Eneka Bygg AB
Eneka Bygg AB har organisationsnummer 559040-6871 (5590406871)
Aktiebolag • Org.nr: 559040-6871
Om företaget
Eneka Bygg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bandhagen. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Företaget bedriver även verksamhet inom lokalvård.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 22 procent till 14 525 172 kr räkenskapsåret 2025 (11 867 910 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Eneka Bygg AB 14 525 172 kr och redovisade ett resultat på 32 630 kr. Rörelsemarginalen var 0,6 procent, under branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 16,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 113,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,6 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,4 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 16,9 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 113,2 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 7,6 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 22,4 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 075 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 786 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 593 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 103 av 1 184 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Stockholm.
- Plats 2 923 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 4 322 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 13 795 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,5 procent | 2,3 procent | 0,7 procent | 0,6 procent |
| Vinstmarginal | 1,5 procent | 2,0 procent | 0,5 procent | 0,4 procent |
| Soliditet | 8,7 procent | 13,9 procent | 16,2 procent | 16,9 procent |
| Kassalikviditet | 107,9 procent | 114,5 procent | 119,5 procent | 113,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 61,9 procent | 48,3 procent | 10,1 procent | 7,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 36,2 procent | 13,0 procent | 22,4 procent |
| Omsättning per anställd | 1 927 000 kr | 1 500 000 kr | 1 695 000 kr | 2 075 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 615 000 kr | 574 000 kr | 566 000 kr | 786 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lillhagsvägen 8 Lgh 1401c/o Sabko
12471 Bandhagen
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara byggverksamhet: fasadrenoveringar, takläggning, plåtarbeten, tillverkning av plåtdetaljer, snickeriarbeten, målning, putsarbeten, inre och yttre renoverngar av privata hus, även flyttjänster och städtjänster samt därmed föenlig verksamhet.
Bransch
Lediga jobb (1)
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 708 817 kr | 10 499 414 kr | 11 867 910 kr | 14 525 172 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 60 670 kr | 752 227 kr | 713 508 kr | 521 676 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 4 366 690 kr | 6 087 630 kr | 7 492 475 kr | 8 232 873 kr |
| Övriga externa kostnader | 755 253 kr | 866 332 kr | 1 009 322 kr | 1 185 301 kr |
| Personalkostnader | 2 459 244 kr | 4 019 941 kr | 3 963 929 kr | 5 503 560 kr |
| Avskrivningar | 71 980 kr | 31 317 kr | 31 312 kr | 32 656 kr |
| Rörelseresultat | 116 320 kr | 246 421 kr | 84 380 kr | 92 007 kr |
| Ränteintäkter | 54 kr | 992 kr | 5 140 kr | 1 660 kr |
| Räntekostnader | 2 139 kr | 34 461 kr | 30 568 kr | 41 630 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 114 235 kr | 212 952 kr | 58 952 kr | 52 037 kr |
| Skatt | - | 40 542 kr | 18 824 kr | 19 407 kr |
| Årets resultat | 114 235 kr | 172 410 kr | 40 128 kr | 32 630 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 127 920 kr | 123 287 kr | 67 975 kr | 152 019 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 103 920 kr | 99 287 kr | 67 975 kr | 152 019 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 24 000 kr | 24 000 kr | 0 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 2 004 531 kr | 2 449 911 kr | 2 379 970 kr | 2 387 198 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 916 595 kr | 2 069 475 kr | 2 205 568 kr | 1 051 826 kr |
| Kassa och bank | 87 936 kr | 380 436 kr | 174 402 kr | 1 335 372 kr |
| Summa tillgångar | 2 132 451 kr | 2 573 198 kr | 2 447 945 kr | 2 539 217 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 184 514 kr | 356 924 kr | 397 052 kr | 429 682 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 20 279 kr | 134 514 kr | 306 924 kr | 347 052 kr |
| Årets resultat | 114 235 kr | 172 410 kr | 40 128 kr | 32 630 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 857 042 kr | 2 140 509 kr | 1 991 572 kr | 2 109 535 kr |
| Leverantörsskulder | 345 338 kr | 587 888 kr | 662 581 kr | 714 299 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 70 873 kr | -24 374 kr | -17 333 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 181 543 kr | 1 084 254 kr | 915 629 kr | 934 620 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 132 451 kr | 2 573 198 kr | 2 447 945 kr | 2 539 217 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Bandhagen registrerades år 2015 och bedriver sedan dess byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Kiryl S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Eneka Bygg AB för organisationsnummer?
Eneka Bygg AB har organisationsnummer 559040-6871 (5590406871).
Var ligger Eneka Bygg AB?
Eneka Bygg AB har sin registrerade adress Lillhagsvägen 8 Lgh 1401, 12471 Bandhagen.
Vilken bransch är Eneka Bygg AB verksamt i?
Eneka Bygg AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Eneka Bygg AB?
Eneka Bygg AB hade en nettoomsättning på 14 525 172 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Eneka Bygg AB?
Eneka Bygg AB hade i genomsnitt 7 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-12-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.