RhSafe i Sverige AB
RhSafe i Sverige AB har organisationsnummer 559036-5440 (5590365440)
Aktiebolag • Org.nr: 559036-5440
All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknikAsmundtorp
Om företaget
RhSafe i Sverige AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Asmundtorp. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74990).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 84 procent till 62 238 kr räkenskapsåret 2025 (400 599 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte RhSafe i Sverige AB 62 238 kr och redovisade ett resultat på -65 314 kr. Soliditeten var 18,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 64,6 procent). Kassalikviditeten var 90,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 293,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 18,4 procent | 64,6 procent | 41,5 procent till 87,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 90,7 procent | 293,5 procent | 149,7 procent till 679,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -258,2 procent | 11,0 procent | -3,2 procent till 48,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -84,5 procent | -3,0 procent | -38,4 procent till 26,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 62 000 kr | 893 000 kr | 401 000 kr till 1 561 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 000 kr | 490 000 kr | 150 000 kr till 769 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 104 av 3 049 aktiebolag inom all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik.
- Plats 5 av 9 aktiebolag inom all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik med säte i Landskrona.
- Plats 712 av 904 aktiebolag med säte i Landskrona.
- Plats 30 153 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 256 611 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,7 procent | -2,3 procent | - | -7,4 procent | - |
| Vinstmarginal | 0,7 procent | -2,3 procent | - | -7,4 procent | - |
| Soliditet | 52,9 procent | 59,4 procent | 45,1 procent | 24,7 procent | 18,4 procent |
| Kassalikviditet | 2066,1 procent | 1335,4 procent | 101,2 procent | 89,0 procent | 90,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 7,9 procent | 3,4 procent | -149,7 procent | -77,1 procent | -258,2 procent |
| Omsättningstillväxt | 616,0 procent | -46,3 procent | -94,9 procent | - | -84,5 procent |
| Omsättning per anställd | 2 325 000 kr | 1 247 000 kr | 63 000 kr | 401 000 kr | 62 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 12 000 kr | 132 000 kr | 0 kr | 0 kr | 1 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fasanvägen 1326175 Asmundtorp
Verksamhetsbeskrivning
Säkerhetskonsult, konsultverksamhet inom säkerhet som analyser och utredningar för ökat skydd till företag och privatpersoner samt försäljning av säkerhetsutrustning samt verksamhetskonsult med längre uppdrag som inhyrd konsult inom företagsverksamhet samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 324 738 kr | 2 325 135 kr | 1 247 465 kr | 63 197 kr | 400 599 kr | 62 238 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 38 138 kr | 0 kr | - | - | 154 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | 1 974 000 kr | 852 000 kr | 62 000 kr | 232 000 kr | 7 987 kr |
| Övriga externa kostnader | 254 211 kr | 361 127 kr | 292 552 kr | 187 774 kr | 182 433 kr | 102 883 kr |
| Personalkostnader | 85 615 kr | 11 629 kr | 131 620 kr | 200 kr | 0 kr | 1 000 kr |
| Avskrivningar | 6 600 kr | 0 kr | - | 11 899 kr | 15 865 kr | 15 865 kr |
| Rörelseresultat | -21 688 kr | 16 517 kr | -28 707 kr | -198 676 kr | -29 699 kr | -65 343 kr |
| Ränteintäkter | - | 197 kr | 270 kr | 1 375 kr | 24 kr | 26 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 127 kr | 18 kr | 46 kr | 89 kr | -3 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -21 688 kr | 16 587 kr | -28 455 kr | -197 347 kr | -29 764 kr | -65 314 kr |
| Bokslutsdispositioner | 23 000 kr | 0 kr | 37 000 kr | 95 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 892 kr | 3 567 kr | 2 758 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 420 kr | 13 020 kr | 5 787 kr | -102 347 kr | -29 764 kr | -65 314 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | 67 430 kr | 51 565 kr | 35 700 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | 67 430 kr | 51 565 kr | 35 700 kr |
| Omsättningstillgångar | 320 094 kr | 312 038 kr | 287 231 kr | 84 253 kr | 104 975 kr | 101 895 kr |
| Kortfristiga fordringar | 13 911 kr | 20 810 kr | 17 210 kr | 10 439 kr | 4 828 kr | 5 189 kr |
| Kassa och bank | 306 183 kr | 291 228 kr | 270 021 kr | 73 814 kr | 100 147 kr | 96 706 kr |
| Summa tillgångar | 320 094 kr | 312 038 kr | 287 231 kr | 151 683 kr | 156 540 kr | 137 595 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 151 915 kr | 164 935 kr | 170 722 kr | 68 375 kr | 38 612 kr | 25 298 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 101 495 kr | 101 915 kr | 114 935 kr | 120 722 kr | 18 376 kr | 40 612 kr |
| Årets resultat | 420 kr | 13 020 kr | 5 787 kr | -102 347 kr | -29 764 kr | -65 314 kr |
| Obeskattade reserver | 132 000 kr | 132 000 kr | 95 000 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 36 179 kr | 15 103 kr | 21 509 kr | 83 227 kr | 117 928 kr | 112 297 kr |
| Leverantörsskulder | 12 646 kr | 10 634 kr | 15 164 kr | 1 139 kr | 0 kr | 4 903 kr |
| Skatteskulder | 892 kr | 4 459 kr | 6 335 kr | 2 749 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 22 641 kr | 10 kr | 10 kr | 79 339 kr | 117 928 kr | 107 394 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 320 094 kr | 312 038 kr | 287 231 kr | 151 683 kr | 156 540 kr | 137 595 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Landskrona bedriver konsultverksamhet så som verksamhetskonsult och säkerhetskonsult med längre uppdrag som inhyrd konsult inom företagsverksamheter och säkerhetsanalyser.
Villkorlig återbetalningsskyldighet för aktieägartillskott uppgick till 52 000kr. Nettoomsättningen har minskat med mer än 30% pga att ägaren varit sjukskriven under delar av året.
Företrädare
- Rickard H (styrelseordförande)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har RhSafe i Sverige AB för organisationsnummer?
RhSafe i Sverige AB har organisationsnummer 559036-5440 (5590365440).
Var ligger RhSafe i Sverige AB?
RhSafe i Sverige AB har sin registrerade adress Fasanvägen 13, 26175 Asmundtorp.
Vilken bransch är RhSafe i Sverige AB verksamt i?
RhSafe i Sverige AB är registrerat i branschen all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter RhSafe i Sverige AB?
RhSafe i Sverige AB hade en nettoomsättning på 62 238 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har RhSafe i Sverige AB?
RhSafe i Sverige AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Landskrona
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-11-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.