SafeRadar Research Sweden AB

SafeRadar Research Sweden AB har organisationsnummer 559035-0079 (5590350079)

Aktiebolag • Org.nr: 559035-0079

Teknisk konsultverksamhet inom elteknikÅsa

Aktivt företagVerksamt sedan 2015Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

SafeRadar Research Sweden AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Åsa. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom elteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71123).

Kontaktuppgifter

Hemsida: saferadar.se

Ekonomi

10 306 168 krOmsättning▼ 15 procent
841 999 krÅrets resultat
12Antal anställda
51 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2021.

Omsättningen minskade 15 procent till 10 306 168 kr räkenskapsåret 2021 (12 185 096 kr föregående år).

Verksamheten expanderar främst på grund av ökat antal kunder inom konsulting för radarsensorer samt ökad beställning av bolagets radarprodukter där försäljningen har varit god. Minskad nettoomsättning föreligger dock innevarande år, vilket delvis beror på COVID-19.

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2021 omsatte SafeRadar Research Sweden AB 10 306 168 kr och redovisade ett resultat på 841 999 kr. Rörelsemarginalen var 14,0 procent, under branschens median (median 23,3 procent). Soliditeten var 51,0 procent, under branschens median (median 59,5 procent). Kassalikviditeten var 346,8 procent, över branschens median (median 327,5 procent).

Nyckeltal 2021BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal14,0 procent23,3 procent8,4 procent till 41,7 procentUnder branschens median
Vinstmarginal14,0 procent25,6 procent8,9 procent till 44,2 procentUnder branschens median
Soliditet51,0 procent59,5 procent42,1 procent till 79,1 procentUnder branschens median
Kassalikviditet346,8 procent327,5 procent195,8 procent till 627,9 procentöver branschens median
Avkastning på eget kapital20,3 procent28,8 procent4,2 procent till 56,8 procentUnder branschens median
Omsättningstillväxt-15,4 procent0,4 procent-19,2 procent till 20,5 procentUnder branschens median
Omsättning per anställd859 000 kr1 039 000 kr622 000 kr till 1 472 000 krUnder branschens median
Personalkostnad per anställd761 000 kr559 000 kr277 000 kr till 744 000 krHögre än tre av fyra bolag i branschen

Nyckeltal per år

Nyckeltal20202021
Rörelsemarginal0,6 procent14,0 procent
Vinstmarginal1,1 procent14,0 procent
Soliditet36,9 procent51,0 procent
Kassalikviditet191,2 procent346,8 procent
Avkastning på eget kapital3,0 procent20,3 procent
Omsättningstillväxt--15,4 procent
Omsättning per anställd975 000 kr859 000 kr
Personalkostnad per anställd800 000 kr761 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Knipplakullevägen 9
43952 Åsa

Bolag på samma adress

2 andra bolag har Knipplakullevägen 9 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Verksamheten kommer i huvudsak baseras på konsultering gällande sensordesign, sensoranalys (radar) samt sensorapplikationer ämnade för aktiv säkerhet och autonom körning för fordonsindustrin. Annan verksamhet är framtagning av radarprodukter inom främst 60 GHz bandet. Även andra band som nyttjas av WiFi skall studeras för att hitta billiga komponenter till enklare radarprodukter (map prestanda och funktion). Till detta kommer även framtagning av simulatorer (teoretisk modellering) av sensorer (främst radar) i ett aktivt säkerhetsperspektiv (samt autonom körning) att erbjudas till ett flertal kunder inom fordonsindustrin.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20202021
Nettoomsättning12 185 096 kr10 306 168 kr
Övriga rörelseintäkter-2 386 990 kr
Råvaror och förnödenheter286 175 kr990 973 kr
Övriga externa kostnader1 659 183 kr1 267 263 kr
Personalkostnader9 995 941 kr9 135 204 kr
Avskrivningar170 285 kr221 817 kr
Rörelseresultat71 337 kr1 446 754 kr
Ränteintäkter67 006 kr0 kr
Räntekostnader2 121 kr3 578 kr
Resultat efter finansiella poster136 122 kr1 443 176 kr
Bokslutsdispositioner0 kr-366 000 kr
Skatt35 175 kr235 177 kr
Årets resultat100 947 kr841 999 kr

Balansräkning

Post20202021
Tillgångar
Anläggningstillgångar985 857 kr764 040 kr
Materiella anläggningstillgångar459 725 kr342 585 kr
Finansiella anläggningstillgångar89 999 kr89 999 kr
Omsättningstillgångar7 975 901 kr7 381 995 kr
Varulager548 370 kr930 024 kr
Kortfristiga fordringar1 472 270 kr2 802 130 kr
Kassa och bank5 955 261 kr3 649 841 kr
Summa tillgångar8 961 758 kr8 146 035 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital3 309 760 kr4 151 759 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat3 158 813 kr3 259 760 kr
Årets resultat100 947 kr841 999 kr
Obeskattade reserver1 768 000 kr2 134 000 kr
Kortfristiga skulder3 883 998 kr1 860 276 kr
Leverantörsskulder361 143 kr208 663 kr
Skatteskulder0 kr-
Övriga kortfristiga skulder2 642 097 kr778 505 kr
Summa eget kapital och skulder8 961 758 kr8 146 035 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolagets verksamhet baseras främst på konsulting gällande sensordesign, sensoranalys (radar) samt sensorapplikationer ämnade för aktiv säkerhet och autonom körning för fordonsindustrin. Utöver detta så har bolaget dessutom byggt upp en egen produktportfölj av egna radarprodukter med tillhörande sensoralogoritmer för olika typer av applikationer. Bolaget bedriver även forskning och utveckling inom ovan nämnda verksamhetsområden. Företagets säte är Kungsbacka kommun
Väsentliga händelser under året
Bolaget har under året fått statlig bidrag för att bedriva projekt inom forskning och utveckling på 2 386 990 kr.

Företrädare

  • Thomas P (verkställande direktör)
  • Johan D

Undertecknad i Kungsbacka 2021.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2015-11-12
Registrerat hos Skatteverket
2015-11-13
Registrerat hos Bolagsverket
SafeRadar Research Sweden AB

Vanliga frågor

Vad har SafeRadar Research Sweden AB för organisationsnummer?

SafeRadar Research Sweden AB har organisationsnummer 559035-0079 (5590350079).

Var ligger SafeRadar Research Sweden AB?

SafeRadar Research Sweden AB har sin registrerade adress Knipplakullevägen 9, 43952 Åsa.

Vilken bransch är SafeRadar Research Sweden AB verksamt i?

SafeRadar Research Sweden AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom elteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter SafeRadar Research Sweden AB?

SafeRadar Research Sweden AB hade en nettoomsättning på 10 306 168 kr räkenskapsåret 2021 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har SafeRadar Research Sweden AB?

SafeRadar Research Sweden AB hade i genomsnitt 12 anställda räkenskapsåret 2021 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Kungsbacka
Län
Hallands län
Ägarkategori
Privat svenskt med koncern
Export eller import
Ja
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2015-11-13
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb, Gmb • Senast hämtad: 2026-11-06

Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar