Find it online Sweden AB
Find it online Sweden AB har organisationsnummer 559048-8176 (5590488176)
Aktiebolag • Org.nr: 559048-8176
Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortimentMockfjärd
Om företaget
Find it online Sweden AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mockfjärd. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47123). Sidoverksamheter inkluderar detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar och detaljhandel med små sällskapsdjur.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 52 procent till 2 778 000 kr räkenskapsåret 2025 (5 773 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Find it online Sweden AB 2 778 000 kr och redovisade ett resultat på -1 100 121 kr. Rörelsemarginalen var -39,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,8 procent). Soliditeten var 23,8 procent, under branschens median (median 54,5 procent). Kassalikviditeten var 30,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 165,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -39,6 procent | 3,8 procent | -6,4 procent till 14,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -39,6 procent | 3,4 procent | -6,7 procent till 14,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 23,8 procent | 54,5 procent | 20,0 procent till 86,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 30,9 procent | 165,4 procent | 63,4 procent till 439,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -341,2 procent | -1,2 procent | -52,7 procent till 32,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -51,9 procent | -3,5 procent | -41,5 procent till 38,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 2 778 000 kr | 1 176 000 kr | 416 000 kr till 2 788 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 6 000 kr | 276 000 kr | 78 000 kr till 513 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 337 av 2 605 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment.
- Plats 68 av 300 aktiebolag med säte i Gagnef.
- Plats 1 883 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 62 292 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,8 procent | 2,0 procent | -2,4 procent | -4,4 procent | -39,6 procent |
| Vinstmarginal | 1,4 procent | 0,8 procent | -4,3 procent | -6,6 procent | -39,6 procent |
| Soliditet | 1,9 procent | 13,5 procent | 10,5 procent | 10,5 procent | 23,8 procent |
| Kassalikviditet | 5,5 procent | 8,5 procent | 6,0 procent | 26,8 procent | 30,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 45,0 procent | 2,8 procent | -35,8 procent | -89,9 procent | -341,2 procent |
| Omsättningstillväxt | 84,0 procent | 43,3 procent | 23,5 procent | - | -51,9 procent |
| Omsättning per anställd | 3 991 000 kr | 5 718 000 kr | - | 5 773 000 kr | 2 778 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 379 000 kr | 405 000 kr | - | 246 000 kr | 6 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Nordanbyvägen 29c/o C/o Equeen
78543 Mockfjärd
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Nordanbyvägen 29 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Handel med ridsportutrustning
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 169 265 kr | 3 991 081 kr | 5 718 020 kr | 7 061 485 kr | 5 772 555 kr | 2 777 511 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 4 868 kr | 167 238 kr | -61 417 kr | -94 302 kr | 112 605 kr | 13 490 kr |
| Övriga externa kostnader | 818 400 kr | 1 103 773 kr | 1 420 773 kr | 1 455 382 kr | 1 548 889 kr | 828 275 kr |
| Personalkostnader | 147 794 kr | 379 238 kr | 405 212 kr | 529 584 kr | 245 619 kr | 6 043 kr |
| Avskrivningar | 53 377 kr | 63 593 kr | 74 006 kr | 94 103 kr | 94 103 kr | 236 002 kr |
| Rörelseresultat | 99 954 kr | 110 729 kr | 114 096 kr | -171 583 kr | -254 284 kr | -1 100 293 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 53 kr | 589 kr | 234 kr |
| Räntekostnader | 37 251 kr | 54 386 kr | 66 960 kr | 135 408 kr | 125 983 kr | 62 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 62 703 kr | 56 343 kr | 47 136 kr | -306 938 kr | -379 678 kr | -1 100 121 kr |
| Bokslutsdispositioner | -20 000 kr | 0 kr | -10 000 kr | 30 000 kr | - | - |
| Skatt | 14 911 kr | 12 814 kr | 8 147 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 27 792 kr | 43 529 kr | 28 989 kr | -276 938 kr | -379 678 kr | -1 100 121 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 556 550 kr | 523 461 kr | 724 505 kr | 630 402 kr | 442 196 kr | 206 194 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 196 550 kr | 207 961 kr | 444 505 kr | 385 402 kr | 267 196 kr | 66 194 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 263 772 kr | 4 668 467 kr | 7 085 318 kr | 6 753 002 kr | 3 588 926 kr | 1 151 170 kr |
| Varulager | 4 160 399 kr | 4 465 977 kr | 6 780 609 kr | 6 521 542 kr | 2 622 008 kr | 831 250 kr |
| Kortfristiga fordringar | 21 731 kr | 141 085 kr | 143 036 kr | 199 388 kr | 47 646 kr | 26 699 kr |
| Kassa och bank | 81 642 kr | 61 405 kr | 161 673 kr | 32 072 kr | 919 272 kr | 293 221 kr |
| Summa tillgångar | 4 820 322 kr | 5 191 928 kr | 7 809 823 kr | 7 383 404 kr | 4 031 122 kr | 1 357 364 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 53 106 kr | 96 636 kr | 1 050 624 kr | 773 686 kr | 422 520 kr | 322 399 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -24 686 kr | 3 107 kr | 971 635 kr | 1 000 624 kr | 752 198 kr | 1 372 520 kr |
| Årets resultat | 27 792 kr | 43 529 kr | 28 989 kr | -276 938 kr | -379 678 kr | -1 100 121 kr |
| Obeskattade reserver | 20 000 kr | 20 000 kr | 30 000 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 3 116 106 kr | 3 703 754 kr | 3 579 199 kr | 3 876 473 kr | 3 608 602 kr | 1 034 965 kr |
| Leverantörsskulder | 281 350 kr | 189 511 kr | 488 780 kr | 502 600 kr | 288 796 kr | 79 765 kr |
| Skatteskulder | 14 911 kr | 27 725 kr | 6 089 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 819 845 kr | 3 321 644 kr | 2 635 386 kr | 2 767 368 kr | 3 235 660 kr | 890 039 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 820 322 kr | 5 191 928 kr | 7 809 823 kr | 7 383 404 kr | 4 031 122 kr | 1 357 364 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Gagnef bedriver sedan början av 2019 handel med häst- och ridsportprodukter i butik, på mässor och via webshop.
Försäljningen uppgår till 2778 tkr vilket är en minskning med ca 52% mot föregående år. Verksamheten har varit utsatt till försäljning, men istället har butiken nedlagts i slutet av 2025 och bolagets försäljning sker därefter via webshopen. En extra nedskrivning av varulager och inventarier har skett i samband med butiksnedläggningen. För täckande av årets underskott har ett villkorat aktieägartillskott erhållits med 1000 tkr.
Bolaget har köpt in aktier i ett fåmansföretag från ägaren som efter det lösts in genom nedsättning av aktiekapitalet med en betydande vinst.
Ej återbetalda villkorade aktieägartillskott uppgår per balansdagen till 3 500 000 kr (2 500 000 kr).
Företrädare
- Ingemar E (styrelseledamot)
- Therese E (styrelseledamot)
- Sara E (styrelseledamot)
- Britt Marie E (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Find it online Sweden AB för organisationsnummer?
Find it online Sweden AB har organisationsnummer 559048-8176 (5590488176).
Var ligger Find it online Sweden AB?
Find it online Sweden AB har sin registrerade adress Nordanbyvägen 29, 78543 Mockfjärd.
Vilken bransch är Find it online Sweden AB verksamt i?
Find it online Sweden AB är registrerat i branschen detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Find it online Sweden AB?
Find it online Sweden AB hade en nettoomsättning på 2 778 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Find it online Sweden AB?
Find it online Sweden AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Gagnef
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-01-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.