Profound Sound AB
Profound Sound AB har organisationsnummer 559041-9288 (5590419288)
Aktiebolag • Org.nr: 559041-9288
Om företaget
Profound Sound AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100). Företaget bedriver även verksamhet inom scenkonst.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Profound Sound AB 116 000 kr och redovisade ett resultat på 61 981 kr. Rörelsemarginalen var 92,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var 90,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,1 procent). Kassalikviditeten var 459,7 procent, över branschens median (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 92,7 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 91,4 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 90,0 procent | 67,1 procent | 43,8 procent till 88,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 459,7 procent | 330,7 procent | 172,8 procent till 706,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 6,9 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 116 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 3 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 8 405 av 12 522 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 407 av 618 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Malmö.
- Plats 8 015 av 11 268 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 28 616 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 243 783 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 97,3 procent | -16,6 procent | 89,7 procent | - | 92,7 procent |
| Vinstmarginal | 111,4 procent | -18,1 procent | 89,8 procent | - | 91,4 procent |
| Soliditet | 36,6 procent | 54,8 procent | 81,8 procent | 89,6 procent | 90,0 procent |
| Kassalikviditet | 271,8 procent | 372,6 procent | 384,1 procent | 238,2 procent | 459,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 89,2 procent | 58,6 procent | 55,3 procent | 5,1 procent | 6,9 procent |
| Omsättningstillväxt | -23,6 procent | -79,7 procent | 177,8 procent | -100,0 procent | - |
| Omsättning per anställd | 710 000 kr | 144 000 kr | 400 000 kr | 0 kr | 116 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 12 000 kr | 163 000 kr | 20 000 kr | 11 000 kr | 3 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gamlebäcksgatan 20c/o c/o Sara Ekdahl
21621 Malmö
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Gamlebäcksgatan 20 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet inom kommunikation (mänsklig och teknisk), musik, ledarskap och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
- 90200Scenkonst
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 929 400 kr | 709 520 kr | 144 000 kr | 400 000 kr | 0 kr | 116 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 7 806 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 7 588 kr | 7 425 kr | 4 675 kr | 29 110 kr | 4 027 kr | 5 027 kr |
| Personalkostnader | 148 061 kr | 11 566 kr | 163 233 kr | 19 713 kr | 10 620 kr | 3 499 kr |
| Rörelseresultat | 773 751 kr | 690 529 kr | -23 908 kr | 358 983 kr | -14 647 kr | 107 474 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 1 382 kr | 7 kr |
| Räntekostnader | - | 745 kr | 1 724 kr | 116 kr | 0 kr | 1 889 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 773 751 kr | 791 219 kr | -25 632 kr | 358 867 kr | 71 323 kr | 105 592 kr |
| Bokslutsdispositioner | -193 561 kr | -198 170 kr | 292 561 kr | 198 170 kr | -17 485 kr | -26 954 kr |
| Skatt | 124 265 kr | 122 621 kr | 58 256 kr | 115 563 kr | 10 804 kr | 16 657 kr |
| Årets resultat | 455 925 kr | 470 428 kr | 208 673 kr | 441 474 kr | 43 034 kr | 61 981 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 231 309 kr | 292 561 kr | 292 561 kr | 292 561 kr | 747 809 kr | 747 809 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 231 309 kr | 292 561 kr | 292 561 kr | 292 561 kr | 747 809 kr | 747 809 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 316 919 kr | 1 148 242 kr | 358 049 kr | 683 066 kr | 190 517 kr | 254 908 kr |
| Kortfristiga fordringar | 378 000 kr | 4 kr | 630 kr | 87 352 kr | 2 574 kr | 1 648 kr |
| Kassa och bank | 938 919 kr | 1 148 238 kr | 357 419 kr | 595 714 kr | 187 943 kr | 253 260 kr |
| Summa tillgångar | 1 548 228 kr | 1 440 803 kr | 650 610 kr | 975 627 kr | 938 326 kr | 1 002 717 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 737 234 kr | 527 662 kr | 356 335 kr | 797 809 kr | 840 843 kr | 902 824 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 231 309 kr | 7 234 kr | 97 662 kr | 306 335 kr | 747 809 kr | 790 843 kr |
| Årets resultat | 455 925 kr | 470 428 kr | 208 673 kr | 441 474 kr | 43 034 kr | 61 981 kr |
| Obeskattade reserver | 292 561 kr | 490 731 kr | 198 170 kr | 0 kr | 17 485 kr | 44 439 kr |
| Kortfristiga skulder | 518 433 kr | 422 410 kr | 96 105 kr | 177 818 kr | 79 998 kr | 55 454 kr |
| Skatteskulder | 187 887 kr | 246 886 kr | 61 274 kr | 70 243 kr | 76 927 kr | 27 461 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 330 546 kr | 175 524 kr | 34 831 kr | 107 575 kr | 3 071 kr | 27 993 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 548 228 kr | 1 440 803 kr | 650 610 kr | 975 627 kr | 938 326 kr | 1 002 717 kr |
Företrädare
- Sara E
Undertecknad i Malmö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Profound Sound AB för organisationsnummer?
Profound Sound AB har organisationsnummer 559041-9288 (5590419288).
Var ligger Profound Sound AB?
Profound Sound AB har sin registrerade adress Gamlebäcksgatan 20, 21621 Malmö.
Vilken bransch är Profound Sound AB verksamt i?
Profound Sound AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Profound Sound AB?
Profound Sound AB hade en nettoomsättning på 116 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Profound Sound AB?
Profound Sound AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-12-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.