ONIK Olle Norman AB
ONIK Olle Norman AB har organisationsnummer 559035-6340 (5590356340)
Aktiebolag • Org.nr: 559035-6340
Om företaget
ONIK Olle Norman AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Falun. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71122).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 10 procent till 1 725 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 915 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte ONIK Olle Norman AB 1 725 000 kr och redovisade ett resultat på 1 186 604 kr. Rörelsemarginalen var 69,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 22,1 procent). Soliditeten var 84,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,9 procent). Kassalikviditeten var 2069,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 318,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 69,3 procent | 22,1 procent | 6,9 procent till 38,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 73,2 procent | 23,3 procent | 7,6 procent till 40,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 84,5 procent | 63,9 procent | 44,8 procent till 83,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 2069,5 procent | 318,8 procent | 190,7 procent till 657,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 17,0 procent | 23,6 procent | 0,1 procent till 55,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -9,9 procent | -0,8 procent | -26,4 procent till 17,5 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 725 000 kr | 1 191 000 kr | 705 000 kr till 1 652 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 435 000 kr | 692 000 kr | 334 000 kr till 899 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 241 av 5 115 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik.
- Plats 8 av 25 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik med säte i Falun.
- Plats 528 av 1 802 aktiebolag med säte i Falun.
- Plats 2 795 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 97 654 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 25,8 procent | 29,5 procent | 23,6 procent | 53,2 procent | 69,3 procent |
| Vinstmarginal | 25,9 procent | 29,5 procent | 29,3 procent | 65,8 procent | 73,2 procent |
| Soliditet | 63,5 procent | 65,2 procent | 76,9 procent | 77,6 procent | 84,5 procent |
| Kassalikviditet | 535,0 procent | 537,6 procent | 1152,0 procent | 1208,5 procent | 2069,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 9,4 procent | 7,5 procent | 7,1 procent | 15,3 procent | 17,0 procent |
| Omsättningstillväxt | -4,8 procent | 8,3 procent | 2,4 procent | 42,3 procent | -9,9 procent |
| Omsättning per anställd | 1 214 000 kr | 1 315 000 kr | 1 346 000 kr | 1 915 000 kr | 1 725 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 702 000 kr | 675 000 kr | 769 000 kr | 580 000 kr | 435 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kyrkbacksvägen 8c/o Onik
79133 Falun
Bolag på samma adress
13 andra bolag har Kyrkbacksvägen 8 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Tjänster och utrustning inom automation och elektronik
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 393 906 kr | 1 275 306 kr | 1 214 358 kr | 1 314 738 kr | 1 345 554 kr | 1 915 265 kr | 1 725 009 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | - | 27 372 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 799 kr | - | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 150 168 kr | 151 900 kr | 185 920 kr | 232 839 kr | 252 085 kr | 308 668 kr | 114 163 kr |
| Personalkostnader | 755 236 kr | 712 482 kr | 701 945 kr | 674 633 kr | 768 771 kr | 579 907 kr | 435 262 kr |
| Avskrivningar | 10 347 kr | 10 346 kr | 3 104 kr | 0 kr | 6 452 kr | 6 452 kr | 6 452 kr |
| Rörelseresultat | 477 356 kr | 389 370 kr | 313 625 kr | 387 627 kr | 318 246 kr | 1 019 542 kr | 1 195 830 kr |
| Ränteintäkter | 4 522 kr | 0 kr | - | 172 kr | 63 832 kr | 126 850 kr | 67 136 kr |
| Räntekostnader | 2 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 563 703 kr | 389 370 kr | 313 625 kr | 387 799 kr | 394 359 kr | 1 261 048 kr | 1 262 966 kr |
| Bokslutsdispositioner | 160 000 kr | 180 000 kr | 190 028 kr | 55 000 kr | 46 000 kr | -160 000 kr | 240 000 kr |
| Skatt | 160 395 kr | 124 678 kr | 106 277 kr | 99 563 kr | 90 833 kr | 215 271 kr | 316 362 kr |
| Årets resultat | 563 308 kr | 444 692 kr | 397 376 kr | 343 236 kr | 349 526 kr | 885 777 kr | 1 186 604 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 28 693 kr | 18 347 kr | 7 243 kr | 0 kr | 1 871 094 kr | 2 227 872 kr | 2 444 792 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 20 693 kr | 10 347 kr | 7 243 kr | 0 kr | 25 810 kr | 221 986 kr | 12 906 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 8 000 kr | 8 000 kr | 0 kr | - | 1 845 284 kr | 2 005 886 kr | 2 431 886 kr |
| Omsättningstillgångar | 6 185 809 kr | 6 436 206 kr | 6 616 514 kr | 6 972 140 kr | 4 498 182 kr | 5 229 444 kr | 5 806 996 kr |
| Kortfristiga fordringar | 503 013 kr | 364 749 kr | 436 104 kr | 506 189 kr | 607 780 kr | 574 438 kr | 262 689 kr |
| Kassa och bank | 960 482 kr | 865 613 kr | 734 566 kr | 780 107 kr | 3 885 561 kr | 4 650 161 kr | 5 539 462 kr |
| Summa tillgångar | 6 214 502 kr | 6 454 553 kr | 6 623 757 kr | 6 972 140 kr | 6 369 276 kr | 7 457 316 kr | 8 251 788 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 3 363 002 kr | 3 807 695 kr | 4 205 071 kr | 4 548 307 kr | 4 897 833 kr | 5 783 609 kr | 6 970 214 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 749 694 kr | 3 313 003 kr | 3 757 695 kr | 4 155 071 kr | 4 498 307 kr | 4 847 832 kr | 5 733 610 kr |
| Årets resultat | 563 308 kr | 444 692 kr | 397 376 kr | 343 236 kr | 349 526 kr | 885 777 kr | 1 186 604 kr |
| Obeskattade reserver | 1 552 000 kr | 1 372 000 kr | 1 181 972 kr | 1 126 972 kr | 1 080 972 kr | 1 240 972 kr | 1 000 972 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 299 500 kr | 1 274 858 kr | 1 236 714 kr | 1 296 861 kr | 390 471 kr | 432 735 kr | 280 602 kr |
| Leverantörsskulder | 15 370 kr | 18 535 kr | 19 054 kr | 14 747 kr | 14 559 kr | 10 634 kr | 8 516 kr |
| Skatteskulder | 22 389 kr | 16 322 kr | 0 kr | - | 8 811 kr | 4 860 kr | 7 771 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 248 733 kr | 1 240 002 kr | 1 217 160 kr | 1 282 114 kr | 367 101 kr | 417 241 kr | 264 315 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 6 214 502 kr | 6 454 553 kr | 6 623 757 kr | 6 972 140 kr | 6 369 276 kr | 7 457 316 kr | 8 251 788 kr |
Företrädare
- Per Olov N
Undertecknad i Falun 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har ONIK Olle Norman AB för organisationsnummer?
ONIK Olle Norman AB har organisationsnummer 559035-6340 (5590356340).
Var ligger ONIK Olle Norman AB?
ONIK Olle Norman AB har sin registrerade adress Kyrkbacksvägen 8, 79133 Falun.
Vilken bransch är ONIK Olle Norman AB verksamt i?
ONIK Olle Norman AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter ONIK Olle Norman AB?
ONIK Olle Norman AB hade en nettoomsättning på 1 725 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har ONIK Olle Norman AB?
ONIK Olle Norman AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Falun
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-11-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.