Full Heart Travel, Arts and Culture AB
Full Heart Travel, Arts and Culture AB har organisationsnummer 559040-2490 (5590402490)
Aktiebolag • Org.nr: 559040-2490
Om företaget
Full Heart Travel, Arts and Culture AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Företaget bedriver även verksamhet inom litterärt skapande och musikkomposition.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 1 procent till 490 562 kr räkenskapsåret 2025 (493 896 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Full Heart Travel, Arts and Culture AB 490 562 kr och redovisade ett resultat på 163 506 kr. Rörelsemarginalen var 57,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 79,5 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 884,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 57,0 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 45,2 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 79,5 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 884,8 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 33,1 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -0,7 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 15 721 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 4 443 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 35 506 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 63 591 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 191 355 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 21,7 procent | 65,0 procent | 67,3 procent | 57,0 procent |
| Vinstmarginal | - | 26,6 procent | 65,1 procent | 67,1 procent | 45,2 procent |
| Soliditet | 17,8 procent | 58,4 procent | 76,4 procent | 77,0 procent | 79,5 procent |
| Kassalikviditet | 120,7 procent | 150,9 procent | 1438,2 procent | 1096,1 procent | 884,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -179,9 procent | 66,9 procent | 63,6 procent | 57,6 procent | 33,1 procent |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | - | 20,7 procent | 16,2 procent | -0,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Husarvikstorget 311547 Stockholm
Bolag på samma adress
11 andra bolag har Husarvikstorget 3 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Konsulttjänster inom turism, kultur och konst. Specialiserad inom turism i Asien, Vietnam. Även produktion av konstprojekt, litteraturprojekt, offentliga-konstinstallationer media, workshops, utställningar. Kontor och ateljé i Västberga.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 121 879 kr | -1 kr | 352 045 kr | 424 873 kr | 493 896 kr | 490 562 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 141 029 kr | 67 495 kr | 3 076 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 29 025 kr | 5 516 kr | 35 887 kr | 11 671 kr | 4 705 kr | 4 702 kr |
| Övriga externa kostnader | 129 583 kr | 138 039 kr | 150 040 kr | 88 636 kr | 102 238 kr | 120 759 kr |
| Personalkostnader | 310 515 kr | 7 084 kr | 85 847 kr | 41 480 kr | 47 592 kr | 78 795 kr |
| Avskrivningar | - | - | 6 816 kr | 6 816 kr | 6 816 kr | 6 816 kr |
| Rörelseresultat | -206 215 kr | -83 145 kr | 76 531 kr | 276 270 kr | 332 545 kr | 279 490 kr |
| Ränteintäkter | - | -413 kr | 0 kr | 117 kr | 878 kr | 286 kr |
| Räntekostnader | 226 kr | 0 kr | - | - | 1 906 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -206 441 kr | -83 558 kr | 93 690 kr | 276 387 kr | 331 517 kr | 221 975 kr |
| Bokslutsdispositioner | 140 000 kr | 0 kr | - | -69 000 kr | 13 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | 32 581 kr | 79 666 kr | 58 469 kr |
| Årets resultat | -66 441 kr | -83 558 kr | 93 690 kr | 174 806 kr | 264 851 kr | 163 506 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 2 000 kr | 2 000 kr | 89 258 kr | 132 442 kr | 75 627 kr | 8 816 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 000 kr | 2 000 kr | 29 263 kr | 22 447 kr | 15 632 kr | 8 816 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 59 995 kr | 109 995 kr | 59 995 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 331 913 kr | 259 295 kr | 150 907 kr | 227 309 kr | 521 663 kr | 611 507 kr |
| Kortfristiga fordringar | 36 943 kr | 30 970 kr | 3 729 kr | 70 895 kr | 19 530 kr | 34 622 kr |
| Kassa och bank | 294 970 kr | 228 325 kr | 147 178 kr | 156 414 kr | 502 133 kr | 576 885 kr |
| Summa tillgångar | 333 913 kr | 261 295 kr | 240 165 kr | 359 751 kr | 597 290 kr | 620 323 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 130 008 kr | 46 451 kr | 140 140 kr | 274 946 kr | 459 797 kr | 493 303 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 146 449 kr | 80 009 kr | -3 550 kr | 50 140 kr | 144 946 kr | 279 797 kr |
| Årets resultat | -66 441 kr | -83 558 kr | 93 690 kr | 174 806 kr | 264 851 kr | 163 506 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | 69 000 kr | 56 000 kr | 56 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 203 905 kr | 214 844 kr | 100 025 kr | 15 805 kr | 47 592 kr | 69 114 kr |
| Leverantörsskulder | - | 3 857 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 3 881 kr | 10 965 kr | 100 025 kr | 18 980 kr | 47 592 kr | 69 114 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 333 913 kr | 261 295 kr | 240 165 kr | 359 751 kr | 597 290 kr | 620 323 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm bedriver konsultverksamhet och är specialiserat på turism i Vietnam. Företaget är också verksamt inom kulturområdet och sepcialiserar sig på konst, litteratur och media. Bolaget producerar offentliga konstellationer, utställningar och workshops inom dessa områden.
Företrädare
- Ylva L (styrelseordförande)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Full Heart Travel, Arts and Culture AB för organisationsnummer?
Full Heart Travel, Arts and Culture AB har organisationsnummer 559040-2490 (5590402490).
Var ligger Full Heart Travel, Arts and Culture AB?
Full Heart Travel, Arts and Culture AB har sin registrerade adress Husarvikstorget 3, 11547 Stockholm.
Vilken bransch är Full Heart Travel, Arts and Culture AB verksamt i?
Full Heart Travel, Arts and Culture AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Full Heart Travel, Arts and Culture AB?
Full Heart Travel, Arts and Culture AB hade en nettoomsättning på 490 562 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Full Heart Travel, Arts and Culture AB någon utdelning?
Styrelsen i Full Heart Travel, Arts and Culture AB föreslog en utdelning på 150 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-12-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.