Valla Motor & Smide AB

Valla Motor & Smide AB har organisationsnummer 559039-1396 (5590391396)

Aktiebolag • Org.nr: 559039-1396

Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklarRimforsa

Aktivt företagVerksamt sedan 2015Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare★★★★★ 5.0 (3 recensioner)

Om företaget

Valla Motor & Smide AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Rimforsa. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 95311). På Google Maps är verksamheten listad som auto machine shop.

Kontaktuppgifter

Kategori: Auto machine shop

Telefon: +46703167118

Ekonomi

2 909 000 krOmsättning▼ 6 procent
306 430 krÅrets resultat
2Antal anställda
92,5 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 6 procent till 2 909 000 kr räkenskapsåret 2025 (3 090 000 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Valla Motor & Smide AB 2 909 000 kr och redovisade ett resultat på 306 430 kr. Rörelsemarginalen var 12,5 procent, över branschens median (median 4,9 procent). Soliditeten var 92,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 43,0 procent). Kassalikviditeten var 1310,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 158,5 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal12,5 procent4,9 procent-0,2 procent till 13,1 procentöver branschens median
Vinstmarginal13,4 procent4,5 procent-0,5 procent till 12,9 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet92,5 procent43,0 procent19,7 procent till 68,6 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet1310,9 procent158,5 procent84,7 procent till 316,2 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital16,4 procent16,7 procent-0,9 procent till 46,9 procentUnder branschens median
Omsättningstillväxt-5,9 procent4,5 procent-9,4 procent till 21,5 procentUnder branschens median
Omsättning per anställd1 455 000 kr1 376 000 kr873 000 kr till 1 983 000 kröver branschens median
Personalkostnad per anställd397 000 kr482 000 kr313 000 kr till 604 000 krUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 988 av 2 907 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar.
  • Plats 3 av 5 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar med säte i Kinda.
  • Plats 54 av 263 aktiebolag med säte i Kinda.
  • Plats 2 335 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
  • Plats 59 817 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal12,8 procent14,7 procent13,3 procent14,7 procent12,5 procent
Vinstmarginal12,9 procent14,8 procent14,1 procent16,0 procent13,4 procent
Soliditet80,6 procent87,2 procent87,6 procent86,1 procent92,5 procent
Kassalikviditet387,7 procent649,1 procent724,4 procent684,6 procent1310,9 procent
Avkastning på eget kapital29,6 procent28,0 procent22,4 procent22,7 procent16,4 procent
Omsättningstillväxt--1,0 procent-4,9 procent4,6 procent-5,9 procent
Omsättning per anställd-1 554 000 kr1 477 000 kr1 545 000 kr1 455 000 kr
Personalkostnad per anställd-327 000 kr325 000 kr327 000 kr397 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Valla
59046 Rimforsa

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva verksamhet avseende reparationer av fordon såsom traktorer, lantbruksmaskiner och bilar samt smidesverksamhet och därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20212022202320242025
Nettoomsättning3 138 719 kr3 108 099 kr2 954 746 kr3 090 002 kr2 908 861 kr
Övriga rörelseintäkter69 401 kr74 889 kr74 862 kr82 838 kr66 717 kr
Råvaror och förnödenheter1 653 494 kr1 592 293 kr1 513 158 kr--
Övriga externa kostnader375 759 kr396 491 kr393 237 kr348 254 kr370 232 kr
Personalkostnader658 691 kr653 196 kr649 123 kr654 546 kr794 058 kr
Avskrivningar102 755 kr75 000 kr75 000 kr75 000 kr62 500 kr
Rörelseresultat401 806 kr457 288 kr394 210 kr454 689 kr363 032 kr
Ränteintäkter4 556 kr2 422 kr22 398 kr40 052 kr27 459 kr
Räntekostnader1 628 kr1 103 kr1 173 kr2 158 kr1 577 kr
Resultat efter finansiella poster404 734 kr458 607 kr415 435 kr492 583 kr388 914 kr
Skatt84 995 kr95 991 kr85 646 kr102 911 kr82 484 kr
Årets resultat319 739 kr362 616 kr329 789 kr389 672 kr306 430 kr

Balansräkning

Post20212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar287 500 kr212 500 kr137 500 kr62 500 kr0 kr
Materiella anläggningstillgångar287 500 kr212 500 kr137 500 kr62 500 kr0 kr
Omsättningstillgångar1 055 094 kr1 272 457 kr1 545 844 kr1 928 562 kr2 022 159 kr
Varulager43 600 kr34 880 kr30 000 kr30 000 kr30 000 kr
Kortfristiga fordringar182 778 kr133 889 kr239 830 kr159 432 kr134 232 kr
Kassa och bank828 716 kr1 103 688 kr1 276 014 kr1 739 130 kr1 857 927 kr
Summa tillgångar1 342 594 kr1 484 957 kr1 683 344 kr1 991 062 kr2 022 159 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital1 081 680 kr1 294 296 kr1 474 085 kr1 713 757 kr1 870 187 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat711 941 kr881 680 kr1 094 296 kr1 274 085 kr1 513 757 kr
Årets resultat319 739 kr362 616 kr329 789 kr389 672 kr306 430 kr
Kortfristiga skulder260 914 kr190 661 kr209 259 kr277 305 kr151 972 kr
Leverantörsskulder180 218 kr109 465 kr93 605 kr157 004 kr79 200 kr
Skatteskulder0 kr--7 968 kr-
Övriga kortfristiga skulder80 696 kr81 196 kr115 654 kr112 333 kr70 475 kr
Summa eget kapital och skulder1 342 594 kr1 484 957 kr1 683 344 kr1 991 062 kr2 022 159 kr

Företrädare

  • Christian J (ordförande)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2015-12-06
Registrerat hos Bolagsverket
Valla Motor & Smide AB
2015-12-10
Registrerat hos Skatteverket
2026-04-09
Adressändring
Postnummer: 59046 → 59047

Vanliga frågor

Vad har Valla Motor & Smide AB för organisationsnummer?

Valla Motor & Smide AB har organisationsnummer 559039-1396 (5590391396).

Var ligger Valla Motor & Smide AB?

Valla Motor & Smide AB har sin registrerade adress Valla, 59046 Rimforsa.

Vilken bransch är Valla Motor & Smide AB verksamt i?

Valla Motor & Smide AB är registrerat i branschen allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Valla Motor & Smide AB?

Valla Motor & Smide AB hade en nettoomsättning på 2 909 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Valla Motor & Smide AB?

Valla Motor & Smide AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Föreslår Valla Motor & Smide AB någon utdelning?

Styrelsen i Valla Motor & Smide AB föreslog en utdelning på 150 000 kr för räkenskapsåret 2025.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Kinda
Län
Östergötlands län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2015-12-06
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Tjänster

🚻 Toalett🅿️ Handikapparkering

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb, Gmb • Senast hämtad: 2026-11-08

Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar