Skinnarviken Management AB
Skinnarviken Management AB har organisationsnummer 559039-8805 (5590398805)
Aktiebolag • Org.nr: 559039-8805
Om företaget
Skinnarviken Management AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hjärup. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59110). Företaget bedriver även verksamhet inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (308 134 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Skinnarviken Management AB 0 kr och redovisade ett resultat på -94 392 kr. Soliditeten var 93,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 58,8 procent). Kassalikviditeten var 1513,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 260,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 93,4 procent | 58,8 procent | 36,2 procent till 79,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1513,5 procent | 260,3 procent | 148,2 procent till 479,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -44,2 procent | 11,1 procent | -10,2 procent till 46,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | -2,6 procent | -31,2 procent till 29,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 804 av 3 085 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program.
- Plats 1 397 av 1 532 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program med säte i Stockholm.
- Plats 53 896 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 95 469 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,4 procent | 21,3 procent | 26,0 procent | 16,5 procent | - |
| Vinstmarginal | 8,4 procent | 21,3 procent | 26,7 procent | 19,1 procent | - |
| Soliditet | 42,3 procent | 56,0 procent | 69,4 procent | 86,5 procent | 93,4 procent |
| Kassalikviditet | 206,4 procent | 227,3 procent | 327,2 procent | 738,0 procent | 1513,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 28,3 procent | 61,9 procent | 38,6 procent | 11,5 procent | -44,2 procent |
| Omsättningstillväxt | 7,6 procent | -0,6 procent | 0,6 procent | -66,8 procent | -100,0 procent |
| Omsättning per anställd | 930 000 kr | 924 000 kr | 929 000 kr | 308 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 723 000 kr | 573 000 kr | 514 000 kr | 140 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kerstis väg 7c/o Mats Vesterlund
24563 Hjärup
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsulterande verksamhet inom företagsledning, strategisk planering, affärsutveckling och chefs- och personalrekrytering, ekonomisk och finansiell rådgivning samt äga och förvalta aktier, andelar och värdepapper och därmed förenlig verksamhet. Vidare ska bolaget syssla med utveckling, produktion och marknadsföring av produkter och tjänster inom medieområdet samt bedriva konsulterande verksamhet inom detta område.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 863 999 kr | 929 999 kr | 923 999 kr | 929 199 kr | 308 134 kr | -2 kr |
| Övriga externa kostnader | 87 541 kr | 127 674 kr | 139 937 kr | 159 885 kr | 117 306 kr | 94 938 kr |
| Personalkostnader | 723 569 kr | 723 121 kr | 573 350 kr | 513 507 kr | 139 835 kr | 2 822 kr |
| Rörelseresultat | 52 889 kr | 78 185 kr | 196 659 kr | 241 130 kr | 50 993 kr | -97 762 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 489 kr | 7 295 kr | 7 793 kr | 889 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - | - | 2 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 52 889 kr | 78 185 kr | 197 148 kr | 248 423 kr | 58 894 kr | -94 392 kr |
| Bokslutsdispositioner | 50 000 kr | 0 kr | 48 000 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 22 442 kr | 16 154 kr | 51 131 kr | 51 036 kr | 11 890 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 80 447 kr | 62 031 kr | 194 017 kr | 197 387 kr | 47 004 kr | -94 392 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 505 061 kr | 518 807 kr | 559 797 kr | 735 691 kr | 471 783 kr | 228 569 kr |
| Kortfristiga fordringar | 79 534 kr | 146 532 kr | 108 079 kr | 439 970 kr | 56 274 kr | 25 625 kr |
| Kassa och bank | 425 527 kr | 372 275 kr | 451 718 kr | 295 721 kr | 415 509 kr | 202 944 kr |
| Summa tillgångar | 505 061 kr | 518 807 kr | 559 797 kr | 735 691 kr | 471 783 kr | 228 569 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 157 420 kr | 219 451 kr | 313 468 kr | 510 855 kr | 407 859 kr | 213 467 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 26 973 kr | 107 420 kr | 69 451 kr | 263 468 kr | 310 855 kr | 257 859 kr |
| Årets resultat | 80 447 kr | 62 031 kr | 194 017 kr | 197 387 kr | 47 004 kr | -94 392 kr |
| Obeskattade reserver | 48 000 kr | 48 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 299 641 kr | 251 356 kr | 246 329 kr | 224 836 kr | 63 924 kr | 15 102 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | - | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 289 642 kr | 241 356 kr | 236 329 kr | 219 836 kr | 63 924 kr | 15 102 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 505 061 kr | 518 807 kr | 559 797 kr | 735 691 kr | 471 783 kr | 228 569 kr |
Företrädare
- Mats O (verkställande direktör)
- Karin O
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Skinnarviken Management AB för organisationsnummer?
Skinnarviken Management AB har organisationsnummer 559039-8805 (5590398805).
Var ligger Skinnarviken Management AB?
Skinnarviken Management AB har sin registrerade adress Kerstis väg 7, 24563 Hjärup.
Vilken bransch är Skinnarviken Management AB verksamt i?
Skinnarviken Management AB är registrerat i branschen produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Skinnarviken Management AB?
Skinnarviken Management AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-12-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.