MC Klingan AB
MC Klingan AB har organisationsnummer 559042-6028
Aktiebolag • Org.nr: 559042-6028
Om företaget
MC Klingan AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Veberöd. Verksamheten startade 2015 och har 11 års erfarenhet i branschen. Huvudverksamheten klassificeras som skogsskötsel enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 02102). Företaget bedriver även verksamhet inom sågning av trä.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 9 procent till 2 554 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 333 000 kr föregående år).
Adress
Skogslund 131524796 Veberöd
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom skogsbruk och skogsindustri. Förvaltning och ägande av skogsbruksfastigheter. Handel med värdepapper samt annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 02102SkogsskötselHuvudbransch
- 16111Sågning av trä
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 240 473 kr | 2 426 121 kr | 3 741 735 kr | 3 364 708 kr | 2 333 405 kr | 2 553 540 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | 770 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 11 800 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 165 868 kr | 223 828 kr | 308 530 kr | 340 948 kr | 353 624 kr | 314 484 kr |
| Personalkostnader | 527 478 kr | 897 753 kr | 969 102 kr | 1 291 931 kr | 1 404 681 kr | 1 418 049 kr |
| Rörelseresultat | 547 127 kr | 1 304 540 kr | 2 409 255 kr | 1 720 029 kr | 575 100 kr | 821 777 kr |
| Ränteintäkter | 8 594 kr | 0 kr | 35 256 kr | 77 866 kr | 133 126 kr | 68 892 kr |
| Räntekostnader | 761 kr | 1 134 kr | 1 231 kr | 4 267 kr | 14 035 kr | 13 832 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 554 960 kr | 1 303 406 kr | 2 331 995 kr | 1 836 761 kr | 762 343 kr | 876 837 kr |
| Bokslutsdispositioner | -141 931 kr | -187 961 kr | -487 000 kr | -459 709 kr | -48 061 kr | -126 444 kr |
| Skatt | 91 119 kr | 235 161 kr | 411 311 kr | 284 098 kr | 160 579 kr | 174 024 kr |
| Årets resultat | 321 910 kr | 880 284 kr | 1 433 684 kr | 1 092 954 kr | 553 703 kr | 576 369 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 5 000 000 kr | 6 000 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 5 000 000 kr | 6 000 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 6 541 041 kr | 8 261 394 kr | 10 136 284 kr | 11 179 469 kr | 5 542 702 kr | 4 831 342 kr |
| Kortfristiga fordringar | 386 755 kr | 1 284 299 kr | 2 158 441 kr | 2 442 019 kr | 1 073 219 kr | 962 908 kr |
| Kassa och bank | 6 154 286 kr | 6 977 095 kr | 3 089 128 kr | 3 805 602 kr | 4 469 483 kr | 3 868 434 kr |
| Summa tillgångar | 6 541 041 kr | 8 261 394 kr | 10 136 284 kr | 11 179 469 kr | 10 542 702 kr | 10 831 342 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 5 238 879 kr | 6 119 163 kr | 7 132 846 kr | 7 025 801 kr | 7 239 504 kr | 7 435 872 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 866 969 kr | 5 188 879 kr | 5 649 162 kr | 5 882 847 kr | 6 635 801 kr | 6 809 504 kr |
| Årets resultat | 321 910 kr | 880 284 kr | 1 433 684 kr | 1 092 954 kr | 553 703 kr | 576 369 kr |
| Obeskattade reserver | 873 899 kr | 1 061 860 kr | 1 548 860 kr | 2 008 569 kr | 2 056 630 kr | 2 183 074 kr |
| Kortfristiga skulder | 428 263 kr | 1 080 371 kr | 1 454 578 kr | 2 145 099 kr | 1 246 568 kr | 1 212 396 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | - | 8 395 kr |
| Skatteskulder | 214 985 kr | 362 670 kr | 688 927 kr | 759 087 kr | 496 836 kr | 440 255 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 213 278 kr | 717 701 kr | 765 650 kr | 1 386 012 kr | 749 732 kr | 763 746 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 6 541 041 kr | 8 261 394 kr | 10 136 284 kr | 11 179 469 kr | 10 542 702 kr | 10 831 342 kr |
Företrädare
- Mattias C
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-12-17
- Status
- Verksam