Staffing Facility Management i Stockholm AB
Staffing Facility Management i Stockholm AB har organisationsnummer 559035-7900 (5590357900)
Aktiebolag • Org.nr: 559035-7900
Om företaget
Staffing Facility Management i Stockholm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vaxholm. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som arrangemang av kongresser och mässor enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 82300). Sidoverksamheter inkluderar arbetsförmedling och rekrytering, personaluthyrning och partihandel med övriga hushållsvaror.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 94 procent till 102 333 kr räkenskapsåret 2025 (1 693 169 kr föregående år).
Den kraftigt minskade omsättningen förklaras främst av att bolagets tidigare verksamhet inom rekrytering, personaluthyrning och konferenstjänster avvecklades/pausades i slutet av 2024. Från och med 2025 bedriver bolaget huvudsakligen värdepappershandel.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Staffing Facility Management i Stockholm AB 102 333 kr och redovisade ett resultat på 342 338 kr. Rörelsemarginalen var -266,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,4 procent). Soliditeten var 61,4 procent, över branschens median (median 55,1 procent). Kassalikviditeten var 42,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 218,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -266,0 procent | 5,4 procent | -1,5 procent till 17,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -109,5 procent | 5,6 procent | -1,9 procent till 18,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 61,4 procent | 55,1 procent | 24,2 procent till 80,8 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 42,4 procent | 218,7 procent | 108,6 procent till 487,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 10,7 procent | 6,8 procent | -12,7 procent till 41,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -94,0 procent | -0,8 procent | -26,0 procent till 26,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 102 000 kr | 1 231 000 kr | 593 000 kr till 2 295 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 311 000 kr | 538 000 kr | 213 000 kr till 718 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 378 av 508 aktiebolag inom arrangemang av kongresser och mässor.
- Plats 114 av 148 aktiebolag inom arrangemang av kongresser och mässor med säte i Stockholm.
- Plats 46 056 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 82 075 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 246 623 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -14,6 procent | -266,0 procent |
| Vinstmarginal | -7,1 procent | -109,5 procent |
| Soliditet | 49,5 procent | 61,4 procent |
| Kassalikviditet | 191,7 procent | 42,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 3,9 procent | 10,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -94,0 procent |
| Omsättning per anställd | 446 000 kr | 102 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 328 000 kr | 311 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Roddaregatan 2Bc/o Jon Söderblom
18534 Vaxholm
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Roddaregatan 2B som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva konferensverksamhet samt uthyrning och rekrytering av personal, bedriva cateringverksamhet ävensom idka därmed förenlig verksamhet. Aktiebolaget skall även bedriva handel av värdepapper och fastighetsinvesteringar.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 693 169 kr | 102 333 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 471 073 kr | 6 429 kr |
| Övriga externa kostnader | 224 267 kr | 56 908 kr |
| Personalkostnader | 1 245 155 kr | 311 168 kr |
| Rörelseresultat | -247 326 kr | -272 172 kr |
| Ränteintäkter | 70 447 kr | -54 kr |
| Räntekostnader | 23 740 kr | 32 172 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -120 146 kr | -112 024 kr |
| Bokslutsdispositioner | 264 000 kr | 460 000 kr |
| Skatt | 34 031 kr | 5 638 kr |
| Årets resultat | 109 823 kr | 342 338 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 1 062 773 kr | 4 342 773 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 062 773 kr | 4 342 773 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 690 710 kr | 850 550 kr |
| Kortfristiga fordringar | 369 286 kr | 124 474 kr |
| Kassa och bank | 706 594 kr | 94 228 kr |
| Summa tillgångar | 5 753 483 kr | 5 193 323 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 2 846 143 kr | 3 188 481 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 686 320 kr | 2 796 143 kr |
| Årets resultat | 109 823 kr | 342 338 kr |
| Obeskattade reserver | 460 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 447 340 kr | 2 004 842 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 197 kr |
| Skatteskulder | 177 437 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 164 329 kr | -76 791 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 5 753 483 kr | 5 193 323 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget har sitt säte i Stockholm. Företaget bedriver konferensverksamhet samt uthyrning av konferenslokaler och personal. Bolaget är ett dotterbolag till Staffing i Stockholm AB, med organisationsnummer 556905-0973.
Företrädare
- Jon S (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Staffing Facility Management i Stockholm AB för organisationsnummer?
Staffing Facility Management i Stockholm AB har organisationsnummer 559035-7900 (5590357900).
Var ligger Staffing Facility Management i Stockholm AB?
Staffing Facility Management i Stockholm AB har sin registrerade adress Roddaregatan 2B, 18534 Vaxholm.
Vilken bransch är Staffing Facility Management i Stockholm AB verksamt i?
Staffing Facility Management i Stockholm AB är registrerat i branschen arrangemang av kongresser och mässor enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Staffing Facility Management i Stockholm AB?
Staffing Facility Management i Stockholm AB hade en nettoomsättning på 102 333 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Staffing Facility Management i Stockholm AB?
Staffing Facility Management i Stockholm AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-11-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.