SK Trailer AB
SK Trailer AB har organisationsnummer 559047-5041 (5590475041)
Aktiebolag • Org.nr: 559047-5041
Detaljhandel med husvagnar, husbilar, släpfordon och påhängsvagnarHasslö
Om företaget
SK Trailer AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hasslö. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med husvagnar, husbilar, släpfordon och påhängsvagnar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47813). Företaget bedriver även verksamhet inom gjutning av stål.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2026 (316 000 kr föregående år).
Nettoomsättningen har minskat med över 30 % jämfört med föregående räkenskapsår. Minskningen
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte SK Trailer AB 0 kr och redovisade ett resultat på -6 270 kr. Soliditeten var 76,6 procent, över branschens median (median 48,5 procent). Kassalikviditeten var 50589,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 139,8 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 76,6 procent | 48,5 procent | 21,3 procent till 78,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 50589,9 procent | 139,8 procent | 57,4 procent till 374,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -2,0 procent | 7,1 procent | -11,2 procent till 35,0 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | 0,0 procent | -15,4 procent till 14,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 0 kr | 1 751 000 kr | 908 000 kr till 3 171 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 7 000 kr | 431 000 kr | 232 000 kr till 586 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 119 av 140 aktiebolag inom detaljhandel med husvagnar, husbilar, släpfordon och påhängsvagnar.
- Plats 156 av 167 aktiebolag med säte i Uppvidinge.
- Plats 3 680 av 4 245 aktiebolag i Kronobergs län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 43,5 procent | 4,8 procent | 31,8 procent | 344,9 procent | - |
| Vinstmarginal | 28,6 procent | -28,2 procent | 7,0 procent | 307,0 procent | - |
| Soliditet | 7,9 procent | 4,4 procent | 6,3 procent | 76,0 procent | 76,6 procent |
| Kassalikviditet | 215,8 procent | 168,6 procent | 185,4 procent | 45203,0 procent | 50589,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 41,0 procent | -50,9 procent | 27,5 procent | 76,4 procent | -2,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -38,4 procent | 71,4 procent | -56,0 procent | -100,0 procent |
| Omsättning per anställd | 681 000 kr | 419 000 kr | 718 000 kr | 316 000 kr | 0 kr |
| Personalkostnad per anställd | 38 000 kr | 7 000 kr | 7 000 kr | 7 000 kr | 7 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Torskmarkavägen 2537365 Hasslö
Verksamhetsbeskrivning
Bedriva import av olika typer av tillbehör till bilar och andra fordon samt därmed förenlig verksamhet. Bedriva import och trading av stålprodukter samt teknisk konsultverksamhet med inriktning på försäljning Handel med värdepapper. Import av tillbehör till gjuterier, samt därmed förenlig verksamhet. Handel med olika typer av stålprodukter och legeringsämne till gjuterier, samt därmed förenlig verksamhet
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 680 566 kr | 418 686 kr | 718 250 kr | 315 518 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 11 100 kr | 0 kr | 123 000 kr | 1 104 494 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 153 228 kr | 187 704 kr | 284 826 kr | 184 458 kr | 146 256 kr |
| Personalkostnader | 38 483 kr | 6 522 kr | 6 688 kr | 7 164 kr | 7 140 kr |
| Avskrivningar | 204 143 kr | 204 143 kr | 203 444 kr | 130 941 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 295 812 kr | 20 317 kr | 227 975 kr | 1 089 849 kr | -153 396 kr |
| Ränteintäkter | 2 367 kr | 19 kr | 378 kr | 121 kr | 636 kr |
| Räntekostnader | 103 521 kr | 138 135 kr | 178 828 kr | 119 686 kr | 10 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 194 659 kr | -117 799 kr | 49 525 kr | 970 284 kr | -152 770 kr |
| Bokslutsdispositioner | -51 293 kr | 51 293 kr | 0 kr | -239 049 kr | 146 500 kr |
| Skatt | 31 697 kr | 0 kr | - | 147 732 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 111 669 kr | -66 506 kr | 49 525 kr | 583 503 kr | -6 270 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 791 634 kr | 2 587 491 kr | 2 384 047 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 791 634 kr | 2 587 491 kr | 2 384 047 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 673 737 kr | 409 066 kr | 462 056 kr | 1 004 863 kr | 399 660 kr |
| Kortfristiga fordringar | 226 548 kr | 186 431 kr | 156 746 kr | 88 753 kr | 93 440 kr |
| Kassa och bank | 447 189 kr | 222 635 kr | 305 310 kr | 916 110 kr | 306 220 kr |
| Summa tillgångar | 3 465 371 kr | 2 996 557 kr | 2 846 103 kr | 1 004 863 kr | 399 660 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 272 069 kr | 130 563 kr | 180 088 kr | 763 591 kr | 306 321 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 110 400 kr | 147 069 kr | 80 563 kr | 130 088 kr | 262 591 kr |
| Årets resultat | 111 669 kr | -66 506 kr | 49 525 kr | 583 503 kr | -6 270 kr |
| Obeskattade reserver | 51 293 kr | 0 kr | - | 239 049 kr | 92 549 kr |
| Kortfristiga skulder | 312 202 kr | 242 682 kr | 249 199 kr | 2 223 kr | 790 kr |
| Leverantörsskulder | 2 499 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatteskulder | 14 207 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 89 000 kr | 36 186 kr | 42 703 kr | 2 223 kr | 790 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 465 371 kr | 2 996 557 kr | 2 846 103 kr | 1 004 863 kr | 399 660 kr |
Företrädare
- Stefan K
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har SK Trailer AB för organisationsnummer?
SK Trailer AB har organisationsnummer 559047-5041 (5590475041).
Var ligger SK Trailer AB?
SK Trailer AB har sin registrerade adress Torskmarkavägen 25, 37365 Hasslö.
Vilken bransch är SK Trailer AB verksamt i?
SK Trailer AB är registrerat i branschen detaljhandel med husvagnar, husbilar, släpfordon och påhängsvagnar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter SK Trailer AB?
SK Trailer AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har SK Trailer AB?
SK Trailer AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppvidinge
- Län
- Kronobergs län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-01-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.