Nicclast AB
Nicclast AB har organisationsnummer 559044-7255 (5590447255)
Aktiebolag • Org.nr: 559044-7255
Om företaget
Nicclast AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vallentuna. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som vägtransport, godstrafik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49410).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 8 procent till 2 160 614 kr räkenskapsåret 2025 (2 336 927 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Nicclast AB 2 160 614 kr och redovisade ett resultat på 176 784 kr. Rörelsemarginalen var 13,7 procent, över branschens median (median 7,0 procent). Soliditeten var 54,3 procent, över branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 150,1 procent, under branschens median (median 175,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,7 procent | 7,0 procent | 0,6 procent till 16,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 10,4 procent | 5,9 procent | 0,0 procent till 15,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 54,3 procent | 39,4 procent | 17,4 procent till 69,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 150,1 procent | 175,5 procent | 99,4 procent till 374,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 9,6 procent | 12,4 procent | 0,0 procent till 37,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -7,5 procent | 0,2 procent | -15,8 procent till 18,8 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 161 000 kr | 1 447 000 kr | 836 000 kr till 2 187 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 697 000 kr | 540 000 kr | 355 000 kr till 663 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 057 av 4 692 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik.
- Plats 8 av 19 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik med säte i Vallentuna.
- Plats 253 av 1 224 aktiebolag med säte i Vallentuna.
- Plats 24 942 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 78 923 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,2 procent | 15,9 procent | 28,7 procent | 13,7 procent |
| Vinstmarginal | 12,1 procent | 10,7 procent | 24,2 procent | 10,4 procent |
| Soliditet | 32,2 procent | 41,6 procent | 49,6 procent | 54,3 procent |
| Kassalikviditet | 158,5 procent | 113,5 procent | 159,6 procent | 150,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 19,0 procent | 14,7 procent | 24,0 procent | 9,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 3,1 procent | -5,1 procent | -7,5 procent |
| Omsättning per anställd | 2 388 000 kr | 2 462 000 kr | 2 337 000 kr | 2 161 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 618 000 kr | 667 000 kr | 709 000 kr | 697 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stängselbodavägen 3718692 Vallentuna
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva verksamheter inom transport av schaktmassor, fyllningsmaterial och maskintransporter.
Bransch
- 49410Vägtransport, godstrafikHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 388 240 kr | 2 461 827 kr | 2 336 927 kr | 2 160 614 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | 230 000 kr | 57 958 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 521 004 kr | 536 087 kr |
| Övriga externa kostnader | 283 133 kr | 357 487 kr | 320 473 kr | 287 130 kr |
| Personalkostnader | 618 007 kr | 666 974 kr | 709 291 kr | 697 328 kr |
| Avskrivningar | 301 403 kr | 299 854 kr | 344 535 kr | 403 079 kr |
| Rörelseresultat | 386 878 kr | 392 540 kr | 671 624 kr | 294 948 kr |
| Ränteintäkter | 356 kr | 4 311 kr | 2 233 kr | 1 073 kr |
| Räntekostnader | 97 510 kr | 134 515 kr | 108 256 kr | 71 424 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 289 724 kr | 262 336 kr | 565 601 kr | 224 597 kr |
| Skatt | 60 020 kr | 55 114 kr | 118 206 kr | 47 813 kr |
| Årets resultat | 229 704 kr | 207 222 kr | 447 395 kr | 176 784 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 2 738 013 kr | 2 613 159 kr | 2 767 624 kr | 2 364 545 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 738 013 kr | 2 613 159 kr | 2 767 624 kr | 2 364 545 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 010 230 kr | 781 182 kr | 983 988 kr | 1 017 412 kr |
| Kortfristiga fordringar | 205 809 kr | 302 324 kr | 309 128 kr | 239 193 kr |
| Kassa och bank | 804 421 kr | 478 858 kr | 674 860 kr | 778 219 kr |
| Summa tillgångar | 3 748 243 kr | 3 394 341 kr | 3 751 612 kr | 3 381 957 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 1 205 946 kr | 1 413 168 kr | 1 860 563 kr | 1 837 348 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 926 242 kr | 1 155 946 kr | 1 363 168 kr | 1 610 564 kr |
| Årets resultat | 229 704 kr | 207 222 kr | 447 395 kr | 176 784 kr |
| Kortfristiga skulder | 637 281 kr | 688 042 kr | 616 583 kr | 677 876 kr |
| Leverantörsskulder | 45 858 kr | 131 247 kr | 41 166 kr | 40 164 kr |
| Skatteskulder | 2 556 kr | -2 337 kr | 60 470 kr | 45 283 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 519 995 kr | 490 260 kr | 446 075 kr | 518 921 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 748 243 kr | 3 394 341 kr | 3 751 612 kr | 3 381 957 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver åkeriverksamhet med transporter av schaktmassor, även kranbilstransporter och även transport av entreprenadmaskiner. Bolaget hyr uppställningsplats för fordon. Företaget har sitt säte i Vallentuna.
Inga väsentliga händelser har skett under räkenskapsåret.
Företrädare
- Nicklas Benny E
Undertecknad i Vallentuna 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Nicclast AB för organisationsnummer?
Nicclast AB har organisationsnummer 559044-7255 (5590447255).
Var ligger Nicclast AB?
Nicclast AB har sin registrerade adress Stängselbodavägen 37, 18692 Vallentuna.
Vilken bransch är Nicclast AB verksamt i?
Nicclast AB är registrerat i branschen vägtransport, godstrafik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Nicclast AB?
Nicclast AB hade en nettoomsättning på 2 160 614 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Nicclast AB?
Nicclast AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Nicclast AB någon utdelning?
Styrelsen i Nicclast AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Vallentuna
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-12-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.