HEDVID Invest AB
HEDVID Invest AB har organisationsnummer 559044-5051 (5590445051)
Aktiebolag • Org.nr: 559044-5051
Om företaget
HEDVID Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Åtvidaberg. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 298 procent till 1 193 928 kr räkenskapsåret 2025 (299 998 kr föregående år).
Omsättningsökningen kan förklaras av fler konsulttimmar under året.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte HEDVID Invest AB 1 193 928 kr och redovisade ett resultat på 93 406 kr. Rörelsemarginalen var 32,0 procent, över branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 40,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 41,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 32,0 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 17,7 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 40,7 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 41,5 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 14,8 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 298,0 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 194 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 161 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 9 373 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 2 744 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 24 046 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 43 082 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 130 498 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 41,9 procent | 41,6 procent | 13,6 procent | 32,0 procent |
| Vinstmarginal | - | 66,8 procent | -510,0 procent | 156,1 procent | 17,7 procent |
| Soliditet | 74,9 procent | 58,6 procent | 5,0 procent | 48,5 procent | 40,7 procent |
| Kassalikviditet | 53,2 procent | 32,6 procent | 7,6 procent | 103,7 procent | 41,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 12,0 procent | 9,3 procent | -2768,8 procent | 85,8 procent | 14,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -1,4 procent | -26,8 procent | 298,0 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | - | 1 194 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | - | 161 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Björsäter Kullen59794 Åtvidaberg
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är förvaltning av värdepapper samt konsultationer inom ekonomisk rådgivning och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 415 711 kr | 410 000 kr | 299 998 kr | 1 193 928 kr |
| Övriga externa kostnader | 38 094 kr | 56 113 kr | 181 179 kr | 215 453 kr | 211 599 kr | 210 144 kr | 585 349 kr |
| Personalkostnader | 4 390 kr | 5 798 kr | 1 777 kr | 20 015 kr | 21 722 kr | 42 754 kr | 160 581 kr |
| Avskrivningar | - | 514 kr | 6 165 kr | 6 165 kr | 6 165 kr | 6 165 kr | 44 649 kr |
| Rörelseresultat | -42 484 kr | -62 425 kr | -189 121 kr | 174 078 kr | 170 514 kr | 40 935 kr | 382 349 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 7 500 kr | 797 kr | 4 234 kr | 10 232 kr |
| Räntekostnader | 11 671 kr | 34 616 kr | 41 309 kr | 79 922 kr | 115 941 kr | 57 554 kr | 19 122 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -56 297 kr | 882 kr | 311 519 kr | 277 751 kr | -2 091 093 kr | 468 292 kr | 210 801 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | -45 000 kr | -45 000 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | - | - | 27 908 kr | 28 147 kr | 28 156 kr | 6 524 kr | 117 395 kr |
| Årets resultat | -56 297 kr | 882 kr | 238 611 kr | 204 604 kr | -2 119 249 kr | 461 768 kr | 93 406 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 2 330 556 kr | 2 024 368 kr | 2 326 579 kr | 3 271 246 kr | 1 414 460 kr | 610 600 kr | 1 206 531 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 30 309 kr | 24 144 kr | 17 979 kr | 11 814 kr | 5 649 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 330 556 kr | 1 994 059 kr | 2 302 435 kr | 3 253 267 kr | 1 402 646 kr | 604 951 kr | 1 206 531 kr |
| Omsättningstillgångar | 10 146 kr | 312 625 kr | 330 144 kr | 477 439 kr | 102 422 kr | 499 040 kr | 343 817 kr |
| Kortfristiga fordringar | 0 kr | 102 097 kr | 27 514 kr | 28 338 kr | 243 kr | 100 057 kr | 219 490 kr |
| Kassa och bank | 10 146 kr | 210 528 kr | 99 265 kr | 347 419 kr | 497 kr | 354 539 kr | 79 883 kr |
| Summa tillgångar | 2 340 702 kr | 2 336 993 kr | 2 656 723 kr | 3 748 685 kr | 1 516 882 kr | 1 109 640 kr | 1 550 348 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 1 751 693 kr | 1 752 576 kr | 1 991 186 kr | 2 195 790 kr | 76 541 kr | 538 308 kr | 631 714 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 757 990 kr | 1 701 694 kr | 1 702 575 kr | 1 941 186 kr | 2 145 790 kr | 26 540 kr | 488 308 kr |
| Årets resultat | -56 297 kr | 882 kr | 238 611 kr | 204 604 kr | -2 119 249 kr | 461 768 kr | 93 406 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 45 000 kr | 90 000 kr | 90 000 kr | 90 000 kr | 90 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 589 009 kr | 584 417 kr | 620 537 kr | 1 462 895 kr | 1 350 341 kr | 481 332 kr | 828 634 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | 27 908 kr | 56 055 kr | 56 303 kr | 34 680 kr | 96 826 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 572 329 kr | 567 737 kr | 572 629 kr | 1 386 840 kr | 1 274 038 kr | 426 652 kr | 711 808 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 340 702 kr | 2 336 993 kr | 2 656 723 kr | 3 748 685 kr | 1 516 882 kr | 1 109 640 kr | 1 550 348 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet är att förvalta värdepapper samt att utföra konsultationer inom ekonomisk rådgivning.
Företrädare
- Fredrik H
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har HEDVID Invest AB för organisationsnummer?
HEDVID Invest AB har organisationsnummer 559044-5051 (5590445051).
Var ligger HEDVID Invest AB?
HEDVID Invest AB har sin registrerade adress Björsäter Kullen, 59794 Åtvidaberg.
Vilken bransch är HEDVID Invest AB verksamt i?
HEDVID Invest AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter HEDVID Invest AB?
HEDVID Invest AB hade en nettoomsättning på 1 193 928 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har HEDVID Invest AB?
HEDVID Invest AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-12-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.