Pontus Klang Bygg AB
Pontus Klang Bygg AB har organisationsnummer 559041-1111 (5590411111)
Aktiebolag • Org.nr: 559041-1111
Om företaget
Pontus Klang Bygg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mellbystrand. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 14 procent till 2 501 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 901 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Pontus Klang Bygg AB 2 501 000 kr och redovisade ett resultat på 52 129 kr. Rörelsemarginalen var 2,8 procent, under branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 37,3 procent, under branschens median (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 123,6 procent, under branschens median (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,8 procent | 5,5 procent | 0,1 procent till 14,9 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 2,6 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 37,3 procent | 45,9 procent | 22,6 procent till 71,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 123,6 procent | 192,1 procent | 118,2 procent till 372,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 15,6 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,1 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -13,8 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 501 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 802 000 kr | 520 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,9 procent | 3,8 procent | -0,2 procent | 2,4 procent | 2,8 procent |
| Vinstmarginal | 3,5 procent | 3,8 procent | -0,5 procent | 2,2 procent | 2,6 procent |
| Soliditet | 23,0 procent | 15,5 procent | 29,2 procent | 45,6 procent | 37,3 procent |
| Kassalikviditet | 76,6 procent | 101,2 procent | 97,2 procent | 118,3 procent | 123,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 18,9 procent | 35,5 procent | 0,4 procent | 12,2 procent | 15,6 procent |
| Omsättningstillväxt | 17,5 procent | 102,0 procent | 27,3 procent | -21,7 procent | -13,8 procent |
| Omsättning per anställd | 1 442 000 kr | 2 913 000 kr | 3 707 000 kr | 2 901 000 kr | 2 501 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 567 000 kr | 663 000 kr | 704 000 kr | 865 000 kr | 802 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mellbyrundan 3631261 Mellbystrand
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Mellbyrundan 36 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggverksamhet samt annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 41000Byggande av bostadshus och andra byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 227 388 kr | 1 442 084 kr | 2 913 292 kr | 3 706 873 kr | 2 900 990 kr | 2 501 270 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 231 708 kr | 2 300 kr | 0 kr | 2 550 kr | 2 914 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 203 213 kr | 175 845 kr | 223 402 kr | 211 864 kr | 162 801 kr | 179 399 kr |
| Personalkostnader | 613 984 kr | 566 954 kr | 663 049 kr | 703 690 kr | 864 895 kr | 802 062 kr |
| Avskrivningar | 13 155 kr | 13 155 kr | 13 155 kr | 14 607 kr | 18 155 kr | 18 155 kr |
| Rörelseresultat | 123 544 kr | 55 578 kr | 111 437 kr | -8 706 kr | 70 864 kr | 69 884 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 312 kr | 5 kr | 236 kr | 59 kr |
| Räntekostnader | 38 631 kr | 4 240 kr | 1 500 kr | 9 894 kr | 7 165 kr | 3 803 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 84 913 kr | 51 338 kr | 110 249 kr | -18 595 kr | 63 935 kr | 66 140 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | -13 000 kr | 0 kr | 22 952 kr | -18 250 kr | 1 325 kr |
| Skatt | 18 943 kr | 8 397 kr | 22 940 kr | 3 351 kr | 11 323 kr | 15 336 kr |
| Årets resultat | 65 970 kr | 29 941 kr | 87 309 kr | 1 006 kr | 34 362 kr | 52 129 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 298 117 kr | 284 962 kr | 271 807 kr | 282 200 kr | 264 045 kr | 245 890 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 298 117 kr | 284 962 kr | 271 807 kr | 282 200 kr | 264 045 kr | 245 890 kr |
| Omsättningstillgångar | 387 122 kr | 404 393 kr | 1 319 290 kr | 563 525 kr | 352 912 kr | 647 951 kr |
| Varulager | 83 259 kr | 30 070 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 249 983 kr | 191 851 kr | 1 286 563 kr | 197 987 kr | 322 538 kr | 598 654 kr |
| Kassa och bank | 53 880 kr | 182 472 kr | 32 727 kr | 365 538 kr | 30 374 kr | 49 297 kr |
| Summa tillgångar | 685 239 kr | 689 355 kr | 1 591 097 kr | 845 725 kr | 616 957 kr | 893 841 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 128 731 kr | 158 672 kr | 245 981 kr | 246 986 kr | 281 349 kr | 333 478 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 12 761 kr | 78 731 kr | 108 672 kr | 195 980 kr | 196 987 kr | 231 349 kr |
| Årets resultat | 65 970 kr | 29 941 kr | 87 309 kr | 1 006 kr | 34 362 kr | 52 129 kr |
| Obeskattade reserver | 29 000 kr | 42 000 kr | 42 000 kr | 19 048 kr | 37 298 kr | 35 973 kr |
| Kortfristiga skulder | 527 508 kr | 488 683 kr | 1 303 116 kr | 579 691 kr | 298 310 kr | 524 390 kr |
| Leverantörsskulder | 141 056 kr | 99 543 kr | 827 909 kr | 68 498 kr | 97 534 kr | 400 342 kr |
| Skatteskulder | 530 kr | 6 162 kr | 8 066 kr | 0 kr | - | 4 223 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 275 560 kr | 327 750 kr | 410 745 kr | 454 795 kr | 144 380 kr | 63 429 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 685 239 kr | 689 355 kr | 1 591 097 kr | 845 725 kr | 616 957 kr | 893 841 kr |
Företrädare
- Pontus K
Undertecknad i Mellbystrand.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Pontus Klang Bygg AB för organisationsnummer?
Pontus Klang Bygg AB har organisationsnummer 559041-1111 (5590411111).
Var ligger Pontus Klang Bygg AB?
Pontus Klang Bygg AB har sin registrerade adress Mellbyrundan 36, 31261 Mellbystrand.
Vilken bransch är Pontus Klang Bygg AB verksamt i?
Pontus Klang Bygg AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Pontus Klang Bygg AB?
Pontus Klang Bygg AB hade en nettoomsättning på 2 501 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Pontus Klang Bygg AB?
Pontus Klang Bygg AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Laholm
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-12-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.