Union of Hearts AB
Union of Hearts AB har organisationsnummer 559050-0293 (5590500293)
Aktiebolag • Org.nr: 559050-0293
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderOnsala
Om företaget
Union of Hearts AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Onsala. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201). Sidoverksamheter inkluderar annan övrig utbildning och konsultverksamhet avseende företags organisation. På Google Maps är verksamheten listad som alternative medicine practitioner.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 32 procent till 35 457 kr räkenskapsåret 2025 (51 826 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Union of Hearts AB 35 457 kr och redovisade ett resultat på -4 200 kr. Soliditeten var 45,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 12,4 procent). Kassalikviditeten var 135,4 procent, över branschens median (median 105,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 45,3 procent | 12,4 procent | 2,8 procent till 43,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 135,4 procent | 105,7 procent | 26,7 procent till 341,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -1,4 procent | 2,3 procent | -3,7 procent till 20,2 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 6 152 av 7 337 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 41 av 56 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Kungsbacka.
- Plats 2 743 av 3 465 aktiebolag med säte i Kungsbacka.
- Plats 8 310 av 10 427 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 265 266 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 32,2 procent | 13,8 procent | 35,5 procent | - | - |
| Vinstmarginal | 32,2 procent | 13,8 procent | 35,9 procent | - | - |
| Soliditet | 34,1 procent | 44,7 procent | 47,7 procent | 44,6 procent | 45,3 procent |
| Kassalikviditet | 129,5 procent | 161,6 procent | 120,6 procent | 121,6 procent | 135,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 61,5 procent | 27,2 procent | 14,7 procent | -15,1 procent | -1,4 procent |
| Omsättningstillväxt | -6,6 procent | 4,9 procent | -69,0 procent | -71,8 procent | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Finnagården 7343933 Onsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet i form av andlig och personlig utveckling, uthyrning av bostäder samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 606 021 kr | 566 071 kr | 593 593 kr | 184 106 kr | 51 826 kr | 35 457 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 8 000 kr | 0 kr | 39 500 kr | 11 640 kr | 15 400 kr | 31 300 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 304 616 kr | 282 406 kr | 418 051 kr | 100 761 kr | 24 867 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 110 809 kr | 33 021 kr | 103 558 kr | 26 690 kr | 41 957 kr | 20 517 kr |
| Personalkostnader | - | 4 320 kr | 0 kr | - | - | - |
| Avskrivningar | 74 245 kr | 74 245 kr | 37 845 kr | 3 400 kr | 40 800 kr | 40 800 kr |
| Rörelseresultat | 177 251 kr | 182 518 kr | 81 750 kr | 65 277 kr | -47 910 kr | -4 898 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 1 591 kr | 1 953 kr | 698 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 56 kr | 129 kr | 733 kr | 164 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 177 251 kr | 182 462 kr | 81 621 kr | 66 135 kr | -46 121 kr | -4 200 kr |
| Skatt | 37 931 kr | 37 597 kr | 0 kr | 14 230 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 139 320 kr | 144 865 kr | 81 621 kr | 51 905 kr | -46 121 kr | -4 200 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 112 090 kr | 37 845 kr | 0 kr | 200 600 kr | 159 800 kr | 119 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 112 090 kr | 37 845 kr | 0 kr | 200 600 kr | 159 800 kr | 119 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 472 926 kr | 653 479 kr | 672 366 kr | 538 785 kr | 525 991 kr | 547 352 kr |
| Varulager | 52 900 kr | 63 339 kr | 71 450 kr | 71 832 kr | 64 320 kr | 53 982 kr |
| Kortfristiga fordringar | 9 kr | 10 045 kr | 808 kr | 66 918 kr | 28 281 kr | 23 111 kr |
| Kassa och bank | 420 017 kr | 580 095 kr | 600 108 kr | 400 035 kr | 433 390 kr | 470 259 kr |
| Summa tillgångar | 585 016 kr | 691 324 kr | 672 366 kr | 739 385 kr | 685 791 kr | 666 352 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 90 766 kr | 235 632 kr | 300 412 kr | 352 318 kr | 306 197 kr | 301 997 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -98 554 kr | 40 767 kr | 185 631 kr | 250 413 kr | 302 318 kr | 256 197 kr |
| Årets resultat | 139 320 kr | 144 865 kr | 81 621 kr | 51 905 kr | -46 121 kr | -4 200 kr |
| Kortfristiga skulder | 494 250 kr | 455 692 kr | 371 954 kr | 387 067 kr | 379 594 kr | 364 355 kr |
| Leverantörsskulder | - | 11 448 kr | 19 703 kr | 5 821 kr | -787 kr | -787 kr |
| Skatteskulder | 26 999 kr | 46 918 kr | 45 472 kr | 0 kr | - | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 467 251 kr | 397 327 kr | 306 779 kr | 381 247 kr | 380 381 kr | 365 142 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 585 016 kr | 691 324 kr | 672 366 kr | 739 385 kr | 685 791 kr | 666 352 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget registrerades år 2016 och bedriver verksamhet i form av personlig utveckling, kursverksamhet samt fastighetsförvaltning.Bolaget har sitt säte i Kungsbacka kommun .
Företrädare
- Caroline Annika Louise B (styrelseledamot, verkställande direktör)
Undertecknad i Kungsbacka 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Union of Hearts AB för organisationsnummer?
Union of Hearts AB har organisationsnummer 559050-0293 (5590500293).
Var ligger Union of Hearts AB?
Union of Hearts AB har sin registrerade adress Finnagården 73, 43933 Onsala.
Vilken bransch är Union of Hearts AB verksamt i?
Union of Hearts AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Union of Hearts AB?
Union of Hearts AB hade en nettoomsättning på 35 457 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kungsbacka
- Län
- Hallands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-02-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.