Theos Tak & Bygg AB
Theos Tak & Bygg AB har organisationsnummer 559054-0273 (5590540273)
Aktiebolag • Org.nr: 559054-0273
Om företaget
Theos Tak & Bygg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enskede. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som takarbeten av andra material än plåt enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43412). Sidoverksamheter inkluderar puts-, fasad- och stuckatörsarbeten, måleriarbeten, byggnadssnickeriarbeten och murarbeten.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 30 procent till 44 880 kr räkenskapsåret 2025 (64 430 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Theos Tak & Bygg AB 44 880 kr och redovisade ett resultat på 1 281 kr. Soliditeten var 94,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 46,1 procent). Kassalikviditeten var 1750,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 198,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 94,3 procent | 46,1 procent | 25,7 procent till 72,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1750,8 procent | 198,2 procent | 124,3 procent till 357,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 1,8 procent | 35,5 procent | 1,8 procent till 73,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 310 av 335 aktiebolag inom takarbeten av andra material än plåt.
- Plats 36 av 39 aktiebolag inom takarbeten av andra material än plåt med säte i Stockholm.
- Plats 49 155 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 87 419 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 262 037 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -32,9 procent | -42,0 procent | - | - | - |
| Vinstmarginal | -32,9 procent | -42,0 procent | - | - | - |
| Soliditet | 94,6 procent | 73,5 procent | 86,6 procent | 87,1 procent | 94,3 procent |
| Kassalikviditet | 1850,3 procent | 376,7 procent | 746,5 procent | 777,1 procent | 1750,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -27,1 procent | -40,5 procent | -92,7 procent | 9,1 procent | 1,8 procent |
| Omsättningstillväxt | -67,3 procent | -16,5 procent | -59,1 procent | - | - |
| Omsättning per anställd | 144 000 kr | 120 000 kr | 49 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 0 kr | 33 000 kr | 0 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ramvägen 212244 Enskede
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva takläggning, snöskottning, rivningar, snickeri, målningar, renoveringar, övriga byggarbeten och annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 206 831 kr | 440 416 kr | 143 925 kr | 120 120 kr | 49 168 kr | 64 430 kr | 44 880 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 431 793 kr | 254 728 kr | 56 829 kr | 46 300 kr | 23 000 kr | 26 500 kr | 23 760 kr |
| Övriga externa kostnader | 349 514 kr | 112 329 kr | 116 543 kr | 91 420 kr | 85 710 kr | 31 953 kr | 20 133 kr |
| Personalkostnader | 334 224 kr | 52 541 kr | 0 kr | 32 855 kr | 0 kr | - | - |
| Avskrivningar | 0 kr | 17 960 kr | 17 960 kr | 0 kr | - | - | - |
| Rörelseresultat | 91 300 kr | 2 858 kr | -47 407 kr | -50 455 kr | -59 542 kr | 5 977 kr | 987 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | -382 kr | 468 kr | 294 kr |
| Räntekostnader | 899 kr | 657 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 90 401 kr | 2 201 kr | -47 407 kr | -50 455 kr | -59 924 kr | 6 445 kr | 1 281 kr |
| Årets resultat | 90 401 kr | 2 201 kr | -47 407 kr | -50 455 kr | -59 924 kr | 6 445 kr | 1 281 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 35 920 kr | 17 960 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 35 920 kr | 17 960 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 303 846 kr | 236 594 kr | 185 025 kr | 169 590 kr | 74 646 kr | 81 591 kr | 76 756 kr |
| Kortfristiga fordringar | 96 925 kr | 28 661 kr | 34 612 kr | 30 736 kr | 31 628 kr | 31 420 kr | 32 045 kr |
| Kassa och bank | 206 921 kr | 207 933 kr | 150 413 kr | 138 854 kr | 43 018 kr | 50 171 kr | 44 711 kr |
| Summa tillgångar | 339 766 kr | 254 554 kr | 185 025 kr | 169 590 kr | 74 646 kr | 81 591 kr | 76 756 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 220 231 kr | 222 432 kr | 175 025 kr | 124 570 kr | 64 646 kr | 71 091 kr | 72 372 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 79 830 kr | 170 231 kr | 172 432 kr | 125 025 kr | 74 570 kr | 14 646 kr | 21 091 kr |
| Årets resultat | 90 401 kr | 2 201 kr | -47 407 kr | -50 455 kr | -59 924 kr | 6 445 kr | 1 281 kr |
| Kortfristiga skulder | 112 629 kr | 32 122 kr | 10 000 kr | 45 020 kr | 10 000 kr | 10 500 kr | 4 384 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 101 686 kr | 22 122 kr | 0 kr | 35 020 kr | 0 kr | 500 kr | 300 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 339 766 kr | 254 554 kr | 185 025 kr | 169 590 kr | 74 646 kr | 81 591 kr | 76 756 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm bedriver takläggning, snöskottning, rivningar, snickeri, målningar, renoveringar, övriga byggarbeten och annan därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Theodoros T (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Theos Tak & Bygg AB för organisationsnummer?
Theos Tak & Bygg AB har organisationsnummer 559054-0273 (5590540273).
Var ligger Theos Tak & Bygg AB?
Theos Tak & Bygg AB har sin registrerade adress Ramvägen 2, 12244 Enskede.
Vilken bransch är Theos Tak & Bygg AB verksamt i?
Theos Tak & Bygg AB är registrerat i branschen takarbeten av andra material än plåt enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Theos Tak & Bygg AB?
Theos Tak & Bygg AB hade en nettoomsättning på 44 880 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-03-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.