Anepe AB
Anepe AB har organisationsnummer 559040-8422 (5590408422)
Aktiebolag • Org.nr: 559040-8422
Om företaget
Anepe AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som fotoverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 14 procent till 140 414 kr räkenskapsåret 2025 (122 766 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Anepe AB 140 414 kr och redovisade ett resultat på 227 876 kr. Rörelsemarginalen var 10,3 procent, över branschens median (median 7,9 procent). Soliditeten var 96,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 62,1 procent). Kassalikviditeten var 3698,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 276,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,3 procent | 7,9 procent | -1,8 procent till 21,5 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 175,5 procent | 8,2 procent | -1,6 procent till 22,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 96,8 procent | 62,1 procent | 39,6 procent till 80,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 3698,3 procent | 276,2 procent | 153,7 procent till 514,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 10,4 procent | 12,3 procent | -8,1 procent till 38,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 14,4 procent | -1,7 procent | -23,0 procent till 22,6 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 185 av 1 629 aktiebolag inom fotoverksamhet.
- Plats 98 av 130 aktiebolag inom fotoverksamhet med säte i Göteborg.
- Plats 15 953 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 39 167 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 238 745 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | -36,6 procent | 10,3 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | 11,0 procent | 175,5 procent |
| Soliditet | 99,1 procent | 99,6 procent | 99,5 procent | 97,5 procent | 96,8 procent |
| Kassalikviditet | 10989,7 procent | 21709,9 procent | 20563,1 procent | 4011,8 procent | 3698,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 7,6 procent | 18,2 procent | 21,9 procent | 0,6 procent | 10,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | - | 14,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bäckedalsvägen 19Bc/o Segerbrand
41749 Göteborg
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Bäckedalsvägen 19B som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva foto- och filmverksamhet, fysioterapeutisk verksamhet, administrativ konsultation, direkt och indirekt äga och förvalta aktier och kapital samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 74200FotoverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 31 091 kr | 30 726 kr | 6 200 kr | 8 000 kr | 122 766 kr | 140 414 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 256 kr | 2 184 kr | 3 945 kr | 0 kr | 4 122 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 20 694 kr | 19 059 kr | 17 745 kr | 17 663 kr | 13 364 kr | 9 205 kr |
| Personalkostnader | 2 684 kr | 0 kr | - | - | 141 286 kr | 107 876 kr |
| Avskrivningar | 11 638 kr | 14 992 kr | 8 872 kr | 8 872 kr | 8 872 kr | 8 872 kr |
| Rörelseresultat | -4 181 kr | -5 509 kr | -24 362 kr | -18 535 kr | -44 878 kr | 14 461 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 1 695 kr | 44 756 kr | 58 533 kr | 32 006 kr |
| Räntekostnader | - | - | 13 kr | 0 kr | 194 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 195 819 kr | 94 491 kr | 277 320 kr | 426 221 kr | 13 461 kr | 246 467 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | - | -11 491 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | 1 505 kr | 7 100 kr |
| Årets resultat | 195 819 kr | 94 491 kr | 277 320 kr | 426 221 kr | 11 956 kr | 227 876 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 47 057 kr | 48 839 kr | 39 967 kr | 31 095 kr | 22 223 kr | 13 351 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 42 057 kr | 43 839 kr | 34 967 kr | 26 095 kr | 17 223 kr | 8 351 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 000 kr | 5 000 kr | 5 000 kr | 5 000 kr | 5 000 kr | 5 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 114 528 kr | 1 208 540 kr | 1 490 601 kr | 1 928 205 kr | 1 989 242 kr | 2 248 698 kr |
| Kortfristiga fordringar | 10 672 kr | 9 385 kr | 12 746 kr | 10 000 kr | 23 370 kr | 38 085 kr |
| Kassa och bank | 1 103 856 kr | 1 199 155 kr | 1 477 855 kr | 1 918 205 kr | 1 965 872 kr | 2 210 613 kr |
| Summa tillgångar | 1 161 585 kr | 1 257 379 kr | 1 530 568 kr | 1 959 300 kr | 2 011 465 kr | 2 262 049 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 1 151 890 kr | 1 246 382 kr | 1 523 702 kr | 1 949 923 kr | 1 961 880 kr | 2 189 755 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 906 071 kr | 1 101 890 kr | 1 196 382 kr | 1 473 702 kr | 1 899 924 kr | 1 911 879 kr |
| Årets resultat | 195 819 kr | 94 491 kr | 277 320 kr | 426 221 kr | 11 956 kr | 227 876 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | - | 11 491 kr |
| Kortfristiga skulder | 9 695 kr | 10 997 kr | 6 866 kr | 9 377 kr | 49 585 kr | 60 803 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 124 kr | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | 1 652 kr | 1 652 kr | 0 kr | - | 1 505 kr | 8 605 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 8 043 kr | 9 345 kr | 6 741 kr | 9 377 kr | 48 081 kr | 51 599 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 161 585 kr | 1 257 379 kr | 1 530 568 kr | 1 959 300 kr | 2 011 465 kr | 2 262 049 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Göteborg registrerades år 2015. Bolaget bedriver Fotografisk verksamhet. Bolaget har under året även bedrivit kontorstjänster och dansverksamhet. Bolaget äger 50 aktier i Åttingen AB, motsvarande 5% av Åttingn ABs utgivna aktier. Åttingen AB äger och förvaltar hyresfastigheter i och krig Göteborg.
Företrädare
- Nena S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Anepe AB för organisationsnummer?
Anepe AB har organisationsnummer 559040-8422 (5590408422).
Var ligger Anepe AB?
Anepe AB har sin registrerade adress Bäckedalsvägen 19B, 41749 Göteborg.
Vilken bransch är Anepe AB verksamt i?
Anepe AB är registrerat i branschen fotoverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Anepe AB?
Anepe AB hade en nettoomsättning på 140 414 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-12-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.