Uppsala Återvinningsentreprenad AB
Uppsala Återvinningsentreprenad AB har organisationsnummer 559040-0858 (5590400858)
Aktiebolag • Org.nr: 559040-0858
Om företaget
Uppsala Återvinningsentreprenad AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som återvinning av källsorterat material enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 38214). Företaget bedriver även verksamhet inom insamling av icke-farligt avfall.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 63 procent till 187 997 kr räkenskapsåret 2026 (514 508 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Uppsala Återvinningsentreprenad AB 187 997 kr och redovisade ett resultat på -369 759 kr. Rörelsemarginalen var -196,7 procent. Soliditeten var 13,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 48,0 procent). Kassalikviditeten var 115,1 procent, under branschens median (median 166,5 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -196,7 procent | - | - | - |
| Vinstmarginal | -196,7 procent | - | - | - |
| Soliditet | 13,1 procent | 48,0 procent | 20,5 procent till 70,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 115,1 procent | 166,5 procent | 73,8 procent till 342,3 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -584,0 procent | 4,4 procent | -48,2 procent till 48,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -63,5 procent | - | - | - |
Storlek efter omsättning
- Plats 66 av 100 aktiebolag inom återvinning av källsorterat material.
- Plats 4 668 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 7 749 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 230 228 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 65,9 procent | 27,0 procent | -1,8 procent | 1,7 procent | -196,7 procent |
| Vinstmarginal | 64,4 procent | 27,0 procent | -2,7 procent | -18,1 procent | -196,7 procent |
| Soliditet | 67,5 procent | 46,7 procent | 71,4 procent | 91,5 procent | 13,1 procent |
| Kassalikviditet | 307,5 procent | 187,7 procent | 349,9 procent | 1180,5 procent | 115,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 84,2 procent | 66,8 procent | -9,0 procent | -50,8 procent | -584,0 procent |
| Omsättningstillväxt | -0,5 procent | - | -0,2 procent | -45,1 procent | -63,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 925c/o c/o Johan Tibblin
75109 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Uthyrning samt transport av containrar för grovsopor från byggarbetsplatser, samt sortering och återvinning av avfallet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 886 276 kr | 1 149 514 kr | 1 473 075 kr | 1 466 165 kr | 938 487 kr | 936 371 kr | 514 508 kr | 187 997 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 119 698 kr | 16 119 kr | 74 000 kr | 797 202 kr | 4 398 kr | 12 417 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 1 301 248 kr | 751 530 kr | 811 234 kr | 769 282 kr | 98 010 kr | 79 200 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 149 732 kr | 518 716 kr | 515 014 kr | 464 309 kr | 333 854 kr | 390 479 kr | 410 762 kr | 557 784 kr |
| Personalkostnader | 279 784 kr | 1 998 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | 138 503 kr | 127 583 kr | 135 645 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 87 107 kr | -237 039 kr | 15 402 kr | 965 598 kr | 253 031 kr | -16 865 kr | 8 660 kr | -369 787 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 5 kr | 66 kr | -55 kr | 556 kr | 28 kr |
| Räntekostnader | 71 862 kr | 10 263 kr | 14 266 kr | 21 016 kr | 45 kr | 8 016 kr | 2 139 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 15 245 kr | -247 302 kr | 1 136 kr | 944 587 kr | 253 052 kr | -24 936 kr | -92 923 kr | -369 759 kr |
| Bokslutsdispositioner | 43 344 kr | 73 055 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Skatt | 15 151 kr | 0 kr | - | 194 626 kr | 52 124 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 43 438 kr | -174 247 kr | 1 136 kr | 749 961 kr | 200 928 kr | -24 936 kr | -92 923 kr | -369 759 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||||
| Anläggningstillgångar | 723 055 kr | 603 927 kr | 844 802 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 723 055 kr | 603 927 kr | 844 802 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 090 659 kr | 413 268 kr | 503 832 kr | 1 319 349 kr | 644 077 kr | 386 448 kr | 200 012 kr | 483 351 kr |
| Varulager | - | - | 35 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 547 508 kr | 323 497 kr | 360 927 kr | 433 897 kr | 611 387 kr | 329 239 kr | 69 735 kr | 105 658 kr |
| Kassa och bank | 543 151 kr | 89 771 kr | 107 905 kr | 885 452 kr | 32 690 kr | 57 209 kr | 130 277 kr | 377 693 kr |
| Summa tillgångar | 1 813 714 kr | 1 017 195 kr | 1 348 634 kr | 1 319 349 kr | 644 077 kr | 386 448 kr | 200 012 kr | 483 351 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||||
| Eget kapital | 313 511 kr | 139 263 kr | 140 399 kr | 890 360 kr | 300 928 kr | 275 993 kr | 183 069 kr | 63 311 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 220 073 kr | 263 510 kr | 89 263 kr | 90 399 kr | 50 000 kr | 250 929 kr | 225 992 kr | 383 070 kr |
| Årets resultat | 43 438 kr | -174 247 kr | 1 136 kr | 749 961 kr | 200 928 kr | -24 936 kr | -92 923 kr | -369 759 kr |
| Obeskattade reserver | 73 055 kr | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 814 766 kr | 364 702 kr | 427 735 kr | 428 989 kr | 343 149 kr | 110 455 kr | 16 943 kr | 420 040 kr |
| Leverantörsskulder | 613 761 kr | 111 396 kr | 102 816 kr | 189 918 kr | 3 238 kr | 33 905 kr | 0 kr | 9 554 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | 183 934 kr | 230 712 kr | 26 736 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 839 kr | 2 839 kr | 28 710 kr | 33 637 kr | 74 591 kr | 15 596 kr | 10 943 kr | 123 286 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 813 714 kr | 1 017 195 kr | 1 348 634 kr | 1 319 349 kr | 644 077 kr | 386 448 kr | 200 012 kr | 483 351 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom uthyrning containrar och upplåter uppställningsplatser.Bolaget har sitt säte i Uppsala.
Företrädare
- Christer A (styrelseordförande)
- Linus A (styrelseledamot)
- Daniel O (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Uppsala Återvinningsentreprenad AB för organisationsnummer?
Uppsala Återvinningsentreprenad AB har organisationsnummer 559040-0858 (5590400858).
Var ligger Uppsala Återvinningsentreprenad AB?
Uppsala Återvinningsentreprenad AB har sin registrerade adress Box 925, 75109 Uppsala.
Vilken bransch är Uppsala Återvinningsentreprenad AB verksamt i?
Uppsala Återvinningsentreprenad AB är registrerat i branschen återvinning av källsorterat material enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Uppsala Återvinningsentreprenad AB?
Uppsala Återvinningsentreprenad AB hade en nettoomsättning på 187 997 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-12-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.