Safe Staffing Sweden AB
Safe Staffing Sweden AB har organisationsnummer 559036-8907 (5590368907)
Aktiebolag • Org.nr: 559036-8907
Om företaget
Safe Staffing Sweden AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med konst samt galleriverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47692). Företaget bedriver även verksamhet inom all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (180 000 kr föregående år).
Bolagets omsättning har minskat med mer än 30 % då företaget ej haft några uppdrag under
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Safe Staffing Sweden AB 0 kr och redovisade ett resultat på -27 714 kr. Soliditeten var -146,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 57,1 procent). Kassalikviditeten var 1,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 166,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | -146,5 procent | 57,1 procent | 29,6 procent till 84,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1,5 procent | 166,3 procent | 54,3 procent till 501,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | 1,5 procent | -23,5 procent till 23,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 151 av 192 aktiebolag inom detaljhandel med konst samt galleriverksamhet.
- Plats 65 av 75 aktiebolag inom detaljhandel med konst samt galleriverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 53 880 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 95 419 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 25,3 procent | 75,1 procent | - |
| Vinstmarginal | - | - | 24,0 procent | 72,8 procent | - |
| Soliditet | -244,4 procent | -406,9 procent | -120,3 procent | -79,6 procent | -146,5 procent |
| Kassalikviditet | 10,8 procent | 4,1 procent | 29,7 procent | 3,1 procent | 1,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | -35,5 procent | -100,0 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 279 000 kr | 180 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 154 000 kr | 4 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Brantingsgatan 43c/o Patric Johansson
11535 Stockholm
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Brantingsgatan 43 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva catering, uthyrning av restaurangpersonal, konsultationer inom restaurangbranschen, aktiehandel, uthyrning av bostäder, lokaler, fastigheter, köper, försäljning av tomter, skog, fastigheter och köp, försäljning, förmedling av konst samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 34 600 kr | 6 800 kr | 0 kr | 0 kr | 279 434 kr | 179 894 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 32 693 kr | 39 313 kr | 35 290 kr | 36 798 kr | 55 278 kr | 41 023 kr | 23 754 kr |
| Personalkostnader | 2 036 kr | 6 108 kr | 6 118 kr | 6 285 kr | 153 617 kr | 3 644 kr | 3 960 kr |
| Rörelseresultat | -13 629 kr | -38 621 kr | -41 408 kr | -43 083 kr | 70 539 kr | 135 227 kr | -27 714 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | -183 593 kr | 1 kr | 9 kr | 1 kr | 1 kr |
| Räntekostnader | 21 kr | 225 kr | 9 kr | 1 kr | 0 kr | - | 1 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -21 453 kr | -38 846 kr | -245 467 kr | -50 639 kr | 67 450 kr | 131 016 kr | -27 714 kr |
| Bokslutsdispositioner | 25 000 kr | 24 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatt | 2 647 kr | 0 kr | - | - | - | 23 170 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 900 kr | -14 846 kr | -245 467 kr | -50 639 kr | 67 450 kr | 107 845 kr | -27 714 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 266 197 kr | 280 930 kr | 65 050 kr | 51 513 kr | 118 155 kr | 43 140 kr | 42 344 kr |
| Varulager | 40 760 kr | 40 760 kr | 40 760 kr | 40 760 kr | 40 760 kr | 40 760 kr | 40 760 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 714 kr | 20 109 kr | 1 276 kr | 634 kr | 69 763 kr | 1 023 kr | 386 kr |
| Kassa och bank | 3 678 kr | 16 kr | 7 075 kr | 1 736 kr | 2 347 kr | 284 kr | 125 kr |
| Summa tillgångar | 266 197 kr | 280 930 kr | 65 050 kr | 51 513 kr | 118 155 kr | 43 140 kr | 42 344 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 101 320 kr | 86 474 kr | -158 993 kr | -209 632 kr | -142 181 kr | -34 336 kr | -62 050 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 50 420 kr | 51 320 kr | 36 474 kr | -208 993 kr | -259 631 kr | -192 181 kr | -84 336 kr |
| Årets resultat | 900 kr | -14 846 kr | -245 467 kr | -50 639 kr | 67 450 kr | 107 845 kr | -27 714 kr |
| Obeskattade reserver | 24 000 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 140 877 kr | 194 456 kr | 224 043 kr | 261 145 kr | 260 336 kr | 77 476 kr | 104 394 kr |
| Leverantörsskulder | 1 572 kr | 2 206 kr | 5 944 kr | 1 899 kr | 903 kr | 3 187 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 15 425 kr | 0 kr | - | - | - | 23 170 kr | 23 170 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 118 880 kr | 187 250 kr | 213 099 kr | 254 245 kr | 252 434 kr | 44 120 kr | 74 224 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 266 197 kr | 280 930 kr | 65 050 kr | 51 513 kr | 118 155 kr | 43 140 kr | 42 344 kr |
Företrädare
- Patric J
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Safe Staffing Sweden AB för organisationsnummer?
Safe Staffing Sweden AB har organisationsnummer 559036-8907 (5590368907).
Var ligger Safe Staffing Sweden AB?
Safe Staffing Sweden AB har sin registrerade adress Brantingsgatan 43, 11535 Stockholm.
Vilken bransch är Safe Staffing Sweden AB verksamt i?
Safe Staffing Sweden AB är registrerat i branschen detaljhandel med konst samt galleriverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Safe Staffing Sweden AB?
Safe Staffing Sweden AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-11-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.