Kalle Wallin Entreprenad AB
Kalle Wallin Entreprenad AB har organisationsnummer 559047-5488 (5590475488)
Aktiebolag • Org.nr: 559047-5488
Om företaget
Kalle Wallin Entreprenad AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Björklinge. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som reparation och underhåll av maskiner enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 33120). Sidoverksamheter inkluderar mark- och grundarbeten, reguljär vägtransport, passagerartrafik och fastighetsrelaterad stödverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 5 procent till 3 097 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 942 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Kalle Wallin Entreprenad AB 3 097 000 kr och redovisade ett resultat på 110 880 kr. Rörelsemarginalen var 2,5 procent, under branschens median (median 9,9 procent). Soliditeten var 50,1 procent, under branschens median (median 53,5 procent). Kassalikviditeten var 403,2 procent, över branschens median (median 236,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,5 procent | 9,9 procent | 1,9 procent till 22,2 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 2,5 procent | 9,8 procent | 1,6 procent till 22,3 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 50,1 procent | 53,5 procent | 34,6 procent till 73,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 403,2 procent | 236,0 procent | 134,4 procent till 420,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 10,5 procent | 21,6 procent | 1,8 procent till 47,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 5,3 procent | 0,8 procent | -17,4 procent till 23,3 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 3 097 000 kr | 1 344 000 kr | 877 000 kr till 2 100 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 007 000 kr | 569 000 kr | 362 000 kr till 721 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 349 av 1 435 aktiebolag inom reparation och underhåll av maskiner.
- Plats 5 av 11 aktiebolag inom reparation och underhåll av maskiner med säte i Uppsala.
- Plats 988 av 7 174 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 1 723 av 11 392 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 56 338 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,0 procent | 18,7 procent | 2,4 procent | -1,1 procent | 2,5 procent |
| Vinstmarginal | 15,8 procent | 18,7 procent | 2,4 procent | -1,1 procent | 2,5 procent |
| Soliditet | 42,6 procent | 42,4 procent | 48,6 procent | 44,9 procent | 50,1 procent |
| Kassalikviditet | 302,3 procent | 311,5 procent | 399,0 procent | 413,7 procent | 403,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 36,0 procent | 32,0 procent | 6,6 procent | 6,8 procent | 10,5 procent |
| Omsättningstillväxt | 33,5 procent | 17,9 procent | -24,3 procent | -5,2 procent | 5,3 procent |
| Omsättning per anställd | 3 477 000 kr | 4 098 000 kr | 3 103 000 kr | 2 942 000 kr | 3 097 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 558 000 kr | 746 000 kr | 795 000 kr | 870 000 kr | 1 007 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skuttunge Rosendal 35374371 Björklinge
Verksamhetsbeskrivning
Servicearbeten och underhåll på entreprenadmaskiner/jordbruks, lantbruksmaskiner, lastvagnar, buss samt personbilar. Fordonsförare samt utbildning på dessa maskiner. Fastighetsservice och ombyggnationer. Anläggningsarbeten inom byggsektorn.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 032 682 kr | 2 604 083 kr | 3 477 417 kr | 4 097 621 kr | 3 103 401 kr | 2 941 891 kr | 3 096 936 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 83 672 kr | 41 949 kr | 53 682 kr | 29 911 kr | 21 286 kr | 137 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 678 775 kr | 987 695 kr | 1 563 649 kr | 1 661 928 kr | 1 327 419 kr | 1 253 746 kr | 1 171 410 kr |
| Övriga externa kostnader | 407 943 kr | 495 671 kr | 617 431 kr | 610 784 kr | 535 802 kr | 492 732 kr | 503 715 kr |
