WY Bygg i Lerum AB
WY Bygg i Lerum AB har organisationsnummer 559040-3811 (5590403811)
Aktiebolag • Org.nr: 559040-3811
Om företaget
WY Bygg i Lerum AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lerum. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som rivning av hus och byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43110). Sidoverksamheter inkluderar konsultverksamhet avseende företags organisation och sport- och fritidsutbildning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 1639 procent till 12 949 134 kr räkenskapsåret 2025 (744 453 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte WY Bygg i Lerum AB 12 949 134 kr och redovisade ett resultat på 164 468 kr. Rörelsemarginalen var 0,3 procent, under branschens median (median 5,9 procent). Soliditeten var 12,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 49,2 procent). Kassalikviditeten var 112,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 191,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,3 procent | 5,9 procent | -0,8 procent till 14,5 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,3 procent | 5,5 procent | -0,9 procent till 14,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 12,9 procent | 49,2 procent | 24,0 procent till 77,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 112,9 procent | 191,1 procent | 116,4 procent till 367,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 41,5 procent | 17,5 procent | -4,8 procent till 53,0 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 1639,4 procent | 8,2 procent | -20,0 procent till 64,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 30 av 250 aktiebolag inom rivning av hus och byggnader.
- Plats 2 av 5 aktiebolag inom rivning av hus och byggnader med säte i Lerum.
- Plats 49 av 1 436 aktiebolag med säte i Lerum.
- Plats 2 809 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 15 495 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | -6,9 procent | 0,3 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | -6,9 procent | 0,3 procent |
| Soliditet | 8,2 procent | 7,8 procent | 9,1 procent | 10,1 procent | 12,9 procent |
| Kassalikviditet | 6,4 procent | 6,7 procent | 39,6 procent | 77,4 procent | 112,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 31,6 procent | -1,0 procent | -0,4 procent | 16,7 procent | 41,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | - | 1639,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kolborydsvägen 4744392 Lerum
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Kolborydsvägen 47 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggverksamhet och verksamhet inom fallskärmshoppning.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 744 453 kr | 12 949 134 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 153 776 kr | 0 kr | - | 0 kr | 129 959 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 151 678 kr | 6 055 037 kr |
| Övriga externa kostnader | 24 598 kr | 29 862 kr | 506 652 kr | 198 715 kr | 3 558 249 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | - | 3 371 570 kr |
| Avskrivningar | 19 727 kr | 17 773 kr | 14 718 kr | 14 718 kr | 56 260 kr |
| Rörelseresultat | 109 451 kr | -47 635 kr | -521 370 kr | -51 142 kr | 37 977 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 2 230 kr | 51 kr | 1 863 kr |
| Räntekostnader | 930 kr | 0 kr | 1 312 kr | 36 kr | 5 870 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 108 521 kr | -47 635 kr | -520 452 kr | -51 127 kr | 33 970 kr |
| Bokslutsdispositioner | -28 000 kr | 45 731 kr | 519 760 kr | 100 000 kr | 176 011 kr |
| Skatt | 18 778 kr | 0 kr | - | 10 063 kr | 45 513 kr |
| Årets resultat | 61 743 kr | -1 904 kr | -692 kr | 38 810 kr | 164 468 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 54 569 kr | 36 796 kr | 22 078 kr | 7 360 kr | 190 459 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 54 569 kr | 36 796 kr | 22 078 kr | 7 360 kr | 190 459 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 318 411 kr | 2 454 016 kr | 2 098 707 kr | 2 284 841 kr | 2 870 484 kr |
| Varulager | 2 191 704 kr | 2 322 569 kr | 1 470 485 kr | 1 040 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 116 161 kr | 123 990 kr | 623 660 kr | 1 209 881 kr | 2 816 186 kr |
| Kassa och bank | 10 546 kr | 7 457 kr | 4 562 kr | 34 960 kr | 54 298 kr |
| Summa tillgångar | 2 372 980 kr | 2 490 812 kr | 2 120 785 kr | 2 292 202 kr | 3 060 943 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 195 676 kr | 193 772 kr | 193 080 kr | 231 890 kr | 396 359 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 83 933 kr | 145 676 kr | 143 772 kr | 143 080 kr | 181 890 kr |
| Årets resultat | 61 743 kr | -1 904 kr | -692 kr | 38 810 kr | 164 468 kr |
| Obeskattade reserver | 37 902 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 976 807 kr | 1 969 445 kr | 1 585 110 kr | 1 607 716 kr | 2 541 989 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | - | 99 463 kr | 561 027 kr |
| Skatteskulder | 18 778 kr | 18 778 kr | 0 kr | 10 063 kr | 62 080 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 588 029 kr | 1 580 667 kr | 1 575 110 kr | 1 491 191 kr | 1 537 204 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 372 980 kr | 2 490 812 kr | 2 120 785 kr | 2 292 202 kr | 3 060 943 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall bedriva byggverksamhet och verksamhet inom fallskärmshoppning.Bolaget har sitt säte i Lerums kommun.
Företrädare
- Jonas Patrik W (styrelseledamot)
Undertecknad i Lerum.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har WY Bygg i Lerum AB för organisationsnummer?
WY Bygg i Lerum AB har organisationsnummer 559040-3811 (5590403811).
Var ligger WY Bygg i Lerum AB?
WY Bygg i Lerum AB har sin registrerade adress Kolborydsvägen 47, 44392 Lerum.
Vilken bransch är WY Bygg i Lerum AB verksamt i?
WY Bygg i Lerum AB är registrerat i branschen rivning av hus och byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter WY Bygg i Lerum AB?
WY Bygg i Lerum AB hade en nettoomsättning på 12 949 134 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lerum
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-12-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.