Lars-Åke Hansson AB
Lars-Åke Hansson AB har organisationsnummer 559046-4839 (5590464839)
Aktiebolag • Org.nr: 559046-4839
Om företaget
Lars-Åke Hansson AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mellösa. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71122).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2026 (641 374 kr föregående år).
Variationen i nettoomsättningen beror på planerad nedtrappning av bolagets verksamhet.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Lars-Åke Hansson AB 0 kr och redovisade ett resultat på -11 354 kr. Soliditeten var 68,2 procent, över branschens median (median 65,2 procent). Kassalikviditeten var 1253,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 364,5 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 68,2 procent | 65,2 procent | 48,3 procent till 83,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 1253,0 procent | 364,5 procent | 215,2 procent till 781,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -1,5 procent | 26,2 procent | 1,1 procent till 58,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | -1,7 procent | -22,1 procent till 13,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 0 kr | 1 211 000 kr | 779 000 kr till 1 646 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 110 000 kr | 701 000 kr | 341 000 kr till 907 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 380 av 5 115 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik.
- Plats 3 av 5 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik med säte i Flen.
- Plats 300 av 335 aktiebolag med säte i Flen.
- Plats 6 531 av 7 385 aktiebolag i Södermanlands län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 186,0 procent | 96,4 procent | 68,7 procent | - |
| Vinstmarginal | - | 186,1 procent | 96,4 procent | 70,8 procent | - |
| Soliditet | 88,6 procent | 76,0 procent | 60,8 procent | 66,0 procent | 68,2 procent |
| Kassalikviditet | 708,7 procent | 660,9 procent | 461,1 procent | 1194,8 procent | 1253,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -42,3 procent | 28,7 procent | 77,4 procent | 27,2 procent | -1,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 961,0 procent | -41,5 procent | -100,0 procent |
| Omsättning per anställd | 0 kr | 103 000 kr | - | 641 000 kr | 0 kr |
| Personalkostnad per anställd | 164 000 kr | 4 000 kr | - | 110 000 kr | 110 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mellösa-vik Löta64263 Mellösa
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Mellösa-vik Löta som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Teknisk konsultverksamhet inom konstruktion och industriteknik.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 343 700 kr | -3 kr | -2 kr | 103 250 kr | 1 095 455 kr | 641 374 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 138 617 kr | 19 356 kr | 150 118 kr | 1 099 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 11 483 kr | 1 090 kr | 0 kr | - | 15 010 kr | 488 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 226 659 kr | 197 010 kr | 132 369 kr | 32 041 kr | 20 441 kr | 87 629 kr | 17 415 kr |
| Personalkostnader | 206 314 kr | 248 912 kr | 164 304 kr | 3 720 kr | 0 kr | 110 210 kr | 110 210 kr |
| Avskrivningar | 51 547 kr | 53 837 kr | 53 837 kr | 25 548 kr | 5 338 kr | 2 294 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 847 697 kr | -362 235 kr | -331 156 kr | 192 059 kr | 1 055 764 kr | 440 753 kr | -127 625 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 90 kr | 135 kr | 14 686 kr | 3 620 kr |
| Räntekostnader | 228 kr | 1 810 kr | 1 092 kr | 1 kr | 244 kr | 1 453 kr | 2 144 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 847 469 kr | -364 045 kr | -332 248 kr | 192 148 kr | 1 055 655 kr | 453 986 kr | -126 149 kr |
| Bokslutsdispositioner | -212 000 kr | 350 000 kr | 132 000 kr | -48 000 kr | -215 000 kr | -115 000 kr | 114 795 kr |
| Skatt | 136 414 kr | 164 kr | 0 kr | 29 674 kr | 163 016 kr | 73 381 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 499 055 kr | -14 209 kr | -200 248 kr | 114 474 kr | 707 313 kr | 265 605 kr | -11 354 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 210 736 kr | 156 899 kr | 103 062 kr | 7 632 kr | 2 294 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 210 736 kr | 156 899 kr | 103 062 kr | 7 632 kr | 2 294 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 596 054 kr | 1 008 493 kr | 431 378 kr | 517 744 kr | 1 500 514 kr | 1 477 629 kr | 1 106 088 kr |
| Kortfristiga fordringar | 343 616 kr | 102 344 kr | 41 650 kr | 146 130 kr | 248 235 kr | 59 696 kr | 2 011 kr |
| Kassa och bank | 1 252 438 kr | 906 149 kr | 389 729 kr | 371 614 kr | 1 252 279 kr | 1 417 933 kr | 1 104 077 kr |
| Summa tillgångar | 1 806 790 kr | 1 165 392 kr | 534 440 kr | 525 376 kr | 1 502 808 kr | 1 477 629 kr | 1 106 088 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 921 025 kr | 906 815 kr | 473 568 kr | 399 041 kr | 914 354 kr | 975 959 kr | 754 606 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 371 970 kr | 871 024 kr | 623 815 kr | 234 568 kr | 157 041 kr | 660 354 kr | 715 959 kr |
| Årets resultat | 499 055 kr | -14 209 kr | -200 248 kr | 114 474 kr | 707 313 kr | 265 605 kr | -11 354 kr |
| Obeskattade reserver | 482 000 kr | 132 000 kr | 0 kr | 48 000 kr | 263 000 kr | 378 000 kr | 263 205 kr |
| Kortfristiga skulder | 403 765 kr | 126 577 kr | 60 873 kr | 78 335 kr | 325 454 kr | 123 670 kr | 88 278 kr |
| Leverantörsskulder | 12 500 kr | 13 235 kr | 0 kr | 1 293 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 187 781 kr | 49 842 kr | 164 kr | 29 674 kr | 163 016 kr | 23 941 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 195 984 kr | 56 000 kr | 53 209 kr | 38 868 kr | 153 938 kr | 99 729 kr | 88 278 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 806 790 kr | 1 165 392 kr | 534 440 kr | 525 376 kr | 1 502 808 kr | 1 477 629 kr | 1 106 088 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget registrerades år 2016 och bedriver sedan dess teknisk konsultverksamhet inom konstruktion och industriteknik.Bolaget har sitt säte i Flen.
Företrädare
- Gustaf Lars-Åke H (styrelseledamot)
Undertecknad i Mellösa 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lars-Åke Hansson AB för organisationsnummer?
Lars-Åke Hansson AB har organisationsnummer 559046-4839 (5590464839).
Var ligger Lars-Åke Hansson AB?
Lars-Åke Hansson AB har sin registrerade adress Mellösa-vik Löta, 64263 Mellösa.
Vilken bransch är Lars-Åke Hansson AB verksamt i?
Lars-Åke Hansson AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lars-Åke Hansson AB?
Lars-Åke Hansson AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Lars-Åke Hansson AB?
Lars-Åke Hansson AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Lars-Åke Hansson AB någon utdelning?
Styrelsen i Lars-Åke Hansson AB föreslog en utdelning på 322 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Flen
- Län
- Södermanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-01-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.