| Personalkostnader | 671 038 kr | 604 293 kr | 558 010 kr | 746 283 kr | 795 084 kr | 870 478 kr | 1 007 271 kr |
| Avskrivningar | 125 155 kr | 146 701 kr | 235 030 kr | 309 540 kr | 381 412 kr | 356 616 kr | 338 603 kr |
| Rörelseresultat | 233 443 kr | 401 223 kr | 556 516 kr | 767 553 kr | 74 011 kr | -31 544 kr | 75 937 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 45 kr | 108 kr | 137 kr | 218 kr |
| Räntekostnader | -1 248 kr | 5 709 kr | 5 414 kr | 1 697 kr | 459 kr | 145 kr | 19 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 234 691 kr | 395 514 kr | 551 102 kr | 765 901 kr | 73 660 kr | -31 552 kr | 76 136 kr |
| Bokslutsdispositioner | -130 000 kr | -223 522 kr | -207 236 kr | -323 806 kr | 26 336 kr | 119 665 kr | 69 069 kr |
| Skatt | 26 129 kr | 37 571 kr | 73 951 kr | 89 066 kr | 21 714 kr | 23 599 kr | 34 325 kr |
| Årets resultat | 78 562 kr | 134 421 kr | 269 915 kr | 353 029 kr | 78 282 kr | 64 514 kr | 110 880 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 807 250 kr | 1 366 349 kr | 1 361 055 kr | 1 959 728 kr | 1 662 409 kr | 1 330 793 kr | 1 307 190 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 807 250 kr | 1 366 349 kr | 1 361 055 kr | 1 959 728 kr | 1 662 409 kr | 1 330 793 kr | 1 027 190 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | - | 280 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 272 528 kr | 359 810 kr | 397 265 kr | 638 478 kr | 769 674 kr | 776 271 kr | 800 645 kr |
| Varulager | 67 900 kr | 20 855 kr | 41 225 kr | 94 284 kr | 174 018 kr | 29 585 kr | 238 281 kr |
| Kortfristiga fordringar | 78 373 kr | 143 659 kr | 191 254 kr | 224 229 kr | 140 998 kr | 119 464 kr | 67 420 kr |
| Kassa och bank | 126 255 kr | 195 296 kr | 164 786 kr | 319 965 kr | 454 658 kr | 627 222 kr | 494 944 kr |
| Summa tillgångar | 1 079 778 kr | 1 726 159 kr | 1 758 320 kr | 2 598 206 kr | 2 432 083 kr | 2 107 064 kr | 2 107 835 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 345 364 kr | 479 786 kr | 749 701 kr | 1 102 730 kr | 1 181 012 kr | 945 526 kr | 1 056 405 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 216 802 kr | 295 365 kr | 429 786 kr | 699 701 kr | 1 052 730 kr | 831 012 kr | 895 525 kr |
| Årets resultat | 78 562 kr | 134 421 kr | 269 915 kr | 353 029 kr | 78 282 kr | 64 514 kr | 110 880 kr |
| Obeskattade reserver | 352 474 kr | 575 996 kr | 783 232 kr | 1 107 038 kr | 1 080 702 kr | 961 037 kr | 891 968 kr |
| Kortfristiga skulder | 73 313 kr | 233 191 kr | 117 795 kr | 174 706 kr | 149 291 kr | 180 501 kr | 139 462 kr |
| Leverantörsskulder | 1 487 kr | 35 444 kr | 27 574 kr | 31 165 kr | 42 135 kr | 58 946 kr | 35 800 kr |
| Skatteskulder | 9 294 kr | 4 768 kr | 42 399 kr | 89 017 kr | 1 217 kr | 13 461 kr | -23 867 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 26 731 kr | 21 579 kr | 23 422 kr | 30 124 kr | 73 539 kr | 90 095 kr | 109 529 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 079 778 kr | 1 726 159 kr | 1 758 320 kr | 2 598 206 kr | 2 432 083 kr | 2 107 064 kr | 2 107 835 kr |
Företrädare
- Karl-Oskar W
Undertecknad i Uppsala 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Kalle Wallin Entreprenad AB för organisationsnummer?
Kalle Wallin Entreprenad AB har organisationsnummer 559047-5488 (5590475488).
Var ligger Kalle Wallin Entreprenad AB?
Kalle Wallin Entreprenad AB har sin registrerade adress Skuttunge Rosendal 353, 74371 Björklinge.
Vilken bransch är Kalle Wallin Entreprenad AB verksamt i?
Kalle Wallin Entreprenad AB är registrerat i branschen reparation och underhåll av maskiner enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Kalle Wallin Entreprenad AB?
Kalle Wallin Entreprenad AB hade en nettoomsättning på 3 097 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Kalle Wallin Entreprenad AB?
Kalle Wallin Entreprenad AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-01-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.