MZ Fitness Consulting AB
MZ Fitness Consulting AB har organisationsnummer 559049-5395 (5590495395)
Aktiebolag • Org.nr: 559049-5395
Om företaget
MZ Fitness Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Landvetter. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som sport- och fritidsutbildning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85510). Företaget bedriver även verksamhet inom annan övrig utbildning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 66 procent till 1 284 514 kr räkenskapsåret 2025 (775 214 kr föregående år).
Omsättningen har ökat med 66 % jämfört med 2024. Den ökade försäljningen har framför allt skett genom ökat fokus på onlineverksamhet och digital onlinecoachning. Fysiska möten för tjänster som personlig träning och kostrådgivning är kvar som en del av verksamheten. Målet för nästa år är att vidareutveckla koncentrationen av digitala onlinelösningar, som utöver onlinecoachning kommer fokuseras på digitala föreläsningar, kurser och utbildningar för motionärer, idrottare samt coaching. Detta som åtgärd för en kostnadseffektiv verksamhet.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte MZ Fitness Consulting AB 1 284 514 kr och redovisade ett resultat på 76 045 kr. Rörelsemarginalen var 6,3 procent, under branschens median (median 7,0 procent). Soliditeten var -79,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 64,4 procent). Kassalikviditeten var 55,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 298,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,3 procent | 7,0 procent | -1,8 procent till 23,6 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 5,9 procent | 6,9 procent | -1,9 procent till 23,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | -79,4 procent | 64,4 procent | 36,8 procent till 84,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 55,7 procent | 298,2 procent | 147,0 procent till 628,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 65,7 procent | -0,8 procent | -24,9 procent till 19,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 285 000 kr | 638 000 kr | 273 000 kr till 1 070 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 235 000 kr | 308 000 kr | 97 000 kr till 516 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 342 av 2 081 aktiebolag inom sport- och fritidsutbildning.
- Plats 4 av 13 aktiebolag inom sport- och fritidsutbildning med säte i Härryda.
- Plats 475 av 1 256 aktiebolag med säte i Härryda.
- Plats 20 648 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 124 089 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,1 procent | -0,7 procent | -7,6 procent | -13,0 procent | 6,3 procent |
| Vinstmarginal | 13,1 procent | -0,8 procent | -7,1 procent | -12,8 procent | 5,9 procent |
| Soliditet | 34,3 procent | 18,9 procent | -23,1 procent | -195,6 procent | -79,4 procent |
| Kassalikviditet | 152,3 procent | 123,3 procent | 81,2 procent | 35,4 procent | 55,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 161,5 procent | -23,0 procent | - | - | - |
| Omsättningstillväxt | 4,4 procent | 35,2 procent | -0,7 procent | -41,4 procent | 65,7 procent |
| Omsättning per anställd | 493 000 kr | 667 000 kr | 1 323 000 kr | 775 000 kr | 1 285 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 251 000 kr | 300 000 kr | 540 000 kr | 374 000 kr | 235 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Agntjärnsvägen 35c/o Mathias Zachau
43835 Landvetter
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Agntjärnsvägen 35 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Tillhandahåller tjänster och digitala informationsprodukter inom personlig träning, kostrådgivning och mental coaching för bland annat styrkesporter, kampsport, fitness och bodybuilding, erbjuder föreläsningar och producerar artiklar till tidningar, hemsidor, nyhetsbrev och reklam för företag inom hälsa-, fitness- och friskvård. Med tillhörande förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 943 945 kr | 985 538 kr | 1 332 730 kr | 1 323 037 kr | 775 214 kr | 1 284 514 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 202 656 kr | 237 543 kr | 199 349 kr | 249 158 kr | 120 718 kr | 6 059 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 116 756 kr | 499 483 kr | 353 205 kr | 832 644 kr |
