JT SlitageCenter AB
JT SlitageCenter AB har organisationsnummer 559038-4151 (5590384151)
Aktiebolag • Org.nr: 559038-4151
Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortimentGimo
Om företaget
JT SlitageCenter AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Gimo. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47123).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 66 procent till 11 168 kr räkenskapsåret 2025 (32 630 kr föregående år).
Soliditeten är negativ
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte JT SlitageCenter AB 11 168 kr och redovisade ett resultat på -5 286 kr. Soliditeten var -1552,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 54,5 procent). Kassalikviditeten var 6,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 165,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | -1552,8 procent | 54,5 procent | 20,0 procent till 86,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 6,1 procent | 165,4 procent | 63,4 procent till 439,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 773 av 2 605 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment.
- Plats 13 av 21 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment med säte i Gävle.
- Plats 2 399 av 2 836 aktiebolag med säte i Gävle.
- Plats 6 218 av 7 255 aktiebolag i Gävleborgs län.
- Plats 275 664 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | -237,3 procent | -208,8 procent | -1988,4 procent | -1266,0 procent | -1552,8 procent |
| Kassalikviditet | 29,6 procent | 32,4 procent | 4,8 procent | 7,3 procent | 6,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stationsgatan 2Ac/o Joakim
74744 Gimo
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva verksamhet med att förnya och återge interiörer i original skick. Detta genom att reparera hål, skrapmärken, sprickor, brännmärken, fläckar, blekta färgerynkor och annat slitage i de flesta typer av material så som skinn, vinyl, plast, väv, plysch, sky och alcantara. Bolaget kan även förnya eller byta färg helt. Rengöring samt eliminering av fläckar, odör och fuktsanering,samt restaurering av strålkastare. Bolaget skall även bedriva yttre rekond på fordon. I verksamheten ingår urhyrning av personal.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 19 556 kr | 240 424 kr | 122 478 kr | 25 244 kr | 32 630 kr | 11 168 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | -4 063 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 159 839 kr | 57 507 kr | 19 602 kr | 2 048 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 58 735 kr | 97 438 kr | 66 591 kr | 26 234 kr | 15 779 kr | 16 478 kr |
| Personalkostnader | 9 782 kr | 4 599 kr | 0 kr | - | - | - |
| Avskrivningar | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | -54 644 kr | -21 453 kr | -1 620 kr | -20 592 kr | 10 740 kr | -5 310 kr |
| Ränteintäkter | - | 17 kr | 0 kr | - | 38 kr | 62 kr |
| Räntekostnader | 914 kr | 58 kr | 39 kr | 117 kr | 153 kr | 38 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -55 558 kr | -21 494 kr | -1 659 kr | -20 709 kr | 10 625 kr | -5 286 kr |
| Årets resultat | -55 558 kr | -21 494 kr | -1 659 kr | -20 709 kr | 10 625 kr | -5 286 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 9 692 kr | 30 390 kr | 35 342 kr | 4 752 kr | 6 624 kr | 5 741 kr |
| Kortfristiga fordringar | 6 465 kr | 28 310 kr | 26 744 kr | 4 297 kr | 5 881 kr | 5 736 kr |
| Kassa och bank | 3 227 kr | 2 080 kr | 8 598 kr | 455 kr | 743 kr | 5 kr |
| Summa tillgångar | 9 692 kr | 30 390 kr | 35 342 kr | 4 752 kr | 6 624 kr | 5 741 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | -29 175 kr | -72 120 kr | -73 779 kr | -94 488 kr | -83 863 kr | -89 149 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -23 617 kr | -100 626 kr | -122 120 kr | -123 779 kr | -144 488 kr | -133 863 kr |
| Årets resultat | -55 558 kr | -21 494 kr | -1 659 kr | -20 709 kr | 10 625 kr | -5 286 kr |
| Kortfristiga skulder | 38 867 kr | 102 510 kr | 109 121 kr | 99 240 kr | 90 487 kr | 94 890 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 20 826 kr | 13 232 kr | 5 541 kr | 2 607 kr | 1 303 kr |
| Skatteskulder | 1 714 kr | 2 964 kr | 2 964 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 34 653 kr | 76 220 kr | 90 425 kr | 91 199 kr | 85 380 kr | 91 087 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 9 692 kr | 30 390 kr | 35 342 kr | 4 752 kr | 6 624 kr | 5 741 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget arbetar med restaurering av olika typer av material såsom skinn, vinyl och sky och därmed förenlig verksamhet. Bolagets egna kapital är fortsatt förbrukat och styrelsen väljer att driva bolaget vidare.
Styrelsen har beslutat attl fortsätta driva företaget trots förbrukat kapital.
Företrädare
- Joakim H
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har JT SlitageCenter AB för organisationsnummer?
JT SlitageCenter AB har organisationsnummer 559038-4151 (5590384151).
Var ligger JT SlitageCenter AB?
JT SlitageCenter AB har sin registrerade adress Stationsgatan 2A, 74744 Gimo.
Vilken bransch är JT SlitageCenter AB verksamt i?
JT SlitageCenter AB är registrerat i branschen detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter JT SlitageCenter AB?
JT SlitageCenter AB hade en nettoomsättning på 11 168 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Gävle
- Län
- Gävleborgs län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-12-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.