Mathias Widlund Bygg AB
Mathias Widlund Bygg AB har organisationsnummer 559049-3424 (5590493424)
Aktiebolag • Org.nr: 559049-3424
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikEnskede
Om företaget
Mathias Widlund Bygg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enskede. Verksamheten startade 2016. Enligt Statistiska centralbyrån är företaget för närvarande inte aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2023.
Omsättningen minskade 52 procent till 86 497 kr räkenskapsåret 2023 (180 301 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då inga större uppdrag startat under verksamhetsåret
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2023 omsatte Mathias Widlund Bygg AB 86 497 kr och redovisade ett resultat på -539 494 kr. Soliditeten var -234,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 60,7 procent). Kassalikviditeten var 25,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 304,4 procent).
| Nyckeltal 2023 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | -234,6 procent | 60,7 procent | 40,6 procent till 81,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 25,7 procent | 304,4 procent | 173,6 procent till 623,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -52,0 procent | -1,0 procent | -29,1 procent till 23,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 86 000 kr | 1 262 000 kr | 717 000 kr till 1 794 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 106 000 kr | 649 000 kr | 329 000 kr till 867 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 43,4 procent | 10,8 procent | -211,6 procent | - |
| Vinstmarginal | 58,8 procent | 10,5 procent | -213,0 procent | - |
| Soliditet | -27,8 procent | -4,0 procent | 8,6 procent | -234,6 procent |
| Kassalikviditet | 71,7 procent | 86,2 procent | 104,0 procent | 25,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | - | 122,3 procent | - |
| Omsättningstillväxt | - | 27,0 procent | -75,0 procent | -52,0 procent |
| Omsättning per anställd | 568 000 kr | 721 000 kr | 180 000 kr | 86 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 253 000 kr | 346 000 kr | 236 000 kr | 106 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mölnbackavägen 5c/o M&M Ekonomi AB
12242 Enskede
Bolag på samma adress
29 andra bolag har Mölnbackavägen 5 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva byggverksamhet samt projektering, samordning och konsultation inom bygg, fastighet, snickeri, måleri, VVS, el, plattsättning, mark- och anläggningsarbete, inredning samt därmed förenlig verksamhet. Vidare ska bolaget bedriva försäljning av snickeri-, måleri-, VVS, el-, mark och anläggningsarbeten.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 567 761 kr | 720 798 kr | 180 301 kr | 86 497 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 33 750 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 3 301 kr | 20 172 kr | 10 624 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 51 779 kr | 300 933 kr | 315 537 kr | 517 026 kr |
| Personalkostnader | 253 055 kr | 346 129 kr | 235 716 kr | 106 305 kr |
| Avskrivningar | 13 000 kr | 9 750 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 246 626 kr | 77 564 kr | -381 576 kr | -536 834 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 653 kr |
| Räntekostnader | 222 kr | 1 753 kr | 2 481 kr | 3 313 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 333 904 kr | 75 811 kr | -384 057 kr | -539 494 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | 446 000 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 333 904 kr | 75 811 kr | 61 943 kr | -539 494 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 26 000 kr | 29 045 kr | 29 045 kr | 29 045 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 26 000 kr | 0 kr | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | 29 045 kr | 29 045 kr | 29 045 kr |
| Omsättningstillgångar | 286 883 kr | 252 454 kr | 558 858 kr | 179 351 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 970 kr | 227 417 kr | 558 549 kr | 89 070 kr |
| Kassa och bank | 283 913 kr | 25 037 kr | 309 kr | 90 281 kr |
| Summa tillgångar | 312 883 kr | 281 499 kr | 587 903 kr | 208 396 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | -87 119 kr | -11 308 kr | 50 635 kr | -488 859 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -471 023 kr | -137 119 kr | -61 308 kr | 635 kr |
| Årets resultat | 333 904 kr | 75 811 kr | 61 943 kr | -539 494 kr |
| Kortfristiga skulder | 400 002 kr | 292 807 kr | 537 268 kr | 697 255 kr |
| Leverantörsskulder | 279 kr | 4 176 kr | 0 kr | 4 999 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 385 523 kr | 274 431 kr | 406 970 kr | 69 708 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 312 883 kr | 281 499 kr | 587 903 kr | 208 396 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm bedriver byggverksamhet samt projektering, samordning och konsultation inom bygg, fastighet, snickeri, måleri, VVS, el, plattsättning, mark-och anläggningsarbete samt inredning.
Styrelsen är medveten om bestämmelserna i aktiebolagslagen 25:13 ang.skyldighet att upprätta kontrollbalansräkning. Någon kontrollbalansräkning har dock inte upprättats.
Företrädare
- Mathias W
Undertecknad i Stockholm 2024-10-29.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mathias Widlund Bygg AB för organisationsnummer?
Mathias Widlund Bygg AB har organisationsnummer 559049-3424 (5590493424).
Var ligger Mathias Widlund Bygg AB?
Mathias Widlund Bygg AB har sin registrerade adress Mölnbackavägen 5, 12242 Enskede.
Vilken bransch är Mathias Widlund Bygg AB verksamt i?
Mathias Widlund Bygg AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mathias Widlund Bygg AB?
Mathias Widlund Bygg AB hade en nettoomsättning på 86 497 kr räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Mathias Widlund Bygg AB?
Mathias Widlund Bygg AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-01-30
- Status
- Ej verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.