MH Ankantolv AB
MH Ankantolv AB har organisationsnummer 559034-9956 (5590349956)
Aktiebolag • Org.nr: 559034-9956
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokalerÄngelholm
Om företaget
MH Ankantolv AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ängelholm. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68203).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 134 procent till 2 267 768 kr räkenskapsåret 2025 (967 906 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte MH Ankantolv AB 2 267 768 kr och redovisade ett resultat på 135 272 kr. Rörelsemarginalen var 37,3 procent, över branschens median (median 32,3 procent). Soliditeten var 11,4 procent, under branschens median (median 22,2 procent). Kassalikviditeten var 0,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 119,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 37,3 procent | 32,3 procent | 5,8 procent till 55,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 6,0 procent | 15,2 procent | -3,5 procent till 39,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 11,4 procent | 22,2 procent | 5,8 procent till 60,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 0,8 procent | 119,8 procent | 35,8 procent till 363,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 4,2 procent | 4,6 procent | -3,0 procent till 23,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 134,3 procent | 1,6 procent | -7,1 procent till 11,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 116 av 5 141 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
- Plats 5 av 26 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler med säte i Ängelholm.
- Plats 299 av 1 331 aktiebolag med säte i Ängelholm.
- Plats 8 630 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 75 433 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 26,7 procent | 31,9 procent | 37,6 procent | 37,3 procent |
| Vinstmarginal | 3,4 procent | -9,6 procent | 11,9 procent | 6,0 procent |
| Soliditet | 4,4 procent | 1,6 procent | 10,8 procent | 11,4 procent |
| Kassalikviditet | 163,6 procent | 16,5 procent | 17,3 procent | 0,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 8,7 procent | -19,7 procent | 0,2 procent | 4,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -32,2 procent | 60,4 procent | 134,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tåstrupsgatan 226232 Ängelholm
Bolag på samma adress
80 andra bolag har Tåstrupsgatan 2 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 889 728 kr | 603 550 kr | 967 906 kr | 2 267 768 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 12 624 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 458 173 kr | 340 736 kr | 377 534 kr | 1 101 758 kr |
| Övriga externa kostnader | 127 051 kr | 16 087 kr | 159 781 kr | 93 289 kr |
| Avskrivningar | 66 921 kr | 66 924 kr | 66 924 kr | 226 317 kr |
| Rörelseresultat | 237 583 kr | 192 427 kr | 363 667 kr | 846 404 kr |
| Ränteintäkter | 48 kr | 358 kr | 106 kr | 56 kr |
| Räntekostnader | 207 340 kr | 250 534 kr | 248 164 kr | 711 188 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 30 291 kr | -57 749 kr | 115 609 kr | 135 272 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -110 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | 30 291 kr | -57 749 kr | 5 609 kr | 135 272 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 7 105 909 kr | 17 339 799 kr | 27 236 528 kr | 27 977 844 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 7 105 909 kr | 17 339 799 kr | 27 236 528 kr | 27 977 844 kr |
| Omsättningstillgångar | 797 157 kr | 1 108 985 kr | 1 035 780 kr | 44 634 kr |
| Kortfristiga fordringar | 18 701 kr | 1 083 710 kr | 849 913 kr | 2 147 kr |
| Kassa och bank | 778 456 kr | 25 275 kr | 185 867 kr | 42 487 kr |
| Summa tillgångar | 7 903 066 kr | 18 448 784 kr | 28 272 308 kr | 28 022 478 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 350 172 kr | 292 424 kr | 3 048 032 kr | 3 183 304 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 269 881 kr | 300 173 kr | 2 992 423 kr | 2 998 032 kr |
| Årets resultat | 30 291 kr | -57 749 kr | 5 609 kr | 135 272 kr |
| Kortfristiga skulder | 487 144 kr | 6 701 360 kr | 5 998 901 kr | 5 892 299 kr |
| Leverantörsskulder | 118 635 kr | 960 146 kr | 1 949 198 kr | 70 841 kr |
| Skatteskulder | 8 048 kr | 4 214 kr | 1 893 kr | 22 853 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 18 236 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 7 903 066 kr | 18 448 784 kr | 28 272 308 kr | 28 022 478 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget äger och förvaltar fastigheten Ankan 12 i Ängelholm och verksamheten består i uthyrning av kommersiella ytor. Bolaget är ett helägt dotterföretag till AB Trefåglar AB, 559065-7911. Bolaget har sitt säte i Ängelholm.
Under 2025 har restaureringen av Gamla Läroverket avslutats med bra resultat där prioritet har varit att återskapa det gamla miljöerna.
Företrädare
- Lars R (styrelseordförande)
- Jacob L (styrelseledamot)
- Måns M (styrelseledamot)
- Gustav T (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MH Ankantolv AB för organisationsnummer?
MH Ankantolv AB har organisationsnummer 559034-9956 (5590349956).
Var ligger MH Ankantolv AB?
MH Ankantolv AB har sin registrerade adress Tåstrupsgatan 2, 26232 Ängelholm.
Vilken bransch är MH Ankantolv AB verksamt i?
MH Ankantolv AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MH Ankantolv AB?
MH Ankantolv AB hade en nettoomsättning på 2 267 768 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Ängelholm
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-11-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.