J.A El&Fastighetsservice AB
J.A El&Fastighetsservice AB har organisationsnummer 559054-7294 (5590547294)
Aktiebolag • Org.nr: 559054-7294
Om företaget
J.A El&Fastighetsservice AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vikbolandet. Verksamheten startade 2016. Huvudverksamheten klassificeras som elinstallationer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43210). Sidoverksamheter inkluderar fastighetsrelaterad stödverksamhet, byggnadssnickeriarbeten, skötsel och underhåll av grönytor och måleriarbeten.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 15 procent till 1 345 668 kr räkenskapsåret 2025 (1 587 886 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte J.A El&Fastighetsservice AB 1 345 668 kr och redovisade ett resultat på 167 755 kr. Rörelsemarginalen var 15,7 procent, över branschens median (median 8,2 procent). Soliditeten var 59,7 procent, över branschens median (median 53,9 procent). Kassalikviditeten var 226,2 procent, under branschens median (median 239,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,7 procent | 8,2 procent | 1,6 procent till 17,6 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 15,8 procent | 8,0 procent | 1,3 procent till 17,6 procent | över branschens median |
| Soliditet | 59,7 procent | 53,9 procent | 32,6 procent till 75,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 226,2 procent | 239,0 procent | 143,0 procent till 438,8 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 14,2 procent | 20,6 procent | 0,2 procent till 49,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -15,3 procent | 2,0 procent | -19,8 procent till 27,9 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 573 av 4 754 aktiebolag inom elinstallationer.
- Plats 41 av 58 aktiebolag inom elinstallationer med säte i Norrköping.
- Plats 1 589 av 4 019 aktiebolag med säte i Norrköping.
- Plats 4 660 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 120 050 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 39,2 procent | 20,5 procent | 0,3 procent | 15,7 procent |
| Vinstmarginal | 38,6 procent | 20,3 procent | 0,4 procent | 15,8 procent |
| Soliditet | 51,9 procent | 53,1 procent | 53,8 procent | 59,7 procent |
| Kassalikviditet | 189,3 procent | 196,4 procent | 196,4 procent | 226,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 13,9 procent | 21,8 procent | 0,4 procent | 14,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 279,0 procent | 16,8 procent | -15,3 procent |
| Omsättning per anställd | 359 000 kr | 680 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 1 000 kr | 231 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Grinneby Enbacken 2c/o c/o Johan Andersson
61033 Vikbolandet
Verksamhetsbeskrivning
El installation och service samt fastighetsrelaterade tjänster såsom underhåll, trädgårsskötsel, snöskottning, måleriarbeten (in och utvändigt). Snickeriarbeten, städservice, fönsterputsning. Undervattensarbeten.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 358 838 kr | 1 359 961 kr | 1 587 886 kr | 1 345 668 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 5 340 kr | 116 966 kr | 1 502 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 92 653 kr | 453 873 kr | 619 757 kr | 413 514 kr |
| Övriga externa kostnader | 112 617 kr | 182 545 kr | 216 782 kr | 195 873 kr |
| Personalkostnader | 650 kr | 462 688 kr | 888 314 kr | 525 682 kr |
| Avskrivningar | 568 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 140 625 kr | 278 233 kr | 5 500 kr | 210 975 kr |
| Ränteintäkter | 152 kr | 180 kr | 2 644 kr | 3 901 kr |
| Räntekostnader | 2 337 kr | 2 175 kr | 2 212 kr | 2 422 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 138 440 kr | 276 238 kr | 5 932 kr | 212 454 kr |
| Skatt | 28 549 kr | 55 977 kr | 1 394 kr | 44 699 kr |
| Årets resultat | 109 891 kr | 220 261 kr | 4 538 kr | 167 755 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 137 000 kr | 137 000 kr | 137 000 kr | 137 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 137 000 kr | 137 000 kr | 137 000 kr | 137 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 382 104 kr | 1 764 428 kr | 1 746 984 kr | 1 842 885 kr |
| Varulager | 0 kr | 12 038 kr | 37 539 kr | 36 413 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 197 320 kr | 1 475 622 kr | 1 396 054 kr | 1 356 158 kr |
| Kassa och bank | 184 784 kr | 276 768 kr | 313 391 kr | 450 314 kr |
| Summa tillgångar | 1 519 104 kr | 1 901 428 kr | 1 883 984 kr | 1 979 885 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 788 827 kr | 1 009 088 kr | 1 013 626 kr | 1 181 381 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 628 936 kr | 738 827 kr | 959 088 kr | 963 626 kr |
| Årets resultat | 109 891 kr | 220 261 kr | 4 538 kr | 167 755 kr |
| Kortfristiga skulder | 730 277 kr | 892 340 kr | 870 358 kr | 798 504 kr |
| Leverantörsskulder | 5 688 kr | 68 850 kr | 105 347 kr | 52 618 kr |
| Skatteskulder | - | 750 kr | 1 387 kr | 1 440 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 709 589 kr | 777 374 kr | 725 630 kr | 729 447 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 519 104 kr | 1 901 428 kr | 1 883 984 kr | 1 979 885 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget registrerades år 2016 och bedriver sedan dess el och fastighetstjänster, samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget är moderbolag till det helägda dotterbolaget Willes Elektriska i Östergötland AB, orgnr. 556934-8823, med säte i Norrköping. Koncernredovisning upprättas ej med stöd av ÅRL 7:3.
Företrädare
- Johan A (styrelseordförande)
Undertecknad i Norrköping.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har J.A El&Fastighetsservice AB för organisationsnummer?
J.A El&Fastighetsservice AB har organisationsnummer 559054-7294 (5590547294).
Var ligger J.A El&Fastighetsservice AB?
J.A El&Fastighetsservice AB har sin registrerade adress Grinneby Enbacken 2, 61033 Vikbolandet.
Vilken bransch är J.A El&Fastighetsservice AB verksamt i?
J.A El&Fastighetsservice AB är registrerat i branschen elinstallationer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter J.A El&Fastighetsservice AB?
J.A El&Fastighetsservice AB hade en nettoomsättning på 1 345 668 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrköping
- Län
- Östergötlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2016-03-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.