Kyllared Företagscenter 4J AB
Kyllared Företagscenter 4J AB har organisationsnummer 559033-6961 (5590336961)
Aktiebolag • Org.nr: 559033-6961
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerBrämhult
Om företaget
Kyllared Företagscenter 4J AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Brämhult. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 8 procent till 198 000 kr räkenskapsåret 2025 (215 498 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Kyllared Företagscenter 4J AB 198 000 kr och redovisade ett resultat på 53 968 kr. Rörelsemarginalen var 34,7 procent, under branschens median (median 40,7 procent). Soliditeten var 54,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 713,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 34,7 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 34,4 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 54,0 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 713,9 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 363,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 8,8 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -8,1 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 984 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 97 av 173 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Borås.
- Plats 2 306 av 3 391 aktiebolag med säte i Borås.
- Plats 37 545 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 228 647 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 68,3 procent | 70,8 procent | 42,5 procent | 26,8 procent | 34,7 procent |
| Vinstmarginal | 55,8 procent | 55,6 procent | 38,2 procent | 26,3 procent | 34,4 procent |
| Soliditet | 28,2 procent | 44,5 procent | 46,7 procent | 51,4 procent | 54,0 procent |
| Kassalikviditet | 71,8 procent | 35,1 procent | 185,6 procent | 460,1 procent | 713,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 20,0 procent | 17,8 procent | 13,3 procent | 8,1 procent | 8,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 9,1 procent | 25,0 procent | -4,2 procent | -8,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vävlagargatan 4J50730 Brämhult
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Vävlagargatan 4J som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva uthyrning och förvaltning av fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 165 000 kr | 180 000 kr | 225 000 kr | 215 498 kr | 198 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 7 840 kr | 8 020 kr | 84 776 kr | 113 159 kr | 84 822 kr |
| Avskrivningar | 44 547 kr | 44 544 kr | 44 544 kr | 44 544 kr | 44 544 kr |
| Rörelseresultat | 112 613 kr | 127 436 kr | 95 680 kr | 57 796 kr | 68 634 kr |
| Ränteintäkter | - | 1 kr | 17 kr | 25 kr | 12 kr |
| Räntekostnader | 20 587 kr | 27 934 kr | 9 812 kr | 1 086 kr | 541 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 92 026 kr | 99 503 kr | 85 884 kr | 56 735 kr | 68 105 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | 0 kr | - | - |
| Skatt | 18 970 kr | 20 560 kr | 17 775 kr | 11 904 kr | 14 137 kr |
| Årets resultat | 73 056 kr | 78 943 kr | 68 109 kr | 44 831 kr | 53 968 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 982 297 kr | 937 753 kr | 893 209 kr | 848 665 kr | 804 121 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 982 297 kr | 937 753 kr | 893 209 kr | 848 665 kr | 804 121 kr |
| Omsättningstillgångar | 312 614 kr | 59 058 kr | 203 027 kr | 233 797 kr | 327 356 kr |
| Kortfristiga fordringar | 0 kr | 1 kr | 34 847 kr | 58 788 kr | 75 751 kr |
| Kassa och bank | 312 614 kr | 59 057 kr | 168 180 kr | 175 009 kr | 251 605 kr |
| Summa tillgångar | 1 294 911 kr | 996 811 kr | 1 096 236 kr | 1 082 462 kr | 1 131 477 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 364 771 kr | 443 714 kr | 511 823 kr | 556 653 kr | 610 621 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 241 715 kr | 314 771 kr | 393 714 kr | 461 823 kr | 506 653 kr |
| Årets resultat | 73 056 kr | 78 943 kr | 68 109 kr | 44 831 kr | 53 968 kr |
| Kortfristiga skulder | 435 140 kr | 168 097 kr | 109 413 kr | 50 809 kr | 45 856 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 6 298 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 54 366 kr | 52 810 kr | 51 615 kr | 42 959 kr | 37 606 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 15 000 kr | 0 kr | 11 500 kr | 7 850 kr | 8 250 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 294 911 kr | 996 811 kr | 1 096 236 kr | 1 082 462 kr | 1 131 477 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver uthyrning och förvaltning av fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Borås.
Inga väsentliga händelser har skett under året.
Företrädare
- Stefan N (styrelseledamot)
- Tommi J (styrelseledamot)
Undertecknad i Borås 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Kyllared Företagscenter 4J AB för organisationsnummer?
Kyllared Företagscenter 4J AB har organisationsnummer 559033-6961 (5590336961).
Var ligger Kyllared Företagscenter 4J AB?
Kyllared Företagscenter 4J AB har sin registrerade adress Vävlagargatan 4J, 50730 Brämhult.
Vilken bransch är Kyllared Företagscenter 4J AB verksamt i?
Kyllared Företagscenter 4J AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Kyllared Företagscenter 4J AB?
Kyllared Företagscenter 4J AB hade en nettoomsättning på 198 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Borås
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Aldrig registrerad
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-11-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.