CG Kvalitetskonsult AB
CG Kvalitetskonsult AB har organisationsnummer 559040-6061 (5590406061)
Aktiebolag • Org.nr: 559040-6061
Om företaget
CG Kvalitetskonsult AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Örebro. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Sidoverksamheter inkluderar revision och personalutbildning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 220 procent till 1 569 000 kr räkenskapsåret 2025 (490 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte CG Kvalitetskonsult AB 1 569 000 kr och redovisade ett resultat på 334 014 kr. Rörelsemarginalen var 35,3 procent, över branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 32,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 195,8 procent, under branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 35,3 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 35,8 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 32,6 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 195,8 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 68,6 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 220,2 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 569 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 921 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 6 860 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 63 av 387 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Örebro.
- Plats 1 294 av 4 341 aktiebolag med säte i Örebro.
- Plats 2 259 av 7 044 aktiebolag i Örebro län.
- Plats 106 242 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 89,9 procent | 90,3 procent | 90,3 procent | 87,3 procent | 35,3 procent |
| Vinstmarginal | 90,0 procent | 90,2 procent | 90,8 procent | 89,0 procent | 35,8 procent |
| Soliditet | 70,8 procent | 70,3 procent | 76,6 procent | 59,5 procent | 32,6 procent |
| Kassalikviditet | 341,9 procent | 336,4 procent | 428,0 procent | 429,2 procent | 195,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 82,0 procent | 83,6 procent | 81,0 procent | 72,5 procent | 68,6 procent |
| Omsättningstillväxt | 199,1 procent | 53,4 procent | -33,5 procent | 40,8 procent | 220,2 procent |
| Omsättning per anställd | 341 000 kr | 523 000 kr | 348 000 kr | 490 000 kr | 1 569 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 11 000 kr | 6 000 kr | 3 000 kr | 7 000 kr | 921 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Oskarstorget 10Bc/o Carina Gavlefors
70214 Örebro
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom kvalitetssystem, kvalitetsrevisioner samt utbildning och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 113 682 kr | 341 044 kr | 523 178 kr | 348 191 kr | 489 801 kr | 1 568 554 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 32 080 kr | 23 154 kr | 44 280 kr | 30 925 kr | 55 221 kr | 94 479 kr |
| Personalkostnader | 6 208 kr | 11 363 kr | 6 490 kr | 3 044 kr | 6 989 kr | 920 978 kr |
| Rörelseresultat | 75 394 kr | 306 527 kr | 472 408 kr | 314 222 kr | 427 591 kr | 553 097 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 1 547 kr | 8 775 kr | 8 629 kr |
| Räntekostnader | -5 kr | 0 kr | - | - | 13 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 75 399 kr | 306 527 kr | 472 408 kr | 315 769 kr | 436 353 kr | 561 726 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | -105 000 kr | -140 000 kr |
| Skatt | 16 133 kr | 65 595 kr | 97 314 kr | 64 898 kr | 68 091 kr | 87 712 kr |
| Årets resultat | 59 266 kr | 240 932 kr | 375 094 kr | 250 871 kr | 263 262 kr | 334 014 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 254 983 kr | 415 287 kr | 638 858 kr | 404 247 kr | 610 271 kr | 1 496 128 kr |
| Kortfristiga fordringar | 30 615 kr | 18 375 kr | 28 963 kr | 21 373 kr | 114 796 kr | 275 094 kr |
| Kassa och bank | 224 368 kr | 396 912 kr | 609 895 kr | 382 874 kr | 495 475 kr | 1 221 034 kr |
| Summa tillgångar | 254 983 kr | 415 287 kr | 638 858 kr | 404 247 kr | 610 271 kr | 1 496 128 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 192 908 kr | 293 840 kr | 448 934 kr | 309 805 kr | 363 067 kr | 487 082 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 83 642 kr | 2 908 kr | 23 840 kr | 8 934 kr | 49 805 kr | 103 068 kr |
| Årets resultat | 59 266 kr | 240 932 kr | 375 094 kr | 250 871 kr | 263 262 kr | 334 014 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | 105 000 kr | 245 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 62 075 kr | 121 447 kr | 189 924 kr | 94 442 kr | 142 204 kr | 764 046 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 358 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | - | 9 355 kr | 28 389 kr | 0 kr | - | 25 701 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 62 075 kr | 112 092 kr | 161 535 kr | 94 084 kr | 142 204 kr | 738 345 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 254 983 kr | 415 287 kr | 638 858 kr | 404 247 kr | 610 271 kr | 1 496 128 kr |
Företrädare
- Carina G
Undertecknad i Örebro 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har CG Kvalitetskonsult AB för organisationsnummer?
CG Kvalitetskonsult AB har organisationsnummer 559040-6061 (5590406061).
Var ligger CG Kvalitetskonsult AB?
CG Kvalitetskonsult AB har sin registrerade adress Oskarstorget 10B, 70214 Örebro.
Vilken bransch är CG Kvalitetskonsult AB verksamt i?
CG Kvalitetskonsult AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter CG Kvalitetskonsult AB?
CG Kvalitetskonsult AB hade en nettoomsättning på 1 569 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har CG Kvalitetskonsult AB?
CG Kvalitetskonsult AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Örebro
- Län
- Örebro län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-12-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.