Kärrgården konsult och entreprenad AB
Kärrgården konsult och entreprenad AB har organisationsnummer 559041-9403 (5590419403)
Aktiebolag • Org.nr: 559041-9403
Om företaget
Kärrgården konsult och entreprenad AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Heby. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som efterproduktion av film, video och tv-program enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59120). Sidoverksamheter inkluderar golv- och väggbeläggningsarbeten, byggande av bostadshus och andra byggnader, diverse övrig tillverkning och annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 41407500 procent till 414 074 kr räkenskapsåret 2025 (-1 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Kärrgården konsult och entreprenad AB 414 074 kr och redovisade ett resultat på -65 705 kr. Rörelsemarginalen var -15,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,7 procent). Soliditeten var 62,9 procent, över branschens median (median 61,8 procent). Kassalikviditeten var 269,8 procent, under branschens median (median 275,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -15,9 procent | 9,7 procent | 0,4 procent till 25,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -15,9 procent | 9,7 procent | 0,4 procent till 25,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 62,9 procent | 61,8 procent | 39,2 procent till 78,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 269,8 procent | 275,5 procent | 167,5 procent till 494,1 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -57,8 procent | 17,7 procent | -7,7 procent till 50,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 414 000 kr | 795 000 kr | 465 000 kr till 1 105 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 419 000 kr | 536 000 kr | 329 000 kr till 738 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 249 av 385 aktiebolag inom efterproduktion av film, video och tv-program.
- Plats 218 av 337 aktiebolag med säte i Heby.
- Plats 6 717 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 199 576 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,0 procent | - | -15,9 procent |
| Vinstmarginal | 14,0 procent | - | -15,9 procent |
| Soliditet | 64,8 procent | 98,5 procent | 62,9 procent |
| Kassalikviditet | 284,5 procent | 6802,7 procent | 269,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 55,1 procent | 4,1 procent | -57,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -100,0 procent | - |
| Omsättning per anställd | 675 000 kr | 0 kr | 414 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 532 000 kr | -20 000 kr | 419 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vansjö 185, Kärrgården74491 Heby
Verksamhetsbeskrivning
Direkttextning, programtextning, tolkning för döva och hörselskadade, transkribering, kurser i direkttextning, tolkning och tolkmetoder, rid- och körverksamhet, hästträning, byggverksamhet, om- och nybyggnationer, renoveringar, inredning, ytskiktsrenovering.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 675 020 kr | -1 kr | 414 074 kr |
| Övriga externa kostnader | 48 095 kr | 12 619 kr | 56 930 kr |
| Personalkostnader | 532 440 kr | -19 879 kr | 418 501 kr |
| Rörelseresultat | 94 485 kr | 7 259 kr | -65 756 kr |
| Ränteintäkter | 343 kr | 27 kr | 51 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 94 828 kr | 7 286 kr | -65 705 kr |
| Årets resultat | 94 828 kr | 7 286 kr | -65 705 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 265 268 kr | 181 973 kr | 180 486 kr |
| Kortfristiga fordringar | 55 kr | 2 698 kr | 48 850 kr |
| Kassa och bank | 265 213 kr | 179 275 kr | 131 636 kr |
| Summa tillgångar | 265 268 kr | 181 973 kr | 180 486 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 172 013 kr | 179 298 kr | 113 592 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 27 185 kr | 122 012 kr | 129 297 kr |
| Årets resultat | 94 828 kr | 7 286 kr | -65 705 kr |
| Kortfristiga skulder | 93 255 kr | 2 675 kr | 66 894 kr |
| Leverantörsskulder | - | 1 602 kr | 2 838 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 70 546 kr | 1 073 kr | 64 056 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 265 268 kr | 181 973 kr | 180 486 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver verksamhet inom direkt- och programtextning, tolkning för döva samt byggverksamhet. Företaget har sitt säte i Heby.
Företrädare
- Terese Å
Undertecknad i Heby 2026-02-25 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Kärrgården konsult och entreprenad AB för organisationsnummer?
Kärrgården konsult och entreprenad AB har organisationsnummer 559041-9403 (5590419403).
Var ligger Kärrgården konsult och entreprenad AB?
Kärrgården konsult och entreprenad AB har sin registrerade adress Vansjö 185, Kärrgården, 74491 Heby.
Vilken bransch är Kärrgården konsult och entreprenad AB verksamt i?
Kärrgården konsult och entreprenad AB är registrerat i branschen efterproduktion av film, video och tv-program enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Kärrgården konsult och entreprenad AB?
Kärrgården konsult och entreprenad AB hade en nettoomsättning på 414 074 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Kärrgården konsult och entreprenad AB?
Kärrgården konsult och entreprenad AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Heby
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-12-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.