Berg Management AB
Berg Management AB har organisationsnummer 559051-6240 (5590516240)
Aktiebolag • Org.nr: 559051-6240
Om företaget
Berg Management AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Alunda. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som icke-specialiserad provisionshandel enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46190).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 205 procent till 407 521 kr räkenskapsåret 2025 (133 657 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Berg Management AB 407 521 kr och redovisade ett resultat på 112 098 kr. Rörelsemarginalen var 43,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 12,4 procent). Soliditeten var 72,7 procent, över branschens median (median 58,5 procent). Kassalikviditeten var 70,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 238,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 43,9 procent | 12,4 procent | -1,3 procent till 27,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 43,9 procent | 11,7 procent | -2,0 procent till 27,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 72,7 procent | 58,5 procent | 37,1 procent till 82,1 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 70,1 procent | 238,6 procent | 141,4 procent till 548,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 61,5 procent | 7,9 procent | -13,8 procent till 53,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 204,9 procent | -4,1 procent | -36,8 procent till 26,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 117 av 209 aktiebolag inom icke-specialiserad provisionshandel.
- Plats 903 av 1 523 aktiebolag med säte i Sigtuna.
- Plats 66 602 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 200 323 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 63,7 procent | 43,9 procent |
| Vinstmarginal | - | - | 63,7 procent | 43,9 procent |
| Soliditet | 80,1 procent | 35,4 procent | 83,7 procent | 72,7 procent |
| Kassalikviditet | - | 677,3 procent | 481,2 procent | 70,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | -54,4 procent | 187,2 procent | 111,8 procent | 61,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 204,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stavby-husby, 163c/o c/o Cambeco AB
74794 Alunda
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Stavby-husby, 163 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Förmedlings- och konsulttjänster inom marknadsföring.
Bransch
- 46190Icke-specialiserad provisionshandelHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | 39 000 kr | 133 657 kr | 407 521 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 560 kr | 21 465 kr | 46 113 kr | 133 061 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | 93 631 kr |
| Rörelseresultat | -1 560 kr | 17 535 kr | 85 145 kr | 178 796 kr |
| Ränteintäkter | - | -116 kr | 0 kr | 21 kr |
| Räntekostnader | - | - | -13 kr | 64 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -1 560 kr | 17 419 kr | 85 158 kr | 178 753 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -30 000 kr |
| Skatt | - | 3 588 kr | 6 624 kr | 36 655 kr |
| Årets resultat | -1 560 kr | 31 250 kr | 78 534 kr | 112 098 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 30 000 kr | 224 481 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 30 000 kr | 224 481 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 578 kr | 47 161 kr | 53 914 kr | 26 462 kr |
| Kortfristiga fordringar | 3 273 kr | 0 kr | 25 577 kr | 5 111 kr |
| Kassa och bank | 305 kr | 47 161 kr | 28 337 kr | 21 351 kr |
| Summa tillgångar | 3 578 kr | 47 161 kr | 83 914 kr | 250 943 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 2 866 kr | 16 697 kr | 70 231 kr | 182 328 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -45 574 kr | -47 134 kr | -58 303 kr | 20 230 kr |
| Årets resultat | -1 560 kr | 31 250 kr | 78 534 kr | 112 098 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 30 000 kr |
| Kortfristiga skulder | -1 kr | 6 963 kr | 11 204 kr | 37 768 kr |
| Leverantörsskulder | -1 kr | 0 kr | 992 kr | 901 kr |
| Skatteskulder | - | 3 588 kr | 10 212 kr | 46 867 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 3 375 kr | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 3 578 kr | 47 161 kr | 83 914 kr | 250 943 kr |
Ur årsredovisningen
Förmedlings- och konsulttjänster inom marknadsföring.
.
Företrädare
- Henrik Göran B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Berg Management AB för organisationsnummer?
Berg Management AB har organisationsnummer 559051-6240 (5590516240).
Var ligger Berg Management AB?
Berg Management AB har sin registrerade adress Stavby-husby, 163, 74794 Alunda.
Vilken bransch är Berg Management AB verksamt i?
Berg Management AB är registrerat i branschen icke-specialiserad provisionshandel enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Berg Management AB?
Berg Management AB hade en nettoomsättning på 407 521 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sigtuna
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-02-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.