JJR Fastighet PS 17-18 AB
JJR Fastighet PS 17-18 AB har organisationsnummer 559050-9831 (5590509831)
Aktiebolag • Org.nr: 559050-9831
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderFalkenberg
Om företaget
JJR Fastighet PS 17-18 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Falkenberg. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 39 procent till 514 000 kr räkenskapsåret 2025 (371 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte JJR Fastighet PS 17-18 AB 514 000 kr och redovisade ett resultat på -425 741 kr. Rörelsemarginalen var -36,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 32,8 procent). Soliditeten var 1,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 12,4 procent). Kassalikviditeten var 84,8 procent, under branschens median (median 105,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -36,9 procent | 32,8 procent | 11,8 procent till 47,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -82,9 procent | 9,6 procent | -8,2 procent till 27,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 1,6 procent | 12,4 procent | 2,8 procent till 43,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 84,8 procent | 105,8 procent | 26,7 procent till 341,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -320,6 procent | 2,3 procent | -3,7 procent till 20,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 38,5 procent | 3,8 procent | -3,2 procent till 9,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 127 av 7 334 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 24 av 47 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Falkenberg.
- Plats 669 av 1 248 aktiebolag med säte i Falkenberg.
- Plats 5 806 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 188 877 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 33,0 procent | 49,1 procent | -36,9 procent |
| Vinstmarginal | - | - | -14,9 procent | -27,8 procent | -82,9 procent |
| Soliditet | 4,4 procent | 5,2 procent | 3,4 procent | 1,8 procent | 1,6 procent |
| Kassalikviditet | 104,0 procent | 89,8 procent | 56,6 procent | 44,7 procent | 84,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 57,3 procent | 28,8 procent | -19,3 procent | -73,6 procent | -320,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 17,8 procent | 38,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tröingebergsvägen 531138 Falkenberg
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Tröingebergsvägen 5 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bygga och förvalta fastigheter för bostads ändamål och industri.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 314 985 kr | 370 750 kr | 513 728 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 358 800 kr | 354 000 kr | 20 530 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 95 747 kr | 106 811 kr | 105 280 kr | 103 496 kr | 189 110 kr |
| Personalkostnader | - | 7 473 kr | 55 335 kr | 14 000 kr | 421 536 kr |
| Avskrivningar | 71 027 kr | 71 027 kr | 71 027 kr | 71 027 kr | 92 741 kr |
| Rörelseresultat | 192 026 kr | 168 689 kr | 103 873 kr | 182 227 kr | -189 659 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 26 kr | 0 kr | - |
| Räntekostnader | 74 229 kr | 85 350 kr | 150 668 kr | 284 901 kr | 236 082 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 117 797 kr | 83 339 kr | -46 769 kr | -102 674 kr | -425 741 kr |
| Årets resultat | 117 797 kr | 83 339 kr | -46 769 kr | -102 674 kr | -425 741 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 4 129 517 kr | 5 056 616 kr | 6 551 332 kr | 7 411 186 kr | 6 957 395 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 129 517 kr | 5 056 616 kr | 6 551 332 kr | 7 411 186 kr | 6 957 395 kr |
| Omsättningstillgångar | 563 180 kr | 478 018 kr | 502 693 kr | 502 498 kr | 1 535 293 kr |
| Kortfristiga fordringar | 469 000 kr | 469 000 kr | 469 016 kr | 469 042 kr | 1 453 019 kr |
| Kassa och bank | 94 180 kr | 9 018 kr | 33 677 kr | 33 456 kr | 82 274 kr |
| Summa tillgångar | 4 692 697 kr | 5 534 634 kr | 7 054 025 kr | 7 913 684 kr | 8 492 688 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 205 631 kr | 288 970 kr | 242 201 kr | 139 527 kr | 132 786 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 37 834 kr | 155 631 kr | 238 970 kr | 192 201 kr | 508 527 kr |
| Årets resultat | 117 797 kr | 83 339 kr | -46 769 kr | -102 674 kr | -425 741 kr |
| Kortfristiga skulder | 541 691 kr | 532 545 kr | 888 420 kr | 1 123 850 kr | 1 809 552 kr |
| Skatteskulder | 10 100 kr | 8 820 kr | 8 820 kr | 10 830 kr | 12 840 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 30 814 kr | 22 948 kr | 349 323 kr | 582 776 kr | 1 201 586 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 692 697 kr | 5 534 634 kr | 7 054 025 kr | 7 913 684 kr | 8 492 688 kr |
Företrädare
- Jacques E (ordförande)
- Rudy H
Undertecknad i Falkenberg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har JJR Fastighet PS 17-18 AB för organisationsnummer?
JJR Fastighet PS 17-18 AB har organisationsnummer 559050-9831 (5590509831).
Var ligger JJR Fastighet PS 17-18 AB?
JJR Fastighet PS 17-18 AB har sin registrerade adress Tröingebergsvägen 5, 31138 Falkenberg.
Vilken bransch är JJR Fastighet PS 17-18 AB verksamt i?
JJR Fastighet PS 17-18 AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter JJR Fastighet PS 17-18 AB?
JJR Fastighet PS 17-18 AB hade en nettoomsättning på 514 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Falkenberg
- Län
- Hallands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-02-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.