Oldenstedt & Co AB
Oldenstedt & Co AB har organisationsnummer 559050-2984 (5590502984)
Aktiebolag • Org.nr: 559050-2984
Om företaget
Oldenstedt & Co AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som frisörer och barberare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96210). Sidoverksamheter inkluderar produktion av film, video och tv-program och arrangemang av kongresser och mässor.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 60 procent till 1 158 000 kr räkenskapsåret 2025 (726 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Oldenstedt & Co AB 1 158 000 kr och redovisade ett resultat på 32 198 kr. Rörelsemarginalen var 3,3 procent, under branschens median (median 5,1 procent). Soliditeten var 35,0 procent, under branschens median (median 52,3 procent). Kassalikviditeten var 107,0 procent, under branschens median (median 188,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,3 procent | 5,1 procent | 0,3 procent till 12,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 3,2 procent | 4,9 procent | 0,2 procent till 12,8 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 35,0 procent | 52,3 procent | 31,4 procent till 69,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 107,0 procent | 188,0 procent | 103,0 procent till 315,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 33,7 procent | 20,9 procent | 1,0 procent till 46,5 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 59,5 procent | 2,6 procent | -5,4 procent till 11,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 158 000 kr | 799 000 kr | 597 000 kr till 1 018 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 382 000 kr | 463 000 kr | 321 000 kr till 586 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 302 av 3 580 aktiebolag inom frisörer och barberare.
- Plats 215 av 558 aktiebolag inom frisörer och barberare med säte i Stockholm.
- Plats 24 479 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 43 863 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 132 954 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -5,1 procent | 1,7 procent | -6,6 procent | 2,5 procent | 3,3 procent |
| Vinstmarginal | -5,5 procent | 1,3 procent | -7,6 procent | 1,7 procent | 3,2 procent |
| Soliditet | 17,4 procent | 23,1 procent | 21,2 procent | 22,9 procent | 35,0 procent |
| Kassalikviditet | 208,9 procent | 309,7 procent | 113,8 procent | 96,1 procent | 107,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 1,4 procent | 12,5 procent | -120,3 procent | 19,4 procent | 33,7 procent |
| Omsättningstillväxt | 15,6 procent | -5,8 procent | -17,9 procent | -9,5 procent | 59,5 procent |
| Omsättning per anställd | 519 000 kr | 489 000 kr | 401 000 kr | 726 000 kr | 1 158 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 172 000 kr | 163 000 kr | 196 000 kr | 180 000 kr | 382 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Karlbergsvägen 9c/o Oldenstedt & CO
11327 Stockholm
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Karlbergsvägen 9 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska bedriva artistagentur, artistförmedling, hår, makeup och styling. Konsultation inom mode, reklam, modellverksamhet, försäljning av olika hår- och skönhetsprodukter, accessoarer samt inredning. Fotostudio, filmretuschering, reklamfilmsproduktion, anordning av event och konferenser samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 897 070 kr | 1 036 602 kr | 977 281 kr | 802 231 kr | 725 696 kr | 1 157 844 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 62 977 kr | 63 900 kr | 16 827 kr | 982 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 69 785 kr | 119 997 kr | 123 334 kr | 115 363 kr | 45 277 kr | 125 121 kr |
| Övriga externa kostnader | 581 032 kr | 583 298 kr | 511 887 kr | 326 695 kr | 458 391 kr | 588 278 kr |
| Personalkostnader | 186 222 kr | 344 809 kr | 325 450 kr | 391 102 kr | 180 356 kr | 382 488 kr |
| Avskrivningar | 112 962 kr | 105 272 kr | 6 115 kr | 23 383 kr | 23 383 kr | 23 383 kr |
| Rörelseresultat | 10 046 kr | -52 874 kr | 16 625 kr | -53 330 kr | 18 289 kr | 38 574 kr |
| Ränteintäkter | 120 kr | 0 kr | 61 kr | 10 kr | 77 kr | 2 kr |
| Räntekostnader | 5 148 kr | 4 525 kr | 3 603 kr | 8 137 kr | 6 031 kr | 1 758 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 5 018 kr | -57 399 kr | 13 083 kr | -61 457 kr | 12 335 kr | 36 818 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | 60 798 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatt | 2 722 kr | 2 511 kr | 4 047 kr | 0 kr | - | 4 620 kr |
| Årets resultat | 2 296 kr | 888 kr | 9 036 kr | -61 457 kr | 12 335 kr | 32 198 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 186 133 kr | 106 437 kr | 139 452 kr | 116 069 kr | 92 686 kr | 69 303 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 68 960 kr | 33 264 kr | 139 452 kr | 116 069 kr | 92 686 kr | 69 303 kr |
| Omsättningstillgångar | 206 298 kr | 258 576 kr | 174 973 kr | 124 472 kr | 184 787 kr | 203 801 kr |
| Varulager | 75 239 kr | 102 828 kr | 70 933 kr | 47 548 kr | 65 196 kr | 35 300 kr |
| Kortfristiga fordringar | 125 565 kr | 155 748 kr | 104 040 kr | 76 924 kr | 75 772 kr | 122 635 kr |
| Kassa och bank | 5 494 kr | 0 kr | - | - | 43 819 kr | 45 866 kr |
| Summa tillgångar | 392 431 kr | 365 013 kr | 314 425 kr | 240 541 kr | 277 473 kr | 273 104 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 62 620 kr | 63 508 kr | 72 544 kr | 51 087 kr | 63 423 kr | 95 621 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 10 324 kr | 12 620 kr | 13 508 kr | 62 544 kr | 1 087 kr | 13 423 kr |
| Årets resultat | 2 296 kr | 888 kr | 9 036 kr | -61 457 kr | 12 335 kr | 32 198 kr |
| Obeskattade reserver | 60 798 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 49 013 kr | 74 551 kr | 33 594 kr | 67 619 kr | 124 466 kr | 157 483 kr |
| Leverantörsskulder | 16 234 kr | 8 492 kr | 14 067 kr | 27 368 kr | 14 742 kr | 678 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | 120 kr | 0 kr | - | 9 127 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 10 137 kr | 26 059 kr | 19 407 kr | 40 251 kr | 39 224 kr | 61 236 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 392 431 kr | 365 013 kr | 314 425 kr | 240 541 kr | 277 473 kr | 273 104 kr |
Företrädare
- Maria O
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Oldenstedt & Co AB för organisationsnummer?
Oldenstedt & Co AB har organisationsnummer 559050-2984 (5590502984).
Var ligger Oldenstedt & Co AB?
Oldenstedt & Co AB har sin registrerade adress Karlbergsvägen 9, 11327 Stockholm.
Vilken bransch är Oldenstedt & Co AB verksamt i?
Oldenstedt & Co AB är registrerat i branschen frisörer och barberare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Oldenstedt & Co AB?
Oldenstedt & Co AB hade en nettoomsättning på 1 158 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Oldenstedt & Co AB?
Oldenstedt & Co AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-02-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.