| Övriga externa kostnader | 686 909 kr | 591 170 kr | 823 645 kr | 633 316 kr | 269 336 kr | 141 632 kr |
| Personalkostnader | 528 920 kr | 502 547 kr | 600 946 kr | 539 760 kr | 373 832 kr | 234 976 kr |
| Rörelseresultat | -69 228 kr | 129 364 kr | -9 268 kr | -100 364 kr | -100 441 kr | 81 321 kr |
| Ränteintäkter | 60 kr | 0 kr | 72 kr | 6 127 kr | 896 kr | 101 kr |
| Räntekostnader | - | - | 456 kr | 0 kr | -65 kr | 5 377 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -69 168 kr | 129 364 kr | -9 652 kr | -94 237 kr | -99 480 kr | 76 045 kr |
| Skatt | - | 20 014 kr | 3 026 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | -69 168 kr | 109 350 kr | -12 678 kr | -94 237 kr | -99 480 kr | 76 045 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 50 132 kr | 197 172 kr | 291 427 kr | 169 858 kr | 70 921 kr | 78 856 kr |
| Kortfristiga fordringar | 35 046 kr | 87 696 kr | 231 951 kr | 70 845 kr | 29 557 kr | 11 461 kr |
| Kassa och bank | 15 086 kr | 109 476 kr | 59 476 kr | 99 013 kr | 41 364 kr | 67 395 kr |
| Summa tillgångar | 50 132 kr | 197 172 kr | 291 426 kr | 169 858 kr | 70 921 kr | 78 856 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | -41 648 kr | 67 702 kr | 55 024 kr | -39 213 kr | -138 693 kr | -62 648 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -22 480 kr | -91 648 kr | 17 702 kr | 5 024 kr | -89 213 kr | -188 693 kr |
| Årets resultat | -69 168 kr | 109 350 kr | -12 678 kr | -94 237 kr | -99 480 kr | 76 045 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 91 780 kr | 129 470 kr | 236 402 kr | 209 071 kr | 200 614 kr | 141 504 kr |
| Leverantörsskulder | 13 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatteskulder | - | 23 463 kr | 26 489 kr | 3 026 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 78 780 kr | 46 096 kr | 204 913 kr | 206 045 kr | 200 614 kr | 132 504 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 50 132 kr | 197 172 kr | 291 426 kr | 169 858 kr | 70 921 kr | 78 856 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget säljer tjänster och produkter inom personlig träning, kostrådgivning, sport- och idrottscoachning. Den viktigaste tjänsten är personlig träning i kombination med kostrådgivning inom kraftsporter som styrkelyft, tyngdlyftning, fitnessträning, och rehabiliteringsträning. Företaget har sitt säte i Västra Götalands län, Göteborgs kommun.
Bolaget har gått med vinst under 2025 och därmed hämtat upp en del av det förbrukade kapitalet. Dock är det egna kapitalet forfarande förbrukat. Det har vid extra bolagsstämma där kontrollbalansräkning presenterats, beslutats att bolaget ska bedrivas vidare då det bedöms att förutsättningarna för detta finns och bedömningen är att bolaget kommer att fortsätta gå med vinst. Det egna kapitalet beräknas återställas under 2026.
Företrädare
- Mathias Z
Undertecknad i Landvetter 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MZ Fitness Consulting AB för organisationsnummer?
MZ Fitness Consulting AB har organisationsnummer 559049-5395 (5590495395).
Var ligger MZ Fitness Consulting AB?
MZ Fitness Consulting AB har sin registrerade adress Agntjärnsvägen 35, 43835 Landvetter.
Vilken bransch är MZ Fitness Consulting AB verksamt i?
MZ Fitness Consulting AB är registrerat i branschen sport- och fritidsutbildning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MZ Fitness Consulting AB?
MZ Fitness Consulting AB hade en nettoomsättning på 1 284 514 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har MZ Fitness Consulting AB?
MZ Fitness Consulting AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Härryda
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-02-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.