Pilengrim Holding AB
Pilengrim Holding AB har organisationsnummer 559033-7191 (5590337191)
Aktiebolag • Org.nr: 559033-7191
Om företaget
Pilengrim Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Farsta. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som framställning av te och kaffe enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 10830).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 22 procent till 214 000 kr räkenskapsåret 2025 (176 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Pilengrim Holding AB 214 000 kr och redovisade ett resultat på 141 923 kr. Rörelsemarginalen var 77,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,1 procent). Soliditeten var 95,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 30,6 procent). Kassalikviditeten var 209,0 procent, över branschens median (median 139,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 77,9 procent | 5,1 procent | -1,1 procent till 15,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 78,0 procent | 3,6 procent | -1,9 procent till 13,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 95,6 procent | 30,6 procent | 15,5 procent till 69,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 209,0 procent | 139,1 procent | 43,4 procent till 240,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 6,5 procent | 6,4 procent | -31,6 procent till 27,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 21,6 procent | 20,0 procent | 11,1 procent till 53,5 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 39 av 54 aktiebolag inom framställning av te och kaffe.
- Plats 1 118 av 1 664 aktiebolag med säte i Sundbyberg.
- Plats 75 070 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 225 928 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | -27,7 procent | - | 40,3 procent | 77,9 procent |
| Vinstmarginal | - | -30,5 procent | - | 40,3 procent | 78,0 procent |
| Soliditet | 85,5 procent | 81,2 procent | 82,8 procent | 83,7 procent | 95,6 procent |
| Kassalikviditet | 35210,7 procent | 194,8 procent | 763,5 procent | 30,0 procent | 209,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -0,5 procent | -2,5 procent | -2,5 procent | 3,5 procent | 6,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -100,0 procent | - | 21,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sirapsvägen 20Ac/o Lars Pilengrim
12356 Farsta
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Sirapsvägen 20A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 10830Framställning av te och kaffeHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | - | - | 166 950 kr | 0 kr | 176 065 kr | 213 900 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 802 kr | 8 766 kr | 18 850 kr | 43 281 kr | 45 763 kr | 74 811 kr | 34 568 kr |
| Personalkostnader | - | - | 900 kr | 2 736 kr | 0 kr | 30 322 kr | 12 670 kr |
| Rörelseresultat | -1 802 kr | -8 766 kr | -19 750 kr | -46 190 kr | -45 763 kr | 70 932 kr | 166 662 kr |
| Ränteintäkter | 37 813 kr | 45 398 kr | 49 191 kr | 9 604 kr | 4 805 kr | 10 134 kr | 48 kr |
| Räntekostnader | - | 507 kr | 170 kr | 14 362 kr | 9 816 kr | 9 600 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 259 667 kr | 36 125 kr | -12 385 kr | -50 948 kr | -48 619 kr | 71 466 kr | 166 710 kr |
| Bokslutsdispositioner | -101 200 kr | -103 768 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | - | - | 24 787 kr |
| Årets resultat | 158 467 kr | -67 643 kr | -12 385 kr | -50 948 kr | -48 619 kr | 71 466 kr | 141 923 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 2 059 129 kr | 2 487 654 kr | 2 486 750 kr | 2 348 612 kr | 2 319 718 kr | 2 320 251 kr | 2 074 827 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 059 129 kr | 2 487 654 kr | 2 486 750 kr | 2 348 612 kr | 2 319 718 kr | 2 320 251 kr | 2 074 827 kr |
| Omsättningstillgångar | 645 995 kr | 172 016 kr | 154 223 kr | 139 256 kr | 61 076 kr | 119 155 kr | 208 994 kr |
| Kortfristiga fordringar | 207 312 kr | 51 476 kr | 14 858 kr | 13 108 kr | 17 702 kr | 50 251 kr | 177 742 kr |
| Kassa och bank | 438 683 kr | 120 540 kr | 115 180 kr | 126 148 kr | 43 374 kr | 68 904 kr | 31 252 kr |
| Summa tillgångar | 2 705 124 kr | 2 659 670 kr | 2 640 973 kr | 2 487 868 kr | 2 380 794 kr | 2 439 406 kr | 2 283 821 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 2 648 562 kr | 2 269 920 kr | 2 257 535 kr | 2 019 037 kr | 1 970 418 kr | 2 041 884 kr | 2 183 807 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 440 095 kr | 2 287 563 kr | 2 219 920 kr | 2 019 985 kr | 1 969 037 kr | 1 920 418 kr | 1 991 884 kr |
| Årets resultat | 158 467 kr | -67 643 kr | -12 385 kr | -50 948 kr | -48 619 kr | 71 466 kr | 141 923 kr |
| Kortfristiga skulder | 56 562 kr | 6 750 kr | 438 kr | 71 469 kr | 8 000 kr | 397 522 kr | 100 014 kr |
| Leverantörsskulder | - | 1 750 kr | 438 kr | 0 kr | - | 2 838 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 51 561 kr | 0 kr | - | - | - | - | 24 787 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | - | 63 469 kr | 0 kr | 386 684 kr | 67 227 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 705 124 kr | 2 659 670 kr | 2 640 973 kr | 2 487 868 kr | 2 380 794 kr | 2 439 406 kr | 2 283 821 kr |
Företrädare
- Carolina P (ordförande)
- Lars P
Undertecknad i Sundbyberg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Pilengrim Holding AB för organisationsnummer?
Pilengrim Holding AB har organisationsnummer 559033-7191 (5590337191).
Var ligger Pilengrim Holding AB?
Pilengrim Holding AB har sin registrerade adress Sirapsvägen 20A, 12356 Farsta.
Vilken bransch är Pilengrim Holding AB verksamt i?
Pilengrim Holding AB är registrerat i branschen framställning av te och kaffe enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Pilengrim Holding AB?
Pilengrim Holding AB hade en nettoomsättning på 214 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sundbyberg
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-11-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.