr | 699 294 kr | 271 251 kr | 55 609 kr | 45 934 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 1 709 960 kr | 1 457 216 kr | 2 550 989 kr | 2 614 607 kr | 2 502 859 kr | 2 452 900 kr |
| Kortfristiga fordringar | 940 kr | 92 kr | 759 530 kr | 85 128 kr | 42 099 kr | 14 183 kr |
| Kassa och bank | 1 709 020 kr | 1 457 124 kr | 1 791 459 kr | 2 529 479 kr | 2 460 760 kr | 2 438 717 kr |
| Summa tillgångar | 1 709 960 kr | 1 457 216 kr | 2 550 989 kr | 2 614 607 kr | 2 502 859 kr | 2 452 900 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 619 653 kr | 691 198 kr | 1 390 491 kr | 1 661 742 kr | 1 717 351 kr | 1 763 286 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 264 204 kr | 384 653 kr | 641 197 kr | 1 340 491 kr | 1 611 742 kr | 1 667 352 kr |
| Årets resultat | 305 449 kr | 256 545 kr | 699 294 kr | 271 251 kr | 55 609 kr | 45 934 kr |
| Obeskattade reserver | 1 077 000 kr | 723 000 kr | 806 000 kr | 806 000 kr | 702 000 kr | 618 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 13 307 kr | 43 018 kr | 354 498 kr | 146 865 kr | 83 508 kr | 71 614 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | - | - | 1 219 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | -1 133 kr | 19 731 kr | 107 142 kr | 120 568 kr | 55 992 kr | 39 477 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 7 440 kr | 16 287 kr | 240 356 kr | 19 296 kr | 19 297 kr | 25 137 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 709 960 kr | 1 457 216 kr | 2 550 989 kr | 2 614 607 kr | 2 502 859 kr | 2 452 900 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget registrerades år 2015 och bedriver sedan dess konsultverksamhet inom Management och HR. Bland annat verksam som interim HR chef och projektledare i större HR projekt och i olika brancher med förändringsledning som intrigerad del av uppdraget. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Susan H (styrelseordförande)
- Klas H (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hammar Kompetens AB för organisationsnummer?
Hammar Kompetens AB har organisationsnummer 559033-5856 (5590335856).
Var ligger Hammar Kompetens AB?
Hammar Kompetens AB har sin registrerade adress Järngränd 3, 18744 Täby.
Vilken bransch är Hammar Kompetens AB verksamt i?
Hammar Kompetens AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hammar Kompetens AB?
Hammar Kompetens AB hade en nettoomsättning på 20 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Täby
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-11-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.