Isums Vänner AB
Isums Vänner AB har organisationsnummer 559038-5836 (5590385836)
Aktiebolag • Org.nr: 559038-5836
Om företaget
Isums Vänner AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110). Företaget bedriver även verksamhet inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (50 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Isums Vänner AB 0 kr och redovisade ett resultat på 482 kr. Soliditeten var 69,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 229,6 procent, över branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 69,4 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 229,6 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 0,5 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 8 618 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 114 av 123 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Gotland.
- Plats 1 903 av 2 135 aktiebolag med säte i Gotland.
- Plats 1 903 av 2 135 aktiebolag i Gotlands län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -117,0 procent | -29,0 procent | -78,8 procent | - | - |
| Vinstmarginal | -117,1 procent | -29,1 procent | -78,4 procent | - | - |
| Soliditet | 5,7 procent | 77,8 procent | 34,6 procent | 51,6 procent | 69,4 procent |
| Kassalikviditet | 77,8 procent | 365,2 procent | 63,2 procent | 133,3 procent | 229,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -332,4 procent | 92,1 procent | 17,8 procent | 4,9 procent | 0,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 54,6 procent | -4,0 procent | -86,0 procent | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mäster Samuelsgatan 13, 5 tr11144 Stockholm
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Mäster Samuelsgatan 13, 5 tr som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurang-, café-, konferens-, catering- och eventverksamhet samt konsultverksamhet inom restaurang samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 240 219 kr | 370 636 kr | 355 531 kr | 49 911 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 17 137 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 87 936 kr | 154 173 kr | 155 724 kr | 5 624 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 263 515 kr | 189 719 kr | 285 031 kr | 24 228 kr | 16 960 kr |
| Avskrivningar | 169 529 kr | 134 502 kr | 212 470 kr | 84 259 kr | 23 313 kr |
| Rörelseresultat | -280 761 kr | -107 758 kr | -280 557 kr | -64 200 kr | -40 273 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 31 kr | 35 kr | 10 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | 182 kr | 107 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -280 761 kr | -107 758 kr | -280 526 kr | -64 347 kr | -40 370 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | 1 100 000 kr | 300 000 kr | 70 000 kr | 41 000 kr |
| Skatt | - | 5 502 kr | 4 004 kr | 1 194 kr | 148 kr |
| Årets resultat | -280 761 kr | 986 740 kr | 15 470 kr | 4 459 kr | 482 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 395 568 kr | 261 066 kr | 146 891 kr | 62 632 kr | 39 319 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 395 568 kr | 261 066 kr | 146 891 kr | 62 632 kr | 39 319 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 088 904 kr | 1 115 648 kr | 103 581 kr | 114 004 kr | 92 645 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 056 432 kr | 1 055 098 kr | 70 323 kr | 55 110 kr | 51 067 kr |
| Kassa och bank | 32 472 kr | 60 550 kr | 33 258 kr | 58 894 kr | 41 578 kr |
| Summa tillgångar | 1 484 472 kr | 1 376 714 kr | 250 472 kr | 176 636 kr | 131 964 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 84 472 kr | 1 071 212 kr | 86 682 kr | 91 141 kr | 91 622 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 315 233 kr | 34 472 kr | 21 212 kr | 36 682 kr | 41 140 kr |
| Årets resultat | -280 761 kr | 986 740 kr | 15 470 kr | 4 459 kr | 482 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 400 000 kr | 305 502 kr | 163 790 kr | 85 495 kr | 40 342 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 297 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | - | 5 502 kr | 9 506 kr | 5 198 kr | 1 342 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | - | 4 284 kr | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 1 484 472 kr | 1 376 714 kr | 250 472 kr | 176 636 kr | 131 964 kr |
Företrädare
- Marie S (verkställande direktör)
- Daniel L
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Isums Vänner AB för organisationsnummer?
Isums Vänner AB har organisationsnummer 559038-5836 (5590385836).
Var ligger Isums Vänner AB?
Isums Vänner AB har sin registrerade adress Mäster Samuelsgatan 13, 5 tr, 11144 Stockholm.
Vilken bransch är Isums Vänner AB verksamt i?
Isums Vänner AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Isums Vänner AB?
Isums Vänner AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Gotland
- Län
- Gotlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-12-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.