
Ensta Stuteri AB
Ensta Stuteri AB har organisationsnummer 559034-9527 (5590349527)
Aktiebolag • Org.nr: 559034-9527
Om företaget
Ensta Stuteri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enköping. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som vägtransport, godstrafik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49410). Sidoverksamheter inkluderar uppfödning av hästar och andra hästdjur och övrig fritids- och nöjesverksamhet. På Google Maps är verksamheten listad som horse breeder. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 64 procent till 1 192 550 kr räkenskapsåret 2025 (726 062 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ensta Stuteri AB 1 192 550 kr och redovisade ett resultat på -23 608 kr. Rörelsemarginalen var -2,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,0 procent). Soliditeten var 14,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 193,6 procent, över branschens median (median 175,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,0 procent | 7,0 procent | 0,6 procent till 16,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -2,0 procent | 6,0 procent | 0,0 procent till 15,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 14,2 procent | 39,4 procent | 17,4 procent till 69,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 193,6 procent | 175,6 procent | 99,5 procent till 374,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -33,9 procent | 12,4 procent | 0,0 procent till 37,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 64,2 procent | 0,2 procent | -15,8 procent till 18,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 717 av 4 603 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik.
- Plats 11 av 19 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik med säte i Enköping.
- Plats 557 av 1 346 aktiebolag med säte i Enköping.
- Plats 4 290 av 11 273 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 128 879 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 3,2 procent | 5,9 procent | -3,8 procent | -2,0 procent |
| Vinstmarginal | - | 2,9 procent | 5,9 procent | -3,9 procent | -2,0 procent |
| Soliditet | 100,0 procent | 10,7 procent | 42,4 procent | 17,8 procent | 14,2 procent |
| Kassalikviditet | 211700,0 procent | 543,5 procent | 107,0 procent | 1177,1 procent | 193,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -450,3 procent | 89,7 procent | 66,8 procent | -45,3 procent | -33,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 9,9 procent | 3,3 procent | 64,2 procent |
| Omsättning per anställd | - | 639 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | - | 17 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Enagårdsvägen 5 C74595 Enköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva uppfödning av hästar, försäljning och inköp av hästar, transport av hästar samt inackordering av hästar samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | 639 360 kr | 702 579 kr | 726 062 kr | 1 192 550 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 10 698 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 6 247 kr | 221 737 kr | 220 078 kr | 204 285 kr | 214 115 kr |
| Övriga externa kostnader | 3 281 kr | 352 690 kr | 399 632 kr | 473 418 kr | 524 510 kr |
| Personalkostnader | - | 16 521 kr | 0 kr | - | 331 177 kr |
| Avskrivningar | - | 38 675 kr | 41 275 kr | 76 275 kr | 146 355 kr |
| Rörelseresultat | -9 528 kr | 20 435 kr | 41 594 kr | -27 916 kr | -23 607 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 1 kr | 103 kr | 116 kr |
| Räntekostnader | - | 1 940 kr | 216 kr | 847 kr | 117 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -9 528 kr | 18 495 kr | 41 379 kr | -28 660 kr | -23 608 kr |
| Årets resultat | -9 528 kr | 18 495 kr | 41 379 kr | -28 660 kr | -23 608 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 154 700 kr | 126 425 kr | 225 150 kr | 429 195 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 154 700 kr | 126 425 kr | 225 150 kr | 429 195 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 117 kr | 38 046 kr | 19 706 kr | 129 853 kr | 60 391 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 948 kr | 18 602 kr | 2 944 kr | 31 831 kr | 21 288 kr |
| Kassa och bank | 169 kr | 19 444 kr | 16 762 kr | 98 022 kr | 39 103 kr |
| Summa tillgångar | 2 117 kr | 192 746 kr | 146 131 kr | 355 003 kr | 489 586 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 2 116 kr | 20 612 kr | 61 991 kr | 63 331 kr | 69 723 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -38 356 kr | -47 883 kr | -29 388 kr | 41 991 kr | 43 331 kr |
| Årets resultat | -9 528 kr | 18 495 kr | 41 379 kr | -28 660 kr | -23 608 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 kr | 7 000 kr | 18 409 kr | 11 032 kr | 31 198 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | 11 409 kr | 4 032 kr | 19 197 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 117 kr | 192 746 kr | 146 131 kr | 355 003 kr | 489 586 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Enköping registrerades år 2015 (f.d. Söderholms Consulting AB) och bedriver sedan dess uppfödning av hästar, försäljning och inköp av hästar, transport av hästar samt inackordering av hästar samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Alexandra H (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ensta Stuteri AB för organisationsnummer?
Ensta Stuteri AB har organisationsnummer 559034-9527 (5590349527).
Var ligger Ensta Stuteri AB?
Ensta Stuteri AB har sin registrerade adress Enagårdsvägen 5 C, 74595 Enköping.
Vilken bransch är Ensta Stuteri AB verksamt i?
Ensta Stuteri AB är registrerat i branschen vägtransport, godstrafik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ensta Stuteri AB?
Ensta Stuteri AB hade en nettoomsättning på 1 192 550 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Enköping
- Län
- Uppsala län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-11-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.