Multi Deal Network Sverige AB
Multi Deal Network Sverige AB har organisationsnummer 559053-5562 (5590535562)
Aktiebolag • Org.nr: 559053-5562
Om företaget
Multi Deal Network Sverige AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom elteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71123). Sidoverksamheter inkluderar detaljhandel via internet eller postorder med informations- och kommunikationsutrustning och övrig teknisk konsultverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 33 procent till 4 002 000 kr räkenskapsåret 2025 (3 015 133 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Multi Deal Network Sverige AB 4 002 000 kr och redovisade ett resultat på 288 727 kr. Rörelsemarginalen var 5,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 22,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 64,6 procent). Kassalikviditeten var 114,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 331,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,8 procent | 21,2 procent | 6,0 procent till 37,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 5,8 procent | 22,5 procent | 6,7 procent till 39,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 22,5 procent | 64,6 procent | 44,7 procent till 83,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 114,8 procent | 331,6 procent | 195,8 procent till 744,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 93,9 procent | 24,4 procent | 0,7 procent till 56,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 2 001 000 kr | 1 254 000 kr | 731 000 kr till 1 726 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 893 000 kr | 680 000 kr | 343 000 kr till 902 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 143 av 2 044 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom elteknik.
- Plats 19 av 218 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom elteknik med säte i Stockholm.
- Plats 8 470 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 13 817 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 44 770 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 32,6 procent | 5,2 procent | 8,3 procent | 1,8 procent | 5,8 procent |
| Vinstmarginal | 32,6 procent | 5,2 procent | 8,2 procent | 1,7 procent | 5,8 procent |
| Soliditet | 49,7 procent | 58,7 procent | 57,1 procent | 66,9 procent | 22,5 procent |
| Kassalikviditet | 261,6 procent | 271,3 procent | 218,5 procent | 336,1 procent | 114,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 82,9 procent | 24,4 procent | 11,2 procent | 23,5 procent | 93,9 procent |
| Omsättningstillväxt | 60,2 procent | -5,1 procent | 10,7 procent | -15,8 procent | - |
| Omsättning per anställd | - | - | 895 000 kr | 1 005 000 kr | 2 001 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 369 000 kr | 461 000 kr | 893 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rehnsgatan 3c/o C/o Tommy Olsson
11357 Stockholm
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Rehnsgatan 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva utveckling, tillverkning & försäljning av elektroniska komponenter & produkter såsom telecom utrustning och likvärdigt, WIFI nätverksprodukter. Försäljning av dessa varor, produkter och tjänster mot Återförsäljare och företag samt även slutkonsument, delvis via webshop. Även konsultverksamhet spetskompetens för specialområden inom Telecom & nätverks elektronik.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 128 795 kr | 3 409 964 kr | 3 234 547 kr | 3 580 535 kr | 3 015 133 kr | 4 002 488 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 264 531 kr | 217 362 kr | 213 764 kr | 277 357 kr | 62 903 kr | 18 991 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 357 557 kr | 741 454 kr | 365 415 kr | 666 656 kr | 557 631 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 724 390 kr | 1 059 644 kr | 1 142 440 kr | 1 090 746 kr | 826 592 kr | 878 760 kr |
| Personalkostnader | 954 588 kr | 581 043 kr | 1 384 181 kr | 1 475 494 kr | 1 383 340 kr | 1 785 183 kr |
| Avskrivningar | - | 32 kr | 0 kr | 1 067 kr | 15 083 kr | 44 748 kr |
| Rörelseresultat | 81 143 kr | 1 111 482 kr | 168 747 kr | 297 194 kr | 54 462 kr | 232 779 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | 211 kr | 0 kr | - | 923 kr |
| Räntekostnader | 659 kr | 169 kr | 677 kr | 4 552 kr | 4 513 kr | 926 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 80 484 kr | 1 111 313 kr | 168 281 kr | 292 642 kr | 49 949 kr | 232 776 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -279 055 kr | 128 517 kr | 75 000 kr | 0 kr | 75 538 kr |
| Skatt | 20 779 kr | 179 152 kr | 42 594 kr | 235 830 kr | -153 505 kr | 19 587 kr |
| Årets resultat | 59 705 kr | 653 106 kr | 254 204 kr | 131 812 kr | 203 454 kr | 288 727 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | 35 968 kr | 0 kr | 88 933 kr | 113 850 kr | 45 904 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 35 968 kr | 0 kr | 88 933 kr | 113 850 kr | 45 904 kr |
| Omsättningstillgångar | 655 677 kr | 1 549 101 kr | 1 775 802 kr | 1 965 688 kr | 1 177 549 kr | 1 320 844 kr |
| Varulager | 200 000 kr | 194 000 kr | 194 000 kr | 226 000 kr | 91 000 kr | 104 680 kr |
| Kortfristiga fordringar | 69 771 kr | 183 840 kr | 961 554 kr | 354 616 kr | 213 691 kr | 1 107 234 kr |
| Kassa och bank | 385 906 kr | 1 171 261 kr | 620 248 kr | 1 385 072 kr | 872 858 kr | 108 930 kr |
| Summa tillgångar | 655 677 kr | 1 585 069 kr | 1 775 802 kr | 2 054 621 kr | 1 291 399 kr | 1 366 748 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 134 851 kr | 787 957 kr | 1 042 161 kr | 1 173 974 kr | 864 431 kr | 307 598 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 25 146 kr | 84 851 kr | 737 957 kr | 992 162 kr | 610 977 kr | -31 129 kr |
| Årets resultat | 59 705 kr | 653 106 kr | 254 204 kr | 131 812 kr | 203 454 kr | 288 727 kr |
| Obeskattade reserver | - | 279 055 kr | 150 538 kr | 75 538 kr | 75 538 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 520 826 kr | 518 057 kr | 583 103 kr | 796 218 kr | 323 276 kr | 1 059 150 kr |
| Leverantörsskulder | 34 189 kr | 96 704 kr | 45 917 kr | 290 308 kr | 129 257 kr | 219 950 kr |
| Skatteskulder | 22 367 kr | 214 196 kr | 196 019 kr | 85 784 kr | -125 497 kr | 62 907 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 118 636 kr | 207 157 kr | 341 167 kr | 401 497 kr | 117 498 kr | 761 294 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 655 677 kr | 1 585 069 kr | 1 775 802 kr | 2 054 621 kr | 1 291 399 kr | 1 366 748 kr |
Företrädare
- Per Tommy O
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Multi Deal Network Sverige AB för organisationsnummer?
Multi Deal Network Sverige AB har organisationsnummer 559053-5562 (5590535562).
Var ligger Multi Deal Network Sverige AB?
Multi Deal Network Sverige AB har sin registrerade adress Rehnsgatan 3, 11357 Stockholm.
Vilken bransch är Multi Deal Network Sverige AB verksamt i?
Multi Deal Network Sverige AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom elteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Multi Deal Network Sverige AB?
Multi Deal Network Sverige AB hade en nettoomsättning på 4 002 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Multi Deal Network Sverige AB?
Multi Deal Network Sverige AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Multi Deal Network Sverige AB någon utdelning?
Styrelsen i Multi Deal Network Sverige AB föreslog en utdelning på 250 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-03-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.