Gerstabergs Säteri AB

Gerstabergs Säteri AB har organisationsnummer 559036-7859 (5590367859)

Aktiebolag • Org.nr: 559036-7859

Mark- och grundarbetenSödertälje

Aktivt företagVerksamt sedan 2015Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Gerstabergs Säteri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Södertälje. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som mark- och grundarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43120).

Ekonomi

3 821 000 krOmsättning▲ 31 procent
185 667 krÅrets resultat
1Antal anställda
8,9 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 31 procent till 3 821 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 921 000 kr föregående år).

Nettoomsättningen har ökat jämfört med föregående år på grund av en tillbakagång till den mängd utfakturerade

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Gerstabergs Säteri AB 3 821 000 kr och redovisade ett resultat på 185 667 kr. Rörelsemarginalen var 4,3 procent, under branschens median (median 8,6 procent). Soliditeten var 8,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 44,4 procent). Kassalikviditeten var 8,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 197,6 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal4,3 procent8,6 procent0,7 procent till 19,3 procentUnder branschens median
Vinstmarginal5,8 procent7,7 procent0,1 procent till 18,6 procentUnder branschens median
Soliditet8,9 procent44,4 procent21,8 procent till 69,3 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet8,2 procent197,6 procent110,2 procent till 407,0 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital26,7 procent15,5 procent0,1 procent till 42,1 procentöver branschens median
Omsättningstillväxt30,8 procent1,4 procent-20,0 procent till 29,3 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd3 821 000 kr1 506 000 kr896 000 kr till 2 267 000 krHögre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd476 000 kr559 000 kr374 000 kr till 692 000 krUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 1 231 av 5 314 aktiebolag inom mark- och grundarbeten.
  • Plats 23 av 65 aktiebolag inom mark- och grundarbeten med säte i Södertälje.
  • Plats 416 av 2 682 aktiebolag med säte i Södertälje.
  • Plats 14 408 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 46 664 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal-3,7 procent0,3 procent1,7 procent4,2 procent4,3 procent
Vinstmarginal-3,6 procent0,5 procent1,9 procent6,2 procent5,8 procent
Soliditet3,9 procent4,7 procent6,7 procent10,2 procent8,9 procent
Kassalikviditet66,1 procent29,9 procent32,7 procent24,0 procent8,2 procent
Avkastning på eget kapital-42,3 procent7,4 procent22,7 procent30,2 procent26,7 procent
Omsättningstillväxt--13,6 procent3,9 procent-33,7 procent30,8 procent
Omsättning per anställd-4 240 000 kr4 406 000 kr2 921 000 kr3 821 000 kr
Personalkostnad per anställd-191 000 kr501 000 kr473 000 kr476 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Gränsbovägen 6
15242 Södertälje

Bolag på samma adress

17 andra bolag har Gränsbovägen 6 som registrerad adress, här visas 10.

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva jordbruks-, mark-, bygg- och anläggningsentreprenadrelaterade arbeten, förvalta fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20212022202320242025
Nettoomsättning4 905 158 kr4 240 351 kr4 405 992 kr2 921 162 kr3 821 237 kr
Övriga rörelseintäkter2 771 351 kr1 651 974 kr1 624 597 kr2 497 107 kr1 642 870 kr
Råvaror och förnödenheter7 121 080 kr4 673 475 kr5 268 946 kr4 604 712 kr4 586 513 kr
Övriga externa kostnader700 027 kr968 244 kr142 490 kr174 783 kr196 542 kr
Personalkostnader439 kr191 145 kr500 877 kr473 112 kr476 397 kr
Avskrivningar35 241 kr44 936 kr44 936 kr43 397 kr38 780 kr
Rörelseresultat-180 278 kr14 525 kr73 340 kr122 265 kr165 875 kr
Ränteintäkter1 638 kr5 823 kr11 053 kr15 249 kr2 633 kr
Räntekostnader241 kr13 kr2 331 kr1 259 kr91 kr
Resultat efter finansiella poster-178 881 kr20 335 kr82 062 kr181 441 kr220 299 kr
Bokslutsdispositioner71 332 kr0 kr---
Skatt0 kr-1 569 kr27 921 kr34 632 kr
Årets resultat-107 549 kr20 335 kr80 493 kr153 520 kr185 667 kr

Balansräkning

Post20212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar1 926 845 kr1 881 909 kr1 836 973 kr1 872 365 kr4 263 250 kr
Materiella anläggningstillgångar1 926 845 kr1 881 909 kr1 836 973 kr1 793 576 kr4 155 176 kr
Finansiella anläggningstillgångar---78 789 kr108 074 kr
Omsättningstillgångar4 677 099 kr3 968 430 kr3 440 910 kr3 117 209 kr3 509 229 kr
Varulager480 150 kr2 300 000 kr1 832 182 kr2 042 120 kr2 928 670 kr
Kortfristiga fordringar1 194 306 kr616 910 kr1 368 013 kr941 578 kr269 099 kr
Kassa och bank3 002 643 kr1 051 520 kr240 715 kr133 511 kr311 460 kr
Summa tillgångar6 603 944 kr5 850 339 kr5 277 883 kr4 989 574 kr7 772 479 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital254 495 kr274 830 kr355 323 kr508 843 kr694 510 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat312 044 kr204 495 kr224 830 kr305 323 kr458 843 kr
Årets resultat-107 549 kr20 335 kr80 493 kr153 520 kr185 667 kr
Obeskattade reserver0 kr----
Kortfristiga skulder6 349 449 kr5 575 509 kr4 922 560 kr4 480 731 kr7 077 969 kr
Leverantörsskulder39 792 kr3 115 406 kr4 793 249 kr1 241 900 kr793 180 kr
Skatteskulder0 kr----
Övriga kortfristiga skulder154 187 kr311 524 kr16 311 kr108 830 kr124 409 kr
Summa eget kapital och skulder6 603 944 kr5 850 339 kr5 277 883 kr4 989 574 kr7 772 479 kr

Företrädare

  • Linnéa F

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2015-11-24
Registrerat hos Bolagsverket
Gerstabergs Säteri AB
2015-11-26
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Gerstabergs Säteri AB för organisationsnummer?

Gerstabergs Säteri AB har organisationsnummer 559036-7859 (5590367859).

Var ligger Gerstabergs Säteri AB?

Gerstabergs Säteri AB har sin registrerade adress Gränsbovägen 6, 15242 Södertälje.

Vilken bransch är Gerstabergs Säteri AB verksamt i?

Gerstabergs Säteri AB är registrerat i branschen mark- och grundarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Gerstabergs Säteri AB?

Gerstabergs Säteri AB hade en nettoomsättning på 3 821 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Gerstabergs Säteri AB?

Gerstabergs Säteri AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Södertälje
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2015-11-24
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-07

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar