Martin Bäcklund Pave the Way AB
Martin Bäcklund Pave the Way AB har organisationsnummer 559045-9698 (5590459698)
Aktiebolag • Org.nr: 559045-9698
Om företaget
Martin Bäcklund Pave the Way AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nacka. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 86 procent till 206 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 460 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Martin Bäcklund Pave the Way AB 206 000 kr och redovisade ett resultat på -1 002 970 kr. Rörelsemarginalen var -486,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 95,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 2359,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -486,0 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -486,9 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 95,9 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 2359,6 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -58,6 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -85,9 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 206 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 906 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 19 908 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 598 av 1 014 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Nacka.
- Plats 3 049 av 4 780 aktiebolag med säte i Nacka.
- Plats 75 512 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 227 180 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,3 procent | 52,0 procent | 55,1 procent | 20,6 procent | -486,0 procent |
| Vinstmarginal | 3,3 procent | 52,0 procent | 55,7 procent | 23,4 procent | -486,9 procent |
| Soliditet | 20,8 procent | 54,5 procent | 71,2 procent | 87,7 procent | 95,9 procent |
| Kassalikviditet | 125,8 procent | 216,3 procent | 340,5 procent | 794,7 procent | 2359,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 9,0 procent | 71,5 procent | 53,8 procent | 10,0 procent | -58,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 112,4 procent | 59,4 procent | -51,1 procent | -85,9 procent |
| Omsättning per anställd | 882 000 kr | 1 873 000 kr | 2 985 000 kr | 1 460 000 kr | 206 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 614 000 kr | 638 000 kr | 802 000 kr | 719 000 kr | 906 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kungsviksvägen 1113146 Nacka
Verksamhetsbeskrivning
Konsulttjänster rörande organisations- och verksamhetsutveckling, samt därmed förenlig verksamhet. Konsulttjänster rörande produkt- och systemutvecklingsmetodik, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 44 506 kr | 882 256 kr | 1 873 415 kr | 2 985 227 kr | 1 460 056 kr | 206 090 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | -42 018 kr | 2 250 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 11 850 kr | 214 534 kr | 104 782 kr | 10 851 kr |
| Övriga externa kostnader | 184 152 kr | 239 235 kr | 207 505 kr | 316 272 kr | 326 556 kr | 281 746 kr |
| Personalkostnader | 324 853 kr | 614 003 kr | 638 392 kr | 802 111 kr | 719 173 kr | 905 585 kr |
| Avskrivningar | 50 000 kr | 0 kr | - | 9 000 kr | 9 000 kr | 9 000 kr |
| Rörelseresultat | -514 499 kr | 29 018 kr | 973 650 kr | 1 645 560 kr | 300 545 kr | -1 001 092 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 56 kr | 17 571 kr | 42 929 kr | 4 964 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - | - | 515 kr | 1 502 kr | 6 842 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -514 499 kr | 29 018 kr | 973 706 kr | 1 662 616 kr | 341 972 kr | -1 002 970 kr |
| Bokslutsdispositioner | 312 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatt | 0 kr | - | 167 002 kr | 347 414 kr | 71 438 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -202 499 kr | 29 018 kr | 806 704 kr | 1 315 202 kr | 270 534 kr | -1 002 970 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 36 000 kr | 27 000 kr | 18 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 36 000 kr | 27 000 kr | 18 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 667 191 kr | 1 548 386 kr | 2 072 034 kr | 3 394 838 kr | 3 069 490 kr | 1 767 065 kr |
| Varulager | - | 6 396 kr | 32 302 kr | 34 895 kr | 34 895 kr | 34 895 kr |
| Kortfristiga fordringar | 112 180 kr | 243 746 kr | 132 761 kr | 684 919 kr | 147 536 kr | 457 502 kr |
| Kassa och bank | 555 011 kr | 1 298 244 kr | 1 906 971 kr | 2 675 024 kr | 2 887 059 kr | 1 274 668 kr |
| Summa tillgångar | 667 191 kr | 1 548 386 kr | 2 072 034 kr | 3 430 838 kr | 3 096 490 kr | 1 785 065 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 293 166 kr | 322 185 kr | 1 128 888 kr | 2 444 090 kr | 2 714 624 kr | 1 711 654 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 445 665 kr | 243 167 kr | 272 184 kr | 272 184 kr | 2 394 090 kr | 2 664 624 kr |
| Årets resultat | -202 499 kr | 29 018 kr | 806 704 kr | 1 315 202 kr | 270 534 kr | -1 002 970 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 374 025 kr | 1 226 201 kr | 943 146 kr | 986 748 kr | 381 866 kr | 73 411 kr |
| Leverantörsskulder | 11 431 kr | 10 819 kr | 86 081 kr | 22 986 kr | 45 093 kr | 40 476 kr |
| Skatteskulder | - | - | 101 662 kr | 377 796 kr | 179 184 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 359 890 kr | 1 212 681 kr | 751 903 kr | 557 465 kr | 109 439 kr | 23 435 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 667 191 kr | 1 548 386 kr | 2 072 034 kr | 3 430 838 kr | 3 096 490 kr | 1 785 065 kr |
Företrädare
- Martin B
Undertecknad i Nacka 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Martin Bäcklund Pave the Way AB för organisationsnummer?
Martin Bäcklund Pave the Way AB har organisationsnummer 559045-9698 (5590459698).
Var ligger Martin Bäcklund Pave the Way AB?
Martin Bäcklund Pave the Way AB har sin registrerade adress Kungsviksvägen 11, 13146 Nacka.
Vilken bransch är Martin Bäcklund Pave the Way AB verksamt i?
Martin Bäcklund Pave the Way AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Martin Bäcklund Pave the Way AB?
Martin Bäcklund Pave the Way AB hade en nettoomsättning på 206 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Martin Bäcklund Pave the Way AB?
Martin Bäcklund Pave the Way AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nacka
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-01-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.