Litewolf studioservice AB
Litewolf studioservice AB har organisationsnummer 559045-2719 (5590452719)
Aktiebolag • Org.nr: 559045-2719
Om företaget
Litewolf studioservice AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Årsta. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59110). Företaget bedriver även verksamhet inom ljudinspelning och musikutgivning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 49 procent till 1 593 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 068 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Litewolf studioservice AB 1 593 000 kr och redovisade ett resultat på 85 131 kr. Rörelsemarginalen var 6,9 procent, under branschens median (median 7,5 procent). Soliditeten var 87,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 58,8 procent). Kassalikviditeten var 611,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 260,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,9 procent | 7,5 procent | -2,9 procent till 25,3 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 7,0 procent | 7,8 procent | -2,7 procent till 25,8 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 87,0 procent | 58,8 procent | 36,2 procent till 79,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 611,3 procent | 260,2 procent | 148,1 procent till 478,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 8,2 procent | 11,2 procent | -10,2 procent till 46,4 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 49,2 procent | -2,6 procent | -31,2 procent till 29,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 593 000 kr | 848 000 kr | 481 000 kr till 1 322 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 785 000 kr | 505 000 kr | 242 000 kr till 717 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 563 av 3 084 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program.
- Plats 314 av 1 531 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program med säte i Stockholm.
- Plats 19 316 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 34 251 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 104 847 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -17,3 procent | 14,5 procent | -18,3 procent | 6,9 procent |
| Vinstmarginal | -17,4 procent | 14,6 procent | -18,0 procent | 7,0 procent |
| Soliditet | 87,0 procent | 79,0 procent | 92,1 procent | 87,0 procent |
| Kassalikviditet | 736,5 procent | 451,1 procent | 758,3 procent | 611,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,6 procent | 8,2 procent | -8,2 procent | 8,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 69,9 procent | -32,5 procent | 49,2 procent |
| Omsättning per anställd | 931 000 kr | 1 582 000 kr | 1 068 000 kr | 1 593 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 744 000 kr | 597 000 kr | 701 000 kr | 785 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sandfjärdsgatan 120c/o c/o Sigfridsson
12056 Årsta
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Sandfjärdsgatan 120 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall hyra ut utrustning och tillhandahålla tjänster inom TV - och filmproduktion och annan artistisk verksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 930 960 kr | 1 581 930 kr | 1 068 430 kr | 1 593 313 kr |
| Övriga externa kostnader | 275 424 kr | 611 360 kr | 421 030 kr | 535 646 kr |
| Personalkostnader | 743 683 kr | 597 433 kr | 701 296 kr | 784 640 kr |
| Avskrivningar | 66 393 kr | 144 059 kr | 141 593 kr | 162 362 kr |
| Rörelseresultat | -161 496 kr | 229 078 kr | -195 489 kr | 110 665 kr |
| Ränteintäkter | - | 2 027 kr | 3 655 kr | 1 774 kr |
| Räntekostnader | 625 kr | 6 kr | 17 kr | 100 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -162 121 kr | 231 099 kr | -191 851 kr | 112 339 kr |
| Bokslutsdispositioner | 171 153 kr | -113 227 kr | 113 227 kr | -25 525 kr |
| Skatt | 3 147 kr | 24 281 kr | 0 kr | 1 683 kr |
| Årets resultat | 5 885 kr | 93 591 kr | -78 624 kr | 85 131 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 53 407 kr | 583 562 kr | 416 525 kr | 401 716 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 53 407 kr | 583 562 kr | 416 525 kr | 401 716 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 146 415 kr | 857 535 kr | 625 042 kr | 798 746 kr |
| Kortfristiga fordringar | 360 493 kr | 177 637 kr | 156 991 kr | 159 396 kr |
| Kassa och bank | 785 922 kr | 679 898 kr | 468 051 kr | 639 350 kr |
| Summa tillgångar | 1 199 822 kr | 1 441 097 kr | 1 041 567 kr | 1 200 462 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 1 044 174 kr | 1 137 765 kr | 959 141 kr | 1 044 272 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 988 289 kr | 994 174 kr | 987 765 kr | 909 141 kr |
| Årets resultat | 5 885 kr | 93 591 kr | -78 624 kr | 85 131 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | 113 227 kr | 0 kr | 25 525 kr |
| Kortfristiga skulder | 155 648 kr | 190 105 kr | 82 426 kr | 130 665 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 109 520 kr | 12 557 kr | 36 298 kr | 84 536 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 199 822 kr | 1 441 097 kr | 1 041 567 kr | 1 200 462 kr |
Företrädare
- Pierre S
Undertecknad i Vetlanda 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Litewolf studioservice AB för organisationsnummer?
Litewolf studioservice AB har organisationsnummer 559045-2719 (5590452719).
Var ligger Litewolf studioservice AB?
Litewolf studioservice AB har sin registrerade adress Sandfjärdsgatan 120, 12056 Årsta.
Vilken bransch är Litewolf studioservice AB verksamt i?
Litewolf studioservice AB är registrerat i branschen produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Litewolf studioservice AB?
Litewolf studioservice AB hade en nettoomsättning på 1 593 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Litewolf studioservice AB?
Litewolf studioservice AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-12-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.