Uppsala Jalla AB
Uppsala Jalla AB har organisationsnummer 559052-0952 (5590520952)
Aktiebolag • Org.nr: 559052-0952
Om företaget
Uppsala Jalla AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som passagerartrafik på beställning, fordon med förare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49330).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 33 procent till 263 531 kr räkenskapsåret 2025 (390 534 kr föregående år).
Ägaren har dragit ner på verksamheten.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Uppsala Jalla AB 263 531 kr och redovisade ett resultat på 81 651 kr. Rörelsemarginalen var 42,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 75,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 38,7 procent). Kassalikviditeten var 540,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 188,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 42,2 procent | 5,5 procent | 0,6 procent till 13,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 42,3 procent | 4,6 procent | 0,0 procent till 13,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 75,5 procent | 38,7 procent | 17,7 procent till 67,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 540,7 procent | 188,4 procent | 96,6 procent till 416,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 36,3 procent | 18,0 procent | -1,5 procent till 51,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -32,5 procent | 0,2 procent | -16,6 procent till 27,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 872 av 2 196 aktiebolag inom passagerartrafik på beställning, fordon med förare.
- Plats 71 av 81 aktiebolag inom passagerartrafik på beställning, fordon med förare med säte i Uppsala.
- Plats 4 412 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 7 341 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 218 574 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -10,1 procent | 2,1 procent | 16,6 procent | 62,7 procent | 42,2 procent |
| Vinstmarginal | -10,1 procent | 2,1 procent | 16,6 procent | 62,8 procent | 42,3 procent |
| Soliditet | -130,4 procent | -93,6 procent | -40,1 procent | 37,6 procent | 75,5 procent |
| Kassalikviditet | 39,9 procent | 48,3 procent | 68,3 procent | 634,7 procent | 540,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | - | - | 136,3 procent | 36,3 procent |
| Omsättningstillväxt | 29,7 procent | 35,8 procent | -11,4 procent | -7,0 procent | -32,5 procent |
| Omsättning per anställd | 349 000 kr | 474 000 kr | 420 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 282 000 kr | 356 000 kr | 230 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Storgatan 12 lgh 05c/o Ahmad Orfali
75331 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Ett service bolag som inriktar sig på taxi och budservice.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 269 450 kr | 349 019 kr | 473 992 kr | 419 960 kr | 390 534 kr | 263 531 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 510 kr | 0 kr | 718 kr | 266 kr |
| Övriga externa kostnader | 123 875 kr | 101 802 kr | 107 672 kr | 120 103 kr | 119 370 kr | 85 953 kr |
| Personalkostnader | 197 130 kr | 282 322 kr | 355 882 kr | 229 985 kr | 20 000 kr | 66 126 kr |
| Avskrivningar | 40 168 kr | 0 kr | - | - | 5 603 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -91 723 kr | -35 105 kr | 9 928 kr | 69 872 kr | 244 843 kr | 111 186 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 468 kr | 119 kr |
| Räntekostnader | 9 kr | 0 kr | - | - | - | -127 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -91 732 kr | -35 105 kr | 9 928 kr | 69 872 kr | 245 311 kr | 111 432 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | - | -18 000 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | 50 437 kr | 11 781 kr |
| Årets resultat | -91 732 kr | -35 105 kr | 9 928 kr | 69 872 kr | 194 874 kr | 81 651 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 5 603 kr | 5 603 kr | 5 603 kr | 5 603 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 603 kr | 5 603 kr | 5 603 kr | 5 603 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 79 908 kr | 64 754 kr | 81 776 kr | 124 100 kr | 379 781 kr | 298 161 kr |
| Kortfristiga fordringar | 72 407 kr | 836 kr | 0 kr | - | 232 241 kr | 257 834 kr |
| Kassa och bank | 7 501 kr | 63 918 kr | 81 776 kr | 124 100 kr | 147 540 kr | 40 327 kr |
| Summa tillgångar | 85 511 kr | 70 357 kr | 87 379 kr | 129 703 kr | 379 781 kr | 298 161 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | -56 642 kr | -91 748 kr | -81 820 kr | -51 948 kr | 142 926 kr | 225 014 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -14 911 kr | -106 643 kr | -141 748 kr | -171 820 kr | -101 948 kr | 93 363 kr |
| Årets resultat | -91 732 kr | -35 105 kr | 9 928 kr | 69 872 kr | 194 874 kr | 81 651 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | - | 18 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 142 153 kr | 162 105 kr | 169 199 kr | 181 651 kr | 59 835 kr | 55 147 kr |
| Leverantörsskulder | 3 973 kr | 5 097 kr | 5 097 kr | 5 097 kr | 0 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | -6 173 kr | 0 kr | 4 500 kr | 4 500 kr | 33 592 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 144 353 kr | 157 008 kr | 159 602 kr | 172 054 kr | 26 243 kr | 55 147 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 85 511 kr | 70 357 kr | 87 379 kr | 129 703 kr | 379 781 kr | 298 161 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget utför taxitjänster i Uppsala. Bolaget har sitt säte i Uppsala.
Företrädare
- Ahmad O (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Uppsala Jalla AB för organisationsnummer?
Uppsala Jalla AB har organisationsnummer 559052-0952 (5590520952).
Var ligger Uppsala Jalla AB?
Uppsala Jalla AB har sin registrerade adress Storgatan 12 lgh 05, 75331 Uppsala.
Vilken bransch är Uppsala Jalla AB verksamt i?
Uppsala Jalla AB är registrerat i branschen passagerartrafik på beställning, fordon med förare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Uppsala Jalla AB?
Uppsala Jalla AB hade en nettoomsättning på 263 531 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Uppsala Jalla AB någon utdelning?
Styrelsen i Uppsala Jalla AB föreslog en utdelning på 128 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-02-